Celosvětově uznávaný dirigent Karel Ančerl je nejslavnějším rodákem obce Tučapy. K pamětní desce na obecním úřadu letos konečně přibude vytoužený pomník.

Cesta k důstojné připomínce muže, jehož práci i pohnutý lidský osud znal celý svět, byla hodně trnitá. Myšlenka na ni se zrodila před šesti lety, ale ledy se pohnuly až letos. Dopomáhá k tomu i veřejná sbírka Návrat Karla Ančerla.

„Jejím smyslem je finančně zajistit vybudování pomníku,“ říká starosta Tučap Pavel Novák. „Hlavně ale chceme, aby byli Tučapští hrdí na své rodáky a nezapomínali na minulost obce,“ podotkl.

Bronzová busta Karla Ančerla už je odlitá a v sobotu 23. června by měla ozdobit park v blízkosti rodného domu Karla Ančerla.

KAREL ANČERL Celosvětově uznávaný dirigent se narodil 11. dubna 1908 v Tučapech v domě č.p. 68. Jeho talent se brzy projevil. Vystudoval konzervatoř, v letech 1930 1933 působil v Osvobozeném divadle a léta pracoval v Československém rozhlase. Za druhé světové války přišel o svou manželku a malého syna, a sám téměř zázrakem přežil. V roce 1950 se mu splnil sen a po emigrujícím Rafaelu Kubalíkovi se stal šéfdirigentem České filharmonie. Po událostech ze srpna 1968 přijal nabídku Toronto Symphonic Orchestra a odešel do kanadského exilu. Zemřel 3. července 1973. O 20 let později byly jeho ostatky převezeny do Česka a uloženy na Vyšehradském hřbitově.

Ke slavnostnímu okamžiku mohlo dojít s několikaletým předstihem, ale přízeň kraje v žádosti o dotaci na zbudování pomníku Tučapské míjela.

„Nikdy jsme nebyli úspěšní, kraj měl podle všeho jiné priority,“ vysvětluje Pavel Novák. „Rozhodli jsme se tedy shánět prostředky jiným způsobem a už dříve jme naplánovali i veřejnou sbírku. Zrealizovali jsme ji až letos, i s ohledem na to, že máme na tuto záležitost pamatováno ve schváleném rozpočtu. Poběží až do konce roku, kdy bude vyúčtována,“ dodává tučapský starosta.

Datum ceremoniálu je ale přes všechny potíže více než příhodný. Karel Ančerl by letos 11. dubna oslavil 110 let; země si navíc připomíná sté výročí založení samostatné Československé republiky.

Sbírka Návrat Karla Ančerla nenechala veřejnost chladnou a konto se zajímavě plní. Tučapští už v současné době uhradili práci sochaře, zálohu na kamenické práce a další administrativní záležitosti.

Částkou 70 000 korun přispěl na podporu projektu Státní fond kultury. Co se týče samotné sbírky, oslovila nejen fyzické osoby, ale také spolky. Se svým vkladem přispěchaly třeba domácí Myslivecký spolek Jasánek nebo Sbor dobrovolných hasičů Dvorce. Až dojemný byl vůbec první příspěvek. Deset tisíc korun adresoval organizátorům sbírky tajemník Židovské obce v Praze Michal Borges. „Jeho tatínek byl s Karlem Ančerlem v Terezíně,“ poznamenal Pavel Novák. Připomněl tak židovský původ slavného dirigenta, jenž se ocitl v transportu smrti, ale nakonec druhou světovou válku na rozdíl od svých blízkých jako zázrakem přežil.

Stejně jako osobnost Karla Ančerla, tak i vzpomínka na něj výrazně přesahuje hranice Táborska. V den jeho výročí se v pražském Rudolfinu uskuteční vzpomínkový koncert České filharmonie, jejíž vedoucím a dirigentem byl dlouhých osmnáct let a pozvedl ji na úroveň světově uznávaného tělesa. Partnerem koncertu bude právě obec Tučapy, jejíž představitelé ráno předtím položí věnec ke hrobu Karla Ančerla na Vyšehradě.