VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slapy u Tábora proslavila akce Bahňák

Slapy - Školu vytáhli Slapští před pěti lety hrobníkovi z lopaty. Dnes se tu učí metodou Montessori, navštěvuje ji 24 žáků ZŠ a 36 dětí MŠ.

15.3.2010
SDÍLEJ:

Na svoji školu nedají místní dopustit. Před pěti lety už měla na mále. Dnes ji navštěvuje i díky metodě Montessori čtyřiadvacet žáků první až páté třídy a šestatřicet předškoláků.Foto: Deník/ Alena Šatrová

Kde není škola, není života. Toho si jsou vědomi i ve Slapech, kde před pěti lety doslova vytáhli místní základku hrobníkovi z lopaty. Zásluhy má samozřejmě obec a uvědomělý starosta, ale také ředitelka Zdeňka Sedláková.

„Před pěti lety byl na školu vyhlášen konkurs. Měla skončit. V té době se tu učilo jedenáct školních dětí a šest docházelo do mateřinky,“ vzpomíná na těžké začátky Zdeňka Sedláková.

V té době rozjížděla metodu Montessori na škole na sídlišti Nad Lužnicí. „Vzhledem k tomu, že se mateřské škole nepodařilo prosadit návaznost metody Montessori na základní školu, neviděla jsem tady budoucnost a řekla jsem si, že to zkusím ve Slapech. Od nuly.“

A povedlo se. Dnes má škola čtyřiadvacet dětí od první do páté třídy. Jedenáct žáků je místních, zbytek za metodou Montessori dojíždí z širého okolí. Postupem času stoupal zájem také o školku. Dnes si tu hraje 36 předškoláčků.

„Žádali jsem o dotaci jak z Norských fondů tak z Evropy. Vzhledem k tomu, že jsme obec těsně pod hranicí pěti set obyvatel, je to s jejich získáním hodně těžké,“ říká starosta František Přibyl.

Zatáhli to ze svého

Po druhém odmítnutí se obec rozhodla jednat. Půdní vestavba pro novu třídu mateřské školy a rekonstrukce celé budovy vyšla obecní kasu na pět milionů.

„Jestliže se má něco pro školu udělat, mělo by to být v době babyboomu, který teď právě zaplňuje nedostatečnou kapacitu školních zařízení. Takže jsme se po projednání na zastupitelstvu do toho pustili,“ konstatoval starosta.

„Je v pohodě,“ ocenil místní školu tatínek předškolačky Valentýnky Michal Linhart. Do Slap se se ženou a dětmi přestěhoval teprve před třemi lety. „Jsem rád, že už nejsem ve městě, ale zároveň má bydlení ve Slapech i výhody satelitu. Jezdí sem městská a když něco potřebuji v Táboře, jsem tam autem za pár minut.“

Slapská pýcha

A na co jsou Slapští pyšní? Na svoji hospodu. Veškeré kulturní dění se točí okolo ní. A taky kolem místních hasičů.

„Nová hospoda, jak jí pořád říkáme funguje už deset let, ale loni se v akci zet udělala přístavba a salonek pro čtyřicet lidí,“ představuje kulturní stánek Miloš Hubáček.

Ve Slapech se pravidelně pořádají masopusty, slaví se Den dětí, staví se májka, pálí čarodějnice. Skoro každé dva měsíce se tu něco koná. „Hlavně se zaměřujeme na děti. V březnu je čeká třeba i zájezd do aquaparku v Česlicích,“ pochlubil se Milan Jírovec.

Už zmínění místní dobrovolní hasiči mají čtyřicet členů. Jejich velitelem je právě Milan Jírovec, který je zároveň duší a organizátorem už tradičního Slapského Bahňáku.

Zrození Bahňáku

„Asi před deseti lety se v hospodě, kde jinde, zrodila myšlenka zorganizovat nějakou takovou akci. Hned po prvním ročníku se to chytlo. Když se povede počasí, sejdou se tu i tři tisíce lidí,“ říká Milan Jírovec.

Od loňského ročníku se ale z bezpečnostních důvodů přestalo jezdit přes tenkou lávku přes místní rybníček na kole. Kvůli úrazům. Nejedno vypracované mužské tělo totiž skončilo při závodu pod vodou. Teď už stačí jen odvaha a pár zdravých nohou.

Idylku místních občanů ale ruší nedaleký kamenolom. Všichni čekají na chystaný obchvat jako na smilování. Desítky nákladních aut vozí kámen rovnou okolo školy. Asi před dvěma lety se dokonce stalo, že jeden z náklaďáků nevytočil zatáčku a těsně minul autobusovou zastávku, ze které jezdí děti ze školy.

„Moji rodiče bydlí ve staré zástavbě. Hluk, prach. I silnice dostává pěkný záběr. Obchvat by byl opravdu zapotřebí,“ míní Miloš Hubáček.

Čekání na obchvat

Na veřejné schůzi, která se konala před rokem, se už o tom mluvilo. Ale někteří spoluobčané s platným umístěním obchvatu okolo Slap nesouhlasili. V současné době při probíhající změně územního plánu usilují o jeho posunutí směrem na sever.

„Obchvat nutně potřebujeme, o tom není pochyb. A to hlavně kvůli kamenolomu. Od těžké dopravy by se díky obchvatu odlehčila lokalita, kde se nachází zastávka, škola i pošta. Tedy místo, kde se pohybují převážně děti i staří lidé,“ míní starosta.


