Dvě petice se 123 podpisy zabránily městysu Stádlec ve směně pozemků se zahraniční firmou Gerimo. Stádlec má totiž na jejím majetku načerno postavené kabiny místního sokola. O problému jsme informovali v červenci.

V úvahu teď podle radnice připadá jen výkup pozemků.
„Vzhledem k nesouhlasnému postoji občanů obcí, jejichž katastrů by se směna týkala, ji nebudeme realizovat. V úvahu teď připadá odkoupení části pozemku od firmy Gerimo,“ uvedl starosta Stádlce Milan Kelich.

Ten má nyní za úkol seznámit se situací majitele společnosti. Nebude to však mít jednoduché, firma již dříve dala najevo, že trvá pouze na směně pozemků, která je pro ně výhodnější.

„Pro Stádlec je důležité mít tuto otázku vyřešenou, a to i za cenu, že někteří občané nebudou se způsobem řešení spokojení,“ říkal ještě v červenci starosta Kelich. Petice ho však nyní zastavily.

Městys totiž vybral ke směně dva pozemky, s oběma zastupitelé souhlasili. Jeden patří k osadě Křída, druhý ke Slavňovicím. Obyvatelé obou osad se ale proti záměru postavili a sepsali petice.

„Občané a veřejnost obce Slavňovice jsou znepokojeni zprávami o výměne lesních pozemků. Po odvrácení směny v Křídě se záměr přesunul do Slavňovic. Připustit tento handl s požehnáním zastupitelstva je trestuhodným zločinem vůči občanům Slavňovic,“ objasnil Josef Volavka vznik petice, pod kterou se podepsalo 86 lidí. Pozemky na výměnu nejsou podle nich ekvivaletní.

Obyvatelé Křídy předali svou petici starostovi již v červnu. Podepsalo ji 37 lidí. I pozemky v jejím katastru se totiž pokoušel městys směnit. Podle petentů by takový postup poškodil Křídu. Osada by přišla o pozemky, které by už nikdy nezískala zpět, což pro ni bylo nevýhodné, pokud by se někdy v budoucnu chtěla od Stádlce osamostatnit.

„Právní zástupce Gerima nenavázal s obcí kontakt dvacet let. Až nyní jeho noví majitelé milostivě souhlasí s výměnou pozemku. Kladou si nesmyslné a přímo zlodějské podmínky. Panu starostovi vůbec navadí, že les, který nabízí, patří od nepaměti Křídě. Proč nenabízí majetek své obce? Také mi není jasné, proč si pan starosta dal za úkol čtyřicet let starou černou stavbu legalizovat,“ zaslal redakci svůj názor Karel Klasna z Křídy.
Místní se ovšem vyjádřili i proti samotné směně. Firma totiž trvá na tom, že chce vyměnit celou výměru pozemku, což je deset hektarů. Černá stavba přitom zabírá jen plochu 859 metrů čtverečních. Lidem se to proto zdá naprosto zbytečné.

Pro Stádlec není ani řešením vybudovat zázemí jinde, popřípadě postavit nové hřiště na vlastních pozemcích. „My takové prostory nemáme. A nemůžeme teď investovat do sportu, když není jasné, zda se nebudou muset kabiny odstranit. Je nutné mít tyto věci vyřešeny, pokud chceme sport podporovat,“ uvedl Kelich. Podle něj je současný stav nepřijatelný a je nutné ho řešit. Situace se ovšem vrátila o pár měsíců zpátky, kdy starosta navrhoval, že pozemek vykoupí. Nyní doufá, že se s firmou domluví.