Projekt Příběhy bezpráví vznikl před patnácti lety a jeho cílem je seznámit žáky a studenty s moderními československými dějinami. „Reagovali jsme na skutečnost, že na mnoha školách neměli žáci možnost dozvědět se ve výuce více o komunistickém režimu, tedy o nedávné minulosti, která stále výrazně ovlivňuje naše životy,“ sdělil ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni Karel Strachota.

BESEDY S PAMĚTNÍKY

Letos si tak mohou zapojené školy vybírat z nabídky tří filmů. Tentokrát se tematicky vztahují k 30. výročí konce komunistického režimu u nás i v okolních státech a k tématu emigrace.

V úterý na táborské střední zdravotnické škole zhlédnou studenti film 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu. Se studenty bude poté besedovat pamětnice a bývalá ředitelka školy Věra Bozadžievová.

Táborská obchodní škola se v dosud neupřesněném termínu dočká návštěvy zakladatele táborského Občanského fóra a bývalého starosty Jiřího Fišera. Společně s ním bude se studenty besedovat také pamětník a učitel Jiří Kocman. Na studenty čeká jako film půlhodinový sestřih dokumentu Jana Špáty Největší přání 1989, který na základě názorů pestré škály mladých lidí věrně zachycuje stav společnosti v socialistickém Československu krátce před sametovou revolucí.

Na besedu s hercem Janem Potměšilem se mohou za přibližně dva týdny těšit žáci základní školy v Malšicích, kteří uvidí film 1989: Z deníku Ivany A., jehož předlohou se stal autentický deník osmnáctileté Ivany.

Střihový snímek obohacený unikátními archivy, animacemi a výraznou hudbou je osobitým pohledem středoškolačky na poslední rok existence komunistického Československa.

„Považuji za zásadně důležité komunikovat s mladou generací o tom v jaké době jsem vyrůstal a žil v minulém režimu. Chci se podělit o svůj osobní příběh. Snažím se jim přiblížit souvislosti a zážitky tak, aby je mohli pochopit po svém a mohli si udělat svůj názor, i si vážit možností, které jim život ve svobodě nabízí,“ říká herec Jan Potměšil, který stejně jako celá řada dalších pamětníků navštěvuje v rámci besed po projekcích filmů školy zapojené do projektu.

Za dosavadní existenci projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách uspořádaly školy 8 238 projekcí, kterých se zúčastnilo bezmála 339 000 žáků.