Čas prázdnin a dovolených je doba, kdy děti tráví více času s rodiči na společných dovolených. Také prarodiče si užívají svých vnoučat v létě o něco více. Proto, tak jako tradičně, školky přejdou na prázdninový provoz, kdy budou střídavě otevřena vždy jen některá zařízení.
Každý týden budou v Táboře v provozu dvě až tři zařízení. Kapacita by měla být dostatečná.
„Prázdninový provoz je poměrně slabý a nikdy se nám nestalo, že bychom museli nějaké dítě odmítnout. Spíše se stalo, že rodiče dítě přihlásili a potom nenastoupilo,“ vysvětlila ke kapacitě mateřských škol Iva Melichová z táborského odboru školství.
Výše školného by se měla na jednotlivých zařízeních mírně lišit.
„Závisí to na tom, kolik dní v provozu je školka nebo kolik dní bude uzavřena. To vše řeší vyhláška o předškolním vzdělávání,“ naznačila Lenka Čížková z táborského odboru školství.
Prázdninový provoz v mateřinkách se liší i náplní učiva a programem.
„Sejdou se děti z různých školek a různých věkových skupin. Na děti čeká opakovací a odpočinkový program s rozšířeným pobytem venku. Máme zde brouzdaliště a sprchy. Všechny činnosti , kde to lze, přenášíme ven,“ vysvětlila ředitelka MŠ Světlogorská Magda Pobudová.
K poplatku ředitelka dodává, že školné je 270 korun, které odpovídá měsíčnímu provozu, a k tomu stravné 22 korun denně. Uvedené částky za prázdniny se platí předem v hotovosti.
„Kapacita byla dostatečná, ale pokud se rodiče přihlásili včas,“ dodala Pobudová.
Plný stav má MŠ Petrohradská. „Měli jsme termín do dvacátého pátého června a nikdo se nám od té doby nepřihlásil,“ uvedla vedoucí tohoto odloučeného pracoviště Dana Polenová.
Mateřské školy se shodují na tom, že někdy děti zůstanou u babičky, do školky nenastoupí, a potom se může jedno dvě místa najít pro případ, že by se objevila někomu vážná nenadálá událost v rodině.