BRAMBORY 
Pro vypěstování vlastních brambor můžeme dobře využít posekanou trávu z vlastních pozemků. Vhodné pro lepší udržení požadované vlhkosti a teploty je dobré nastýlání posekané trávy do brázd. Větší vrstva trávy zabraňuje vypařování vody z půdy a výrazně omezuje prorůstání plevelů. Pod nastýlkou zůstává půda kyprá a vzdušná, a to i půda těžší, na které se jinak při zalévání a dešti může většinou vytvořit škraloup. Tuto možnost využívají především drobní pěstitelé, kterým navíc odpadá starost s posekanou trávou. Tráva je současně výborným zdrojem tepla, pěstební hmoty a humusu. Výhodou je také její poměrně rychlé sesychání a rozklad, proto je možné hmotu po každé seči doplňovat. Díky dosypávané trávě se zvětšuje šířka hrůbku, a rostliny se tak mohou rozrůstat do šířky. Tráva nebrání ani případnému přiorávání brambor, naopak je velmi prospěšné, když se promíchá se zeminou.

VINNÁ RÉVA 
Zkontrolujeme vysazené keře vinné révy. Podle vyrašených oček už poznáme, ze kterých vyrůstá květná násada, a ze kterých jen neplodné letorosty. Ty vylamujeme, keř by totiž všechny výhony stejně neuživil. Provedením podlomu prosvětlíme keře, a ty jsou pak vzdušnější a méně trpí houbovými chorobami. Je také potřeba vyplít okolí keřů a důkladně prokypřit povrch půdy asi do hloubky 15 centimetrů. Zkontrolujeme a případně opravíme také dráty, ke kterým révu vyvazujeme. Za plné vegetace bychom se k plně zatíženým drátům již obtížně dostávali a poškodili bychom výhony.

Na organizované putování za novými zážitky a umělohmotnou botičkou utajené barvy se mohou vydat ze tří měst, a to pěšky i na kole. Cílovým místem je samozřejmě náměstí v Sedlci-Prčici.
Jihočeši, víte co? Jděte do Prčic(e)!