/VIDEO/ „Je to tu nádherné. Krásné postavičky. Na chvíli jsme se všechny staly dítětem. Přejeme hodně návštěvníků,“ vysekly loni poklonu v pamětní knize jedny z návštěvnic bechyňského Skřítkova. To ještě nikdo možná netušil, že skřítci, víly a další pohádkové bytosti manželů Veroniky a Davida Vrábkových chtějí cestovat dál krajem.
Oživila postavičky z dětství
Bechyňský Skřítkov v bývalé masně v Dlouhé ulici nedaleko náměstí TGM má nádech nostalgie. „Napadlo mě to hned, když jsme se sem před několika lety nastěhovali. Měli jsme dědečka v Jablonci nad Nisou, který měl barák s velkým sklepem. Jako malým nám vypravoval, že tam bydlí skřítci, Pidimajzlíci. Vymýšleli jsme si pak různé příhody s nimi, a tak mě napadlo je oživit a přestěhovat do Bechyně,“ vzpomíná Veronika Vrábková, jejímž záměrem bylo potěšit hlavně děti.
Více o Skřítkově v Bechyni na oficiálním webu zde.
Interiéry společně vyšperkovali do detailů, od nástěnných maleb, přes obydlí i droboučké nástroje. Mezi asi 80 postavičkami jsou i hvězdy jako Karel Gott či Freddie Mercury, anebo přáníplnící písečný skřítek Psamiades známý z britského fantasy seriálu z 90. let. „Samotná výroba postaviček trvala asi třičtvrtě roku. Skřítky tvoříme ručně doma s manželem a maminkou Věrou Rutovou. Jsou ze speciální odlehčené tvrdnoucí hmoty, malovaní akrylovými barvami. Stále máme nápady na rozšíření, ale bohužel nás limituje prostor,“ vysvětluje.
Pravé vlasy i vzory v realitě
Vlasy mají z různých materiálů. „Většinou používám pravé vlasy, začínala jsem těmi od vlastních dcer. Vedle provozuji ještě kadeřnictví, tam občas něco zajímavého ulovím. Někteří mají kštice i z ovčí vlny nebo králičí srsti, minimálně jsem používala třeba sisal,“ popisuje použité materiály Veronika Vrábková.
Skřítkov v Bechyni má otevřeno od dubna do června a od září do října jen o víkendech a ve svátcích od 10 do 16.30 hodin. O letních prázdninách pak denně od 9.30 do 17.30 hodin. Základní vstupné činí 70, snížené 30 korun, děti do dvou let neplatí nic.
Inspiraci čerpá v reálném světě. „Když mě někdo zaujme, má větší nos nebo mi něco připomíná, tak si ho pak ráda vymodeluji. Někteří mají i reálná jména,“ usmívá se sympatická blondýnka, která vystudovala místní keramickou školu.
V expozici je mnoho dalších zajímavých doplňků, ve vodním světě jsou vystaveny pravé mušle i zkameněliny. Ve sklepě mimo kompotů zurčí potůček a ze zlatonosné skály z kamení tu pracovití mužíčci s vláčkem plní truhlu pokladem.
Soutěžní hra pro děti
Při budování výstavy se podařilo zrecyklovat starý nábytek i kuchyňské vybavení. Se skřítky je spojena i pátrací hra pro nejmenší. „Vymysleli jsme skřítkovu soutěž o drobné odměny tak, aby si děti vše dobře prohlédly. Musí v ní zodpovědět sedm otázek týkajících se drobných detailů,“ naznačuje.
Podobně vypadá i Skřítkov v Krumlově, ten vzniká na adrese Zámecké schody - Latrán 11, v bývalém obchodě s replikami historického skla. Speciálně pro toto šlechtické sídlo na Vltavě vznikly miniatury krumlovských ulic s domky, středověký trh se spousty stánků a řemeslníky, nechybí kouzelný les plný skřítků a vil. Vrábkovi do expozice i zde zapracovali malý sklep a také útulný dvorek. Oficiální zahájení provozu plánují na začátek května.