Kolony, nervózní řidiči, stojící kamiony na několika místech okresu, sněhová kaše, silný vítr a veškerá technika silničářů v terénu. Domů z Prahy do Tábora jela Markéta Pucharová tři hodiny.
Tak vypadalo včerejší ráno, kdy na Táborsku napadlo deset centimetrů sněhu.
„Ráno jsem cestovala z Prahy do Tábora a jela jsem to celé tři hodiny. Nejhorší to bylo v Miličíně a v okolí Chotovin, kde se tvořily dlouhé kolony,“ sdělila Pucharová.


Téměř bez nehod
Oproti Jihočeskému kraji, kde nehodovost na silnicích v průběhu dne rostla, byli Táborští řidiči ve své jízdě obezřetní.
Podle Dušana Vítů z táborské dopravní policie se do 14. hodiny neudála žádná dopravní nehoda, která souvisela se sněhovou nadílkou nebo silným větrem.
„Řidiče musím pochválit, včera si to zasloužili. Přestože na nich bylo vidět, že jsou kvůli kolonám a pomalému provozu nervózní, vše ustáli na jedničku,“ zhodnotil.
„Když jezdíte s maximální opatrností, dá se jezdit normálně. Ale i v tomto počasí jsem potkal blázny, kteří předjíždějí nebo jedou příliš rychle. Je to jejich volba, ale mohou tak ohrozit i další řidiče nebo chodce,“ zlobil se řidič Petr Führbach z Tábora.
Jako každou zimu dělaly řidičům potíže výše položené úseky silnic na Jistebnicku a Borotínsku. Velké problémy měli silničáři, kteří na okresní silnice vyjeli již v jednu hodinu ranní, s udržováním východní části okresu.
„Od Chýnova až k hranici okresu s Pelhřimovem jsme měli problémy. V Chýnově, kde v kopci zůstal stát jeden kamion, se ráno vytvořila kolona. Zůstal tam viset i náš sypač, protože nemohl stojící auta objet, ale asi v půl osmé ráno se kolona naštěstí rozjela,“ informovala ředitelka táborské správy silnic Radka Pavlíková a dodala, že silnice ošetřovala veškerá technika silničářů – 24 sypačů, traktory a menší technika.
Stoupání silnice nepokořily ani kamiony na Borotínsku nebo v tradičně známém votickém kopci.
„Lidé nám hned ráno volali, že se ve Voticích štosují kamiony. Před sedmou hodinou ranní zasahovala kolona z dálnice až téměř do Tábora. Důvodem byla nehoda kamionu u Mezna, ale během rána byla dálnice již volná,“ komentoval Vítů.
Jediná dopravní nehoda, která si vyžádala částečné uzavření silnice, se stala ráno v Lejčkově. Policisté zde kvůli překládce zboží z havarovaného kamionu řídili dopravu kyvadlově až do odpoledních hodin. Ani zde nedošlo k vážnějšímu zranění řidiče.
Podle meteorologa Leona Polívky dosahoval vítr v Táboře rychlosti 45 km/h. Upozornil, že nárazy větru mohou být ale mnohem vyšší, a to například na dálnici D3.
„Sníh je mokrý a těžký, protože přízemní teplota byla celý den vyšší než teplota vzduchu,“ vysvětlil.