I přes četná varování a doporučení dělá sníh některým řidičům stále problémy. Ani Táborsko se včera nevyhnulo jeho vydatnému přívalu.
V průběhu dopoledne však řidiči nahlásili pouze pět lehkých dopravních nehod na hlavních tazích. Nikdo nebyl zraněn ani usmrcen, vše odnesly jen plechy.
„V jednom případě se jednalo o střet auta se zvěří, zbytek byly nehody způsobené nepřizpůsobením jízdy stavu vozovky. V následujících dnech by měli být řidiči opatrní, má se ochladit, a bude to tedy klouzat. Doporučuji zimní výbavu a mít lehkou nohu na brzdě i plynu,“ sdělil tiskový mluvčí Policie ČR Tábor Miroslav Doubek. Řidiči by si měli dát pozor zejména na otevřených planinách na Bechyňsku a Chotovinsku a ve vyšších polohách u Choustníku či Jistebnice.
Nehod však bylo ve finále více, jen nebyly statisticky vykázané. „Nehod je pořád stejně. O mnohých se nedozvíme a u dalších jsme jen jako asistenti. Je ale dobře, že nás lidé volají i k menším nehodám. Nikdy nevíte, co se mohlo stát. Narůstajícím nešvarem je odjíždění z místa nehody, například jednoho z řidičů, když se spolu dva nedomluví,“ podotkl Doubek.
Neškodí zkusit si školu smyku, což je možné v autoškole v rámci individuální výuky. Jedna hodina vyjde zhruba na 300 korun.
„Při klasických hodinách autoškoly to s žáky probírám, ale mnozí začátečníci mají co dělat se samotným řízením. Škola bezpečnosti je tedy spíš pro zkušenější řidiče formou doplňkových hodin, které probíhají na zasněžené ploše za budovou školy,“ řekl vyučující autoškoly Petr Sluka ze Soběslavi. Řidičům by poradil lehkou nohu a nezmatkovat. „Sešlápnutí brzdy v kritickém okamžiku skutečně nic neřeší,“ zdůraznil.


Bude hůř?
Teplota od minus čtyř do minus dvou stupňů Celsia.
Zataženo, sněžení, slabý vítr, dohlednost snížena vlivem srážek. Silnice sjízdné se zvýšenou opatrností, ve vyšších polohách se tvoří sněhové jazyky. Takové byly záznamy ze včerejšího dopoledne.
„Nasadili jsme všechna auta a techniku. Jezdí 24 sypačů, traktory a pluhy a další drobná technika. Zásadní problémy se sjízdností silnic nejsou. Ráno to bylo horší, protože byl mráz a snížil účinnost chemického ošetření,“ řekla Deníku ředitelka táborské správy a údržby silnic Radka Pavlíková v půl druhé odpoledne.
Stejně jako mluvčí policie Doubek nabádá ke zvýšené opatrnosti. „My následky zimy pouze zmírňujeme, nikoli likvidujeme. To není v naší moci. Je třeba nejezdit jako v létě, ale přizpůsobit jízdu stavu vozovky,“ dodala s tím, že je nezbytné dát si pozor na takzvaný černý led – black ice.
Voda totiž může na vozovce vytvářet tenkou tmavou vrstvu, která není vidět. Řidič se tak domnívá se, že silnice je bezpečná. Oproti klasickému bílému náledí však již silnici pokrývá několik milimetrů souvislé ledové plochy. Černé náledí vzniká několik hodin, nejčastěji za jasných měsíčních nocí, a výsledek se dostaví nad ránem.


Lyžaři, jásejte
Radost ze sněhové nadílky ale mají ski areály.
Na Monínci je 65 centimetrů sněhu, Horní Kouty – Radvánov na Mladovožicku hlásí 20 centimetrů. A radovat se mohou i běžkaři. Na Nadějkovsku leží na stopách 20 i více centimetrů sněhu. Protahuje se okruh modrozelený Nadějkov – Chyšky, který je vhodný pro klasické styly běžkaření. Červená trasa ze Střezimíře do Libenic a okolí Borotína je projeta skútrem, z Libenic na Javorovou Skálu rolbou, podmínky jsou tedy vhodné i pro bruslení.
Předpověď počasí konkrétně pro Tábor říká: dnes a zítra stále přetrvávající slabé sněžení a teploty kolem osmi stupňů pod nulou.
Ve čtvrtek by se mělo vyjasnit a v noci by se měly objevit mlhy. Podle meteorologů setrvají až do pátečního dopoledne. O víkendu by mělo opět slabě sněžit.

David Peltán