Chtěli hned od rána sypat, ale na štěrk se jim propadla střecha. Pětadvacet let stará hala Správy a údržby silnic v Mladé Vožici nevydržela pod náporem těžkého sněhu. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

„V hale nebyly ani stroje,“ uvedla ředitelská táborské Správy a údržby silnic Radka Pavlíková.

Pro silničáře se podle jejích slov jednalo o důležitou halu, kde měli jemnou prosívku na posyp. „Ze střechy haly o tvaru polokruhu o rozponu dvaceti metrů v patě sníh sundat nešel. Navíc stojí těsně vedle jiná hala, která bránila přístupu techniky“ upřesnila ředitelka.

O způsobených škodách nechce spekulovat. „V současné době čekáme na pojišťovnu a statika,“ shrnula Pavlíková.

Podstatné je, že nedostupná drť pod zřícenou střechou neohrozí v žádném případě činnost silničářů. „Samozřejmě že nebyla jediná, kterou máme, udržovat komunikace posypem budeme dál,“ ubezpečila Pavlíková.

Letošní zima se rozhodně na budovách podepisuje. „Zatím se naštěstí nestalo nic závažnějšího. Evidujeme pár zatečení do bytů a poškození malby. Na pláštích městských budov se utrhaly klempířské prvky. Jsou to sice běžné zimní závady, ale rozhodně jich je letos víc. Budeme využívat pojistky,“ shrnul vedoucí oddělení bytového hospodářství Bytesu Tábor Jiří Schořálek.

Tající led a sníh vyhnal včera zaměstnance bechyňského Bytenesu také na střechu místního kina. „Zatéká do vstupní haly a kancelářských prostor,“ uvedl jednatel Bytenesu Miroslav Král.

„Ještě netušíme, jak hromady ledu z atypické střechy dostaneme,“ dodal Král.

Ze střechy začal sjíždět sníh na ledovém podkladu i na soběslavském domě s pečovatelskou službou. „Led rozbil naštěstí jen pár tašek z boční strany. Místo bylo zabezpečeno zábranami a zaměstanci s plošinou ledové krusty během tří hodin odstranili a sházeli na volnou plochu,“ řekl včera odpoledne ředitel Správy města Václav Pekárek.

Městské objekty obden kontrolují a sníh a rampouchy průběžně odstraňují. Právě prevence možná zabránila již minulý čtvrtek ničivému sesuvu sněhu ze střechy soběslavské polikliniky.

„Jedná se o zvlášť frekventované místo. Projde tady mnoho lidí a navíc bývá i plné parkoviště aut,“ nastínil případné následky pádu zledovaťelého sněhu Pekárek. Udivilo ho, že převisy sněhu jim nehlásil nikdo z návštěvníků polikliniky. Tající led se sněhem nakonec způsobil jen mokré fleky na stropě nad schodištěm.

Kateřina Nimrichtrová, Pavlína Macelová