Letošní jarní klima umožnilo zhotovitelské firmě nasadit do boje s bahnem více techniky a práci původně plánovanou na dvě etapy zvládla na jeden zátah. Spolu s vlastním odtěžením sedimentu stihla také zásadní část plánované opravy hráze rybníku.
„Ano, všechny podstatné práce jsou u konce,“ potvrdil Radek Bryll, tajemník Městského úřadu Soběslav. „Minulý týden ve čtvrtek byly provedeny poslední činnosti včetně opravy hráze a ještě týž den začalo napouštění rybníka,“ informoval.

Voda z Černovického potoka, který přírodní památku napájí, ovšem proudí do Nového pomaleji než obvykle. „Může za to extrémně suché počasí. Vody v potoku je málo, a tak bude všechno trvat déle,“ poznamenal Radek Bryll.

V okolí „Novase“ teď bude ještě chvíli rušno, protože je nutné opravit cestu na hrázi rybníka od jeho zadní části až k mezideponii. Ta zůstane na místě až do podzimu, kdy ji odtěžený sediment opustí a na předem dohodnutých místech poslouží pro zemědělské účely. Vzápětí z rybníku znovu zmizí voda, ale to už bude jen kratičká „suchá“ epizoda

„Postačit by na to mělo jen několik dní,“ plánuje Radek Bryll. „Dojde na odtěžení provizorní hráze mezideponie a propojení laguny v rákosině s rybníkem. Následně pak ještě opravíme přilehlé komunikace a budeme mít hotovo,“ dodal s úsměvem tajemník soběslavského městského úřadu.