Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka sice jihočeské radní Ivaně Stráské peníze navíc neslíbil, ale je ochotný o nich jednat.
S takovým slibem od něj Stráská odjela, když mu předložila, že krajským domovům pro seniory, ústavům sociální péče a neziskovým organizacím chybí 50 milionů.

„Všichni musí hledat úspory v provozních nákladech, v investicích ale škrtat nebudeme. Proto stále počítáme se stavbou nového domova v Bechyni,“ ujistila Stráská.

V jeho projektu sice změna nastala, podle radní ale není vyvolaná krizí. Kapacitu z původních 180 lůžek snížili na 120, Stráská říká, že k tomu přistoupili z etického a humánního hlediska.

Také střední školy zřizované krajem hledají ve výdajích položky, které je nutné okleštit. Rezervy vidí ve spotřebách energií.
„Je nutné se podívat například na různé spotřebiče, pořídit úsporné žárovky, regulovat spotřebu tepla. Školy dosud nestrádaly a nebudou ani po úsporách, ale musí se o ně víc zajímat,“ řekla za školství krajská radní Jana Krejsová.

Pro školy kraj rozjíždí další kolo zateplování budov a výměny oken. Peníze na to dostaly například areál v táborské Bydlinského ulici, sezimoústecké COP nebo soběslavské gymnázium.

Mění název školy

Keramická škola v Bechyni dostala zásadní úkol: velkou budovu naplnit studenty a zefektivnit provoz keramické dílny s pecemi.
Kapacita školy je 300 studentů, v současné době ale v Bechyni studuje jen 200 lidí. Ředitel Jiří Novotný proto musel najít způsob, jak školu zatraktivnit. Pustil se na odvážnou cestu, po 125 letech má schválenou změnu názvu školy. Již to nebude keramická škola, ale uměleckoprůmyslová s novým oborem multimediální tvorba.

„Děti sháníme horko těžko a v dohledné době to asi moc lepší nebude. Je logické, že když neprosperuje keramický nebo sklářský průmysl, že přichází do oboru méně žáků,“ zdůvodnil ředitel.

Změna názvu a nový obor ale nejsou poslední novinkou. Škola připravuje také spuštění internetové televize Bechyňsko TV. Nadále již tady nebudou vyučovat aplikovanou chemii.

Lepší platy

Zatímco příspěvkové organizace kraje dělají v rozpočtech škrty, krajské nemocnice mohou zdravotníkům přidat na mzdách.
„Jsme financovaní jinak, ze zdravotních pojišťoven, takže stejný pokyn k šetření jsme od kraje nedostali,“ řekl předseda představenstva akciové společnosti Jihočeské nemocnice Zdeněk Hejduk.

Upřesnil, že o 5 až 15 procent vyšší mzdu mohou zdravotníci, a především sestry, očekávat již v srpnu.
Jihočeský hejtman Jiří Zimola upřesnil, že na daňových příjmech získal kraj podstatně méně než očekával. „Za prvních pět měsíců čekáme propad dvou set milionů korun,“ řekl Deníku a vysvětlil tak, proč musejí krajské organizace hospodařit ještě šetrněji než dříve.

„Úspory se nehledají lehce, máme drahý provoz i proto, že máme materiálově drahé obory. První část v úsporách už jsme udělali, a sice vyměnili okna v dílnách. Na další výměny nemáme, proto přes prázdniny necháme alespoň oporavit a utěsnit okna po celé škole,“ naznačil cestu k nižším výdajům za energie ředitel bechyňské keramické školy Jiří Novotný.

Podrobnému zkoumání podlehnou především náklady na provoz keramické dílny. Novotný vidí šance například ve snížení počtu roztopených pecí.
Peníze do kasy má ale přinést i plné komerční využití jedné z budov domova mládeže. K ubytování studentů už dlouho stačí jen jedna, která je navíc na úspory tepla již připravená.

„Od zřizovatele nám již také přišel dopis, v němž sděluje, že se předběžně počítá s omezením dotace na provozní náklady pro příští kalendářní rok. Budou ještě o dalších deset procent nižší,“ dodal Novotný s tím, že škola si tak musí i sama vydělávat.
Rezervní fond si v Bechyni doplňují příjmem z kurzů, ale i z realizovaných zakázek.

Při svém vzniku se škola jmenovala C.k. odborná škola keramická Bechyně. Od září bude střední uměleckoprůmyslovou školou.