VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sládek vařil tajně pivo. Pil ho pak s panímámou

Tábor /PROCHÁZKA DĚJINAMI TÁBORA/ - (Předchozí díl pojednával o pivovarnictví v Táboře po třicetileté válce, kdy město platilo kontribuce. Používalo na ně i peníze z uvařeného piva.)  

28.10.2013
SDÍLEJ:

TáborFoto: Josef Musil

Přímý doklad o tom, že se v táborském pivovaře vařily kontribuční várky, pochází z roku 1657. Od té doby se pravidelně vaření piva na uhrazení poplatků objevuje vedle várek obecních a sousedských, kdy si měšťané vařili pivo sami. Takových sousedských várek se podle dokladů toho roku uvařilo dvacet sedm v obecním pivovaře v hradě (sousedé si ho za tím účelem pronajímali) a dvacet v pivovaře u pana Leskovce, uváděného někdy také jako Lískovec, podle nějž se tomu pivovaru říkalo Leskovcovský. Tento výčet je však neúplný.
Hned následujícího roku v červenci se u Leskovců vařilo sousedské pivo naposledy. Organizační podmínky pro vaření a prodej sousedského piva se natolik zhoršily, že už se nevyplatilo držet samostatný sousedský pivovar. Páni konšelé si nejspíš zamnuli rukama.

Další meta potřebná pro prosazení monopolu na obecní táborské pivo je zdolána.
Od té doby byl obecní pivovar v hradě jediným ve městě, kde se ve velkém vaří pivo. Výstav piva se zvyšuje; z každé obecní várky je ho deset až jedenáct sudů. Sousedé sice dál vaří sami po domech, když na to dostanou patřičné povolení, ale už představují pro obecní pivo stále menší konkurenci. A dostávají příkaz:

„Náklad od kohokoli na várky vypůjčený má vždy penězi, ne pivem se spláceti a sám každý má doma šenkovati." To proto, aby v Táboře nečepoval pivo ten, kdo na to nemá povolení
Zároveň městští představitelé zakročují proti „šplýchálkům a falšovníkům" piva. Cenu pinty piva stanovili na tři krejcary.

V té době – od roku 1656 – byl obecním sládkem Jan Pastrnák. Vystřídal v této funkci sládka Hůlku, který hospodařil prachbídně a nadělal dluhy. „Od Hůlky, předešlého sládka, byvše nemálo sladu rozpůjčeno, bude zapotřebí takovou půjčku co nejdříve k odvedení naříditi, aby skrze to důchod obecní nehynul, a šenkýři bez piva obecního předešlým způsobem nezůstávali," píše se ve „vysvědčení" jeho práce. Na výběr poplatku posudného dál dohlížel výběrčí Kašpar z Wolkensteina.

Udala ho děvečka

V letech 1659 a 1660 se z pivního produktu začíná prodávat všechno, co se prodat dá. Vedle řediny a mláta také patoky, kterým se říkalo i patočky. To ale není pojmenování nechutného nápoje, nýbrž slaboučké pivo. V domácnosti se používalo k výrobě octa a hospodáři ho dávali pít pro posilnění dobytku, hlavně kravám. V obecním pivovaře se tehdy vařilo převážně takzvané bílé pivo, zatímco sousedé vařili jen pivo ječné.
Tehdy se stal obecním sládkem Václav Čechtický. Leč dlouho ve své funkci nepobyl. Zlodějna. Jednoho dne ho udala jeho děvečka, že měl dva pytle sladu schované pod slámou v posteli. Kdoví proč se děvečka rozhodla mluvit, ale věděla toho hodně. U sládků doma prý v noci z toho sladu třikrát navařili po půl sudu piva. Sládek schovával pivo v komoře a pak ho doma píval s paní sládkovou. To stačilo, aby šel Čechtický po všech čertech a funkce sládka se znovu ujal Jan Pastrnák.

Piva se vařilo stále víc. Roku 1661 to bylo: dvanáct obecních várek bílého piva, jedenáct kontribučních. Následujícího roku se objem jednotlivých obecních várek vyšplhal až na šestnáct sudů. Takové várce se říkalo várka celá a platilo se z ní patnáct zlatých. Sousedé se nenechali zahanbit a také ve svém pivovarnickém snažení přidali. Zpravidla se domluvili čtyři měšťané na společné vaření a každý navařil tři sudy, takže dohromady měl jejich var dvanáct sudů. Roku 1662 zemřel výběrčí Kašpar z Wolkensteina. Na jeho místo nastoupil Ludvík Hýbl.

