Tři přihlášky a tři ocenění. Smilovy Hory zatím v soutěži Vesnice roku sbíraly jeden úspěch za druhým. Letos se přihlásily počtvrté, zda obec naváže na předchozí tradici, si ale starosta Josef Dvořák netroufá odhadnout. Hodnotící komise navštívila obec ležící deset kilometrů na východ od Mladé Vožice v pondělí.

„Vůbec nevím, čím ji zaujmene,“ poznamenal ještě před přivítáním komisařů starosta Josef Dvořák, který ještě dolaďoval úklid obce.
„Dáváme všechno dohromady. Snažíme se uklidit jako obec sami, ale zapojují se i ostatní občané,“ prozradil starosta, jehož činorodost nezůstává u lidí bez povšimnutí. „Jsou hotové nové chodníky, postavil se penzion, bazén, obec je čistá. Je vidět snad jen v montérkách, protože stále někde něco dělá a na všem se podílí,“ chválí Dvořáka Jaroslava Řeháková.

Snahu starosty už jednou komise ocenila. V roce 2008 získal v rámci soutěže čestné uznání za péči o obec. „Pan starosta je pracovitý a šikovný, to ano, přesto vidím naši účast v soutěži jako jistý paradox,“ povzdechl si místní občan Tomáš Bosák. „Vadí mi několik věcí. Například, že za poslední roky zmizela škola i školka, obec nepodporuje soukromé podnikání ani mladé rodiny,“ vysvětluje svůj postoj. Lidé mimo obec a družstvo se podle něj nezapojují do dění ve vesnici.

„Je tady krásně, máme to tady rádi, ale zapojení do Vesnice roku mi přijde jako paradox. Myslím si, že jinde to funguje mnohem lépe a do soutěže se nepřihlásí,“ ličí Bosák, podle kterého není krása vesnice jen o tom, jak je uklizená. A má pravdu, komise se zaměřuje na společenský život, aktivitu občanů, podnikání, péči o stavby, ale i na úspory energií a záměry a informační technologie obce.

Oranžovou stuhu za spolupráci s místním zemědělským družstvem získala obec už v roce 2007. Kromě starosty si čestné uznání vysloužilo i neformální sdružení Smilohorských žen za udržování starých zvyků a vytváření nových způsobů zábavy.

Na cenu hejtmana letos starosta nominoval rekreační zařízení, které vzniklo v budově bývalé mateřské školy. S dvouletou přestavbou do její současné podoby pomáhali jednotlivci i hasiči, myslivci, oddíl stolních tenistů i spolek Smilohorských žen. Obec do ní investovala ze svého rozpočtu přes dva miliony korun. Hned vedle objektu vyrostlo také víceúčelové hřiště s umělým povrchem. Jsou tu ruské kuželky, stolní tenis, dětský koutek a venkovní altán s krbem.

Soutěž je každoročně vyhlašována již od roku 1995. Jejím cílem je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale i rozvíjet místní tradice a zapojovat se do společenského života. Letos se přihlásilo 350 vesnic. Z okresu Tábor kromě Smilových Hor ještě Borotín, Nadějkov, Radimovice u Želče, Řepeč, Borkovice a Rataje. Vesnice oceněná Zlatou stuhou postupuje do celostátního kola. Celkové výsledky pak pořadatel vyhlásí v září. Vítěz se stane držitelem titulu Vesnicí roku 2011.