Chcete dát dítě do školky? Smůla, máme plno. Tuhle odpověd mohou uslyšet rodiče například v mateřince v Chotovinách. Kraj chce letos patnácti miliony podpořit právě ta zařízení, která si chtějí svou kapacitu navýšit.

Chotoviny se s nedostatkem místa potýkají dlouhodobě. V tomto školním roce tu museli odmítnout dokonce devatenáct dětí. Letos vybudují za 600 tisíc novou třídu pro pětadvacet žáčků v objektu kulturního domu. Kapacitu tak navýší jen o pět míst. Skončit totiž bude muset provizorní třída v základní škole, na kterou přestane platit výjimka.

„Stále ale počítáme s přístavbou mateřské školy, kde by vznikla třída pro 28 dětí včetně veškerého zázemí. Náš projekt uspěl a byli jsme zařazeni mezi náhradní příjemce dotace. Podle našich dostupných informací bychom měli peníze získat a je velká naděje, že to bude ještě letos,“ přiblížil starosta Chotovin Zděnek Turek akci za deset milionů korun.

O dotaci na přístavbu jedné třídy žádají i v Plané nad Lužnicí. „V současné době je ve školce 150 dětí, což je maximální možná hranice. Demografický vývoj ukazuje, že příští rok by se mohlo toto číslo vyhoupnout na 175 dětí,“ vysvětlil důvod žádosti tajemník městského úřadu Antonín Koliha.

Na akce neinvestičního charakteru vyčlenil kraj dalších pět milionů. „Chceme umožnit žadatelům, aby zkultivovali a zrekonstruovali zahrady. Tedy venkovní místa, kde děti tráví část svého dne ve školce,“ doplnil hejtman Jiří Zimola.

Na své by si díky těmto penězům mohly přijít děti v MŠ Čelkovice. Město Tábor pro ně žádá o příspěvek na vybavení. Nábytek a hračky chce pořídit za 350 tisíc korun. „Kraj přispívá do sta tisíc. Zbytek jsme připraveni dorovnat z rozpočtu,“ uvedl vedoucí táborského školského odboru Radomír Kouba.


Navyšovat kapacitu svých mateřinek se Tábor nechystá. Nabídka zatím poptávku uspokojuje. „Lokálně míváme občas převisy. V rámci ostatních zařízení ale můžeme rodičům nabídnout místo jinde,“ dodal Kouba.

Podobně na tom jsou i v Bechyni. „Počet dětí ve školkách je dostatečný, ale rozšíření potřeba není,“ uvedl starosta Jaroslav Matějka.

Dvě nové třídy

Poprvé vyhlásil Jihočeský kraj grantový program na rekonstrukce a rozšíření kapacit mateřských škol loni.

Díky získaným penězům tak mohla svoji kapacitu rozšířit například MŠ Duha v Soběslavi, která přistavěla dvě třídy se čtyřiceti novými místy. V rámci grantu byla uskutečněna i přístavba školní jídelny.

Dříve musela školka některé děti kvůli nedostatku místa odmítat. V současné době je kapacita dostačující.

„Zda tomu tak bude i do budoucna, teprve uvidíme. Na konci dubna se uskuteční zápisy na příští rok. Předpokládám ale, že kapacity obou soběslavských školek zájemce uspokojí,“ uvedla ředitelka Mateřské školy Duha Alena Krejčová.

Kateřina Nimrichtrová,Petra Šitnerová