Další veřejné projednávání ve čtvrtek minulého týdne už jisté ovoce přineslo. „Trasu jsme trochu upravili a občané prozatím změny územního plánu akceptovali. Uvidíme, co bude dál. Lhůta pro podání námitek je až do června,“ naznačil Přibyl.

To je ale jen první malý krůček na předlouhé cestě k vysněnému obchvatu obcí. Vše se totiž bude odvíjet od toho, kdy na akci sežene peníze Jihočeský kraj. Slapští sázejí na to, že až se rozběhne stavba dalšího reaktoru Jaderné elektrárny Temelín, sveze se s tím i stavba obchvatu.

Současnost

V současné době je z celkového počtu 480 obyvatel 467ve Slapech a 13 ve Hnojné Lhotce.
V posledních letech se ve Slapech rozšířila výstavba nových rodinných domů.Nejstarším občanem je p. Jan Švec - narozen 10. března 1921
V obci jsou provozována dvě restaurační zařízení .
Dále jsou v obci dva obchody se smíšeným zbožím a pošta .
Místní školu v současnosti navštěvuje 24 žáků. Mateřinka, která se loni rozšířila o půdní vestavbu, se stará o 36 dětí ze Slap i okolí.
Dopravní obslužnost v obci zajišťuje městská hromadná doprava v Táboře a vlakové spojení Tábor - Bechyně
V obci se pořádají už tradiční akce jako Slapský bahňák či Slapský desetiboj, stavění májky a různé akce pro děti.

Historie

První písemná zmínka o obci Slapy je z roku 1379. V roce 1495 Petr z Rožmberka odprodal obec Vítovi ze Rzavého a obec Slapy příslušela k Dobronicům. Po zrušení roboty patřila obec k politické obci Dražičkám až do r. 1889. Tohoto roku se stala obec Slapy politickou obcí s osadou Lhotkou Hnojnou (dříve Lhotka Kamenná).
Roku 1925 měla obec 44 popisných čísel.
Obec má stanici elektrické dráhy, jež byla postavena roku 1903.
V roce 1922 postavilo „Družstvo lihovarníků“ ústav pro zušlechťování zemáků. Jeho prvním ředitelem byl pan Rudolf Figna.
Od srpna 1924 se svítí ve Slapech elektřinou.
Původ školy ve Slapech spadá asi do roku 1825. Roku 1881 byla dokončena stavba nové školy a téhož roku bylo počato s vyučováním.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

15.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 22 000 Kč

Montéři suchých staveb Montér sádrokartonových systémů - minerálních stropů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Zručnost. Místo výkonu práce: okres Tábor, okres ČB, kontakt: telefonicky.. Pracoviště: Milan hovorka, Jateční, č.p. 44, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Milan Hovorka, +420 602 147 183.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) pomocná síla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: samostatnost, příplatek na stravu, zaměstnanecké bonusy, kontakt tel., e-mailem. Pracoviště: Michaela marešová - průmyslová 499, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Michaela Marešová, +420 777 275 500.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 500 Kč

Řidiči tahačů Řidič nákladního automobilu nad 12t (tahač+návěs). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., POŽADAVKY: platný profesní průkaz řidiče (včetně přezkoušení), řidičský průkaz sk. C, E, karta do digitálního tachografu, 4 roky praxe, spolehlivost, samostatnost, pečlivost. Doba neurčitá. DIETY NAVÍC., NÁPLŇ PRÁCE: rozvoz výrobků převážně po ČR a EU., Zaměstnanecké výhody: 5T dovolené, příspěvek na penzijní připojištění a další zam.výhody., Kontakt: telefonicky, emailem (martina.vitkova@img-management.cz). Pracoviště: Img bohemia s.r.o., Průmyslová, č.p. 798, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Monika Havránková, +420 381 679 901.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 32 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel řidič kamionové dopravy - vývozy z firmy Fontea, a.s. Veselí nad Lužnicí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pož.: vyučení, praxi "CE" min. 2 roky výhodou,, zvláštní prémie, jízdní výhody,, kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Sgm route, a.s. - fontea a.s., 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Jiří Pustowka, +420 737 276 036.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hasiči uchránili miliony. Hořel dřevník s uskladněným dřevem

V pátek vyvrcholil Budějovický Majáles.
AKTUALIZOVÁNO
97

OBRAZEM: Městem prošli studenti v maskách

Život na Blatech se těší ze stříbra

Soběslav - Husitské muzeum v Táboře uložilo do své klenotnice mimořádně cenný úspěch. Postarala se o něj jeho pobočka Blatské muzeum, jehož etnografická expozice Život na Blatech a Kozácku získala stříbro v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis.

Fotbalisté Soběslavi vyzvou v sobotu na domácím trávníku divizního lídra

Soběslav – Fotbalisté soběslavského Spartaku stanou v sobotním pokračování divize před obrovskou výzvou. Jejich soupeřem bude od 17 hodin vedoucí tým tabulky z Karlových Varů.

Pohádkoví Broučci oživí Noc kostelů

Tábor – Celorepubliková akce Noc kostelů zavítá v pátek také do svatostánků na Táborsku.

AKTUALIZOVÁNO

Jihočeské divadlo sčítá škody po bouřce

České Budějovice - Přívalový déšť, který provázel čtvrteční bouřku nad Českými Budějovicemi, kvůli ucpanému okapu poničil i foyer a další vnitřní prostory Jihočeského divadla. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT