Za vznikem podniku, který se nachází v bývalé lékárně U Svaté Anny, stojí sociální firma FuturumF. Posláním společnosti spojené s táborským Fokusem je v rámci sociálního podnikání umožnit lidem s duševním onemocněním či jiným znevýhodněním získat pracovní uplatnění.

"To hlavní se odehrává brzy ráno v kuchyni bistra. Denně připravíme více než dvě stovky kousků baget, housek, croissantů a dalších dobrot pro studenty táborských středních škol ke svačině. O velké přestávce jim svačinu přivezeme a během chvíle je vše snědeno. Další pobočku Smyslůplného bistra najdete na Gymnáziu Pierra de Coubertina. Tam je svačinový bar k dispozici celé dopoledne," vysvětluje jednatelka společnosti Radka Rybáková.

Kuchařky se v bistru setkají před šestou hodinou ranní a pustí se do přípravy svačin. Provoz ve Smyslůplném bistru zajišťuje celkem devět zaměstnanců. "Kolegové Vítek a Žaneta dorazí o něco později než kuchařky a začnou připravovat bagety na odvoz," popisuje vedoucí bistra Tereza Pacalajová.

Bývalé letiště Všechov.
Věznice pro stovky mužů se na zrušeném letišti Všechov u Tábora stavět nebude

V půl deváté vyrážíme společně s Terezou a Vítkem do první školy. Celkem nás čeká šest zastávek na čtyřech různých školách. Někde je zájem menší a bagetu ke svačině si dorazí k autu koupit jen pár studentů či učňů. Naopak na průmyslovce se ve vstupní hale utvoří fronta o několika desítkách lidí.

"Zájem je různý, den ode dne se to liší. Pokud nám svačiny dojdou, jedeme si pro další zásoby do bistra," upřesňuje Tereza.

Na střední zdravotnické škole je fronta sice kratší než na průmyslovce, místní děvčata jsou však mnohem sdílnější než studenti průmyslovky. "Chodíme si pro svačinu denně. Jsou dobré a je fajn, že máme možnost koupit si čerstvé jídlo přímo tady ve škole," shodují se budoucí zdravotní sestřičky.

Část baget předáváme i na pobočce Smyslůplného bistra na Gymnáziu Pierra de Coubertina, kde ji přebírá pracovnice FuturaF. Svačinový bar je tam totiž studentům k dispozici po celé odpoledne.

"Vše na sebe časově navazuje tak, abychom mohli svačiny rozvézt přímo na dobu, kdy jsou ve školách přestávky," vysvětluje Tereza.

Déle než dvě hodiny trvala diskuse zastupitelů a občanů na pondělním zasedání zastupitelstva nad směnou pozemků v Krakovské ulici na táborském sídlišti nad Lužnicí.
Směna pozemků na Sojčáku prošla. Místní však se stavbou bytového domu nesouhlasí

Po návratu do bistra společně spočítají prodané bagety. "Dnes to bylo slabší, kolem sto padesáti kousků. Měli jsme čtyři druhy baget s masem, tři druhy vegetariánských, nějaké hamburgery a croissanty. Někdy jich bývá i přes dvě stovky," doplňuje ji Vítek. Nabídku svačin podle jeho slov někdy zpestří i panini, tortilly či různé druhy koláčů.

Vít Jankovský pracuje ve Smyslůplném bistru už zhruba dva roky a práci si velmi chválí. "Dělám především rozvozy a moc mě to baví," říká. Pokud tedy nezaspí, což se mu prý čas od času stane, dodává se smíchem.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakce

Hana Hastrmanová podle svých slov vaří skoro celý život. "Jako kuchařka jsem tady ale teprve od února. Líbí se mi tu. Nedávno jsme zavedli nová jídla, například slané koláče s různými druhy náplní. Děláme také chia pudinky, domácí jogurty, buchty s kozím tvarohem z domácí farmy jedné chýnovské chovatelky," vyjmenovává část z bohaté nabídky bistra. Velký zájem je poslední dobou také o domácí limonády a sirupy.

Bistro je ve všední dny otevřené do 7 do 14 hodin. Kromě prodeje na místě a rozvozu svačin studentům nabízí také obědy a připravují menší i větší zakázky cateringu.

"Nejen že chceme potěšit smysly našich zákazníků. Pracovní příležitosti dáváme lidem, kteří se potýkají s nějakým zdravotním znevýhodněním. Vzhledem k úzkému napojení na Fokus jsou to často lidé s potížemi v oblasti duševního zdraví. Smysluplná práce je jedním z důležitých prvků na cestě k zotavení. Ze zisku firmy FuturumF navíc podporujeme činnost Fokusu a to nám dává velký smysl. Kdo jí u nás, jí smysluplně," uzavírá Radka Rybáková.

Smyslůplné bistro najdete na křižovatce Budějovické a Bílkovy ulice v Táboře. V bistru si můžete dát svačinu nebo lehký oběd, kávu a k tomu domácí buchtu.

Smyslůplné bistro provozuje od roku 2019 FuturumF - sociální firma spolku Fokus Tábor.

FuturumF má 25 zaměstnanců, z toho 21 se zdravotním znevýhodněním, kterým dává pracovní příležitosti ve dvou provozech. Jedním z nich je právě Smyslůplné bistro, druhým pak zahradnické a úklidové služby.