Již 155 let se děti z Měšic vzdělávají v místní škole, která vypadá jako běžný rodinný dům. Sympatické domácí prostředí však kazí skutečnost, že dosud nikdy si nemohly nezacvičit v řádné tělocvičně. To by se mohlo konečně změnit.
Předpokladem pro nápravu je ale získání dotace, o kterou se radnice u Regionálního operačního programu již přihlásila. „Odhadujeme, že stavba vyjde na osmnáct až devatenáct milionů,“ upřesnila rozsah investice starostka Hana Randová.
Projekt na přístavbu tělocvičny s šatnami a zázemím dále počítá s novou výdejnou jídla pro školáky.
„Dosud cvičíme buď na hřišti před školou nebo chodíme na vycházky. S dětmi ze třetí a čtvrté třídy chodíme hlavně přes zimu na plavání a s menšími dětmi cvičíme jen ve třídách. Jinak to zajistit nejde,“ vysvětlila ředitelka školy Regina Mihulová, jak v Měšicích zajišťují tělesnou výchovu.
Provizorní je také jídelna. Zhruba patnáct let sídlí v nedaleké mateřské škole, kde zabírá polovinu jedné třídy. „V době, kdy školáci obědvají, malé děti ze školky vedle odpočívají. Mimo obědy tuto část ale normálně používají a z hygienického hlediska i tak vše musíme splňovat a splňujeme,“ dodala ředitelka.
Všechny nové provozy najdou místo v patrové přístavbě k mateřské škole. V přízemí bude tělocvična se zázemím, v horním patře výdejna, kterou v odpoledních hodinách budou využívat i děti z družiny. Ředitelka Mihulová dodala, že stavba bude částečně k dispozici i obyvatelům Měšic a místnímu sportovnímu klubu Olympia. U nového objektu se počítá i s parkovištěm.
Všechny stavební práce se budou provádět za běžného chodu školy a výuku ničím nenaruší. Start prací ale závisí na přiznání dotace.
Základní škola pro první stupeň obývá vilu, která byla kdysi stavěna pro běžné bydlení. K hlavní budově patří ještě objekt asi o padesát let mladší a dále školka, které je přes třicet let. Kapacita školy je sto dětí; v současné době do ní dochází 83 školáků, od září to bude ještě o šest více.
„Letos nám k zápisu přišlo třicet dva dětí a jen šest z nich dostalo odklad. Budeme mít tedy hodně silnou třídu s šestadvaceti prvňáčky,“ upřesnila Mihulová, která věří, že se stavbou už to konečně vyjde.