Při včerejším setkání se starostou obce Deník Josefa Dvořáka mile zaskočil a překvapil. Nikdo na obecním úřadě zatím nevěděl, že Smilovy Hory získaly oranžovou stuhu v soutěži jihočeská Vesnice roku 2007. Stuha je symbolem výjimečné spolupráce obce a zemědělského subjektu. Ještě většího úspěchu ale získaly Radětice. Ty se spolu s Jankovem z Českobudějovicka dělí o třetí místo v soutěži.
„Přihlásili jsme se poprvé. Ve čtvrtek přijela dvanáctičlenná komise a procházela si obec. Hodnotili různé aspekty života a byli velice překvapeni z naší spolupráce s místními zemědělci a myslivci. Těm jsme oplotili kačák na divoké kachny a vybudovali umělé nory na výchovu psů,“ přiblížil úspěch Dvořák.
Spolupráce s družtvem má v obci tradici. V zimě se společně starají o zimní údržbu komunikací, družstvo ve své kuchyni vaří pro různé akce, zajišťuje sraz rodáků, společnými silami opravují silnice. V obci bydlí 405 lidí a je rozdělena na šest osad. „Funguje tu dobrá spolupráce, vyhovíme si, ale zásluhu na všech činnostech má obec a její starosta,“ řekl včera skromně předseda družstva Miroslav Mrázek.
Starosta Radětic Josef Svoboda neskrýval radost a nadšení z letošního úspěchu obce. „V uplynulých letech jsme získali modrou a zelenou stuhu. Třetí místo chápu jako vyústění naší práce v obci a ohodnocení našich aktivit daleko zpátky. Úspěch zřejmě oslavíme v hospodě u gulášku,“ s úsměvem dodal Svoboda.
V jihočeském kole soutěže se utkalo 23 obcí, šest z okresu.