Jak se sousedům dosud dařilo, tak to zčistajasna zase skončilo. V roce 1663 navařili pouhých šest várek. Nebylo to ale vinou konšelů. Krvelační Turci za to mohli. Vpadli do Uher a na Moravu, vraždili, jak mohli, a Tábor s jeho pobořeným, zanedbaným opevněním bylo nutné nakvap proměnit opět v pevnostní město. Rukám, které musely přiložit ruku k dílu a budovat palisády, se nedostávalo času k vaření piva.
Turci zamávali i s obecním pivovarem. Sice každá várka i nadále obnášela šestnáct sudů, ale obecních várek bylo méně. Zato kontribuční pivo se vařilo s velkou naléhavostí. Jen toho roku vyprodukoval táborský pivovar třicet devět kontribučních várek. Jo, válka…

Další daň

Ale každá válka jednou skončí a v míru pivo šmakuje nadmíru. Je třeba myslet i na budoucí klidné doby, kdy výtěžek z piva bude sypat víc do městské pokladny než do vojenských měšců. Ač turecké šavle nablízku, obec nechává postavit v pivovaře novou světnici u vrat, zedníci klenou novou spilku s okny a dělají novou kotlinu pod pánev. Do pánve pak vsazuje nové tabule kotlář Jan Goldfusz.
Zatím však jsou doby neblahé a s nimi přichází nová daň z uvařeného piva. Takzvaný „extraordinární neb trankštejerní" tác. Patnáct zlatých z každého varu. Kontribuční várky jedou i nadále. Například roku 1667 se v Táboře uvařilo sedmnáct obecních várek, zato dvacet devět a půl várky kontribuční a k tomu ještě osm várek, ze kterých se platilo opevňován města. A sousedské? Pouhé tři.

Josef Musil

Autor: Redakce

28.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků řidič - skladník - prodavač. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost DPČ. Hledáme sympatického komunikativního a pracovitého kolegu, který má pozitivní vztah k oboru prodeje zahrádkářských a chovatelských potřeb. Pracovník bude přijímat a vydávat zboží ze skladu, případně jej rozvážet dodávkovým vozidlem., Pracujeme od 6:30 do 15-17:00 dle práce na provozovně, v sobotu pracujeme 1x za 14 dní dopoledne od 8:00 do 11:00., Kontaktujte nás prosím zasláním nebo donesením životopisu., Požadujeme trestní bezúhonnost, řidičské oprávnění sk. B. S ohledem na manipulaci s břemeny těžšími než 15kg, práce není vhodná pro ženy., Hodinová mzda 90-110 Kč/hod., Hledáme i spolupracovníky na příležitostnou výpomoc., Kontakt: emailem.. Pracoviště: E.m.i.r velkoobchod, U Bechyňské dráhy, č.p. 1505, 390 02 Tábor 2. Informace: Jan Matějíček, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 26 020 Kč

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel matematiky a výpočetní techniky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na vzdělání: učitelství pro střední školy nebo odpovídající vysokoškolské vzdělání v oboru IT a matematiky doplněné studiem pedagogiky. Výuka matematiky a výpočetní techniky v maturitních oborech přírodovědné lyceum, ekologie a ŽP, analýza potravin, technologie potravin., Zaměstnanecké výhody: příspěvky na obědy, rekreaci., Kontakt: telefonicky (v pracovních dnech 7:00-14:00), emailem.. Pracoviště: Střední odborná škola ekologická a potravinářská, veselí nad lužnicí, blatské sídliště 600/i, Blatské sídliště, č.p. 600, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Ladislav Honsa, +420 381 500 511.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 90 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič dodávky sk.B. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., Přijmeme řidiče pro svoz a rozvoz prádla po jihočeském, středočeském kraji a Praze. , Požadujeme: řidičský průkaz skupiny B, dobrá orientace v jihočeském kraji, znalost Prahy výhodou, příjemné vystupování a jednání se zákazníky, svědomitost, poctivost, pracovitost. Samostatné udržování vozidla v dobrém technickém stavu. Šetrné zacházení se svěřeným majetkem., Trestní bezúhonnost., Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie, jízdní výhody, mobilní telefon i pro soukromé účely., Kontakt: telefonicky, emailem., možnost i brigády. Pracoviště: Katev spol. s r.o., Na Bydžově, č.p. 2044, 390 01 Tábor 1. Informace: Pavel Švejkovský, +420 381 253 213.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 500 Kč

Obsluha ostatních strojů na výrobu a úpravu textilních, kožených a kožešinových výrobků jinde neuvedená dělnice na textilní dílně, obsluha vyšívacího automatu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha automatu na prostorové vyšívání: vkládání dílů do šablony, založení do stroje, vyndání dílů - zaučíme, případně další práce na dílně textilní výroby, uvítáme osobu se zdravotním znevýhodněním (není podmínkou), práce vestoje, nutná zručnost; při nástupu doba určitá s možností prodloužení na dobu neurčitou Závodní stravování, sleva v podnikové prodejně, kontakt e-mailem nebo osobně. Pracoviště: Dita výrobní družstvo invalidů, Stránského, č.p. 2510, 390 02 Tábor 2. Informace: Renata Bočanová, +420 381 479 202.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na plavbu ze Soběslavi do Plané nad Lužnicí se vydala třicítka vodáků v kostýmech.
30

OBRAZEM: Lužnici ovládli vodáci v kostýmech

Chotoviny

V chotovinské mateřské škole je kvůli rekonstrukci i o prázdninách živo

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Rekonstrukce Slávie nebude. Prozatím

České Budějovice – Do konce června měla rada města schválit koncesní řízení na opravu budovy kulturního domu Slávie, který je v havarijním stavu. Podle Petra Podholy, náměstka primátora pro správu veřejných statků a veřejných zakázek, ale vyvstaly další otazníky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT