Nebezpečné přechody pro chodce nejsou výjimkou ani na Táborsku. Loni bylo v okrese sraženo 42 chodců; jeden zahynul a šest jich bylo zraněno těžce. Vina ale mnohdy není na straně řidiče.
Podle policie mají nejtěžší podmínky k přechodu silnice chodci na frekventovaných komunikacích a nebezpečných úsecích. Občas si ale přednost vysvětlují po svém. „Víceproudá Budějovická ulice, přechod u školy v Plané nad Lužnicí, přechod na horizontu Na Kopečku nebo zebry umístěné těsně za výjezdem z kruhových objezdů mohou být pro chodce v určitých případech nebezpečné,“ mínil policejní mluvčí táborské policie Miroslav Doubek. Deset nehod na přechodech pro chodce v roce 2007 způsobili sami chodci a pěti z nich naměřili policisté hladinu alkoholu v krvi.

Děti se zebry bojí
Jeden z velmi nebezpečných přechodů je vyznačen v Táboře – Čekanicích. Stejně jako plánský, který ale zatěžuje nadměrná hustota dopravy, je situován před budovu školy.
Současně se nachází na horizontu, kde silnice opisuje „esíčko“ a postranní zástavba řidiči nedovolí patřičný přehled o situaci před ním. Všechny tyto aspekty utvářejí z bezpečného přechodu zebru, které se bojí i děti. „Když jdeme do školy nebo z ní, občas se bojíme přejít. Auta jezdí spíš rychleji, než mají, a když stojíme u přechodu, tak nám nezastaví,“ řekl asi desetiletý školák Dominik Pelíšek z Čekanic. Jeho slova doplnil stejně starý kamarád Jan Šilhavý. „Někdy máme strach přejít. Kamaráda tady nějaké auto málem srazilo,“ dodal.
Malí školáci mají ještě větší nevýhodu – za horizontem nejsou vidět. Představa, že tudy projíždí řidič, který o přechodu neví, o něco vyšší rychlostí v době, kdy děti jdou do školy nebo z ní, je traumatizující a hrozivá. Zabrzdit by nestačil!


Čtvrteční měření
Proto se o nebezpečný úsek stará Městská policie Tábor, která nejen zde preventivně měří rychlost projíždějících vozidel. Při čtvrteční kontrole rychlosti tady strážníci během hodiny nachytali tři řidiče. Jejich rychlost v místě, kde je povolených 50 km/h, se pohybovala od 69 do 71 kilometrů za hodinu. Někteří se rozčilovali a nesouhlasili, řidič renaultu (na snímku) přijal tisícikorunovou pokutu s klidem. „Pokud řidič nesouhlasí s naším tvrzením, záznam z radaru mu ukážeme přímo na místě. Při dobré fotografii prokážeme i tvář řidiče,“ odpověděl strážník Tomáš Danko, který radar obsluhuje.
„Tady je to hodně nepřehledné a určitě je to jedno z nejnebezpečnějších míst ve městě. Co si pamatuji, jedno dítě tady srazili. Jelikož bydlím nedaleko, mohu potvrdit, že kvílení pneumatik je slyšet často. Snažili jsme se o umístění retardérů, ale ty nebyly z technických důvodů povoleny,“ informovala strážnice Dana Grymová. Při otázce, který přechod by dále označila pro děti za nebezpečný, uvedla ten na Křižíkově náměstí v Táboře. „Všimla jsem si, že děti váhají, zda vstoupit do vozovky na přechodu na náměstí u videopůjčovny, směrem na Parkány. Na sídlišti Nad Lužnicí je situace ucházející,“ dodala Grymová.