VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci srovnávali život v Čechách a ve Švýcarsku

Chýnov - Základní škola v Chýnově za podpory dotace hostila švýcarské školáky z partnerského městaOberthal.

17.5.2010
SDÍLEJ:

Školáci srovnávali sociální podmínky.Foto: Martina Havlůjová

Němčina, angličtina i úryvky francouzštiny zaznívaly minulý týden nejen ve škole, ale i v ulicích města a přilehlých obcích. Chýnovská základní škola hostila děti ze Švýcarska, které v sobotu svou návštěvu na jihu Čech ukončily a odjelydomů.

Spolu se svými učiteli přijely do Chýnova dvě desítky dětí z partnerského Oberthalu. Čekal je tu týden nejen plný výletů a sportu, ale především práce na projektech zaměřených na srovnávání sociálních podmínek na jihu Čech a ve švýcarském kantonu Bern.
Společně s místními školáky vyjeli na prohlídku Pražského hradu, navštívili Senát, Český Krumlov, Telč, Šumavu, projeli se parníkem, trénovali na horolezecké stěně a s nadšením opékali špekáčky.

„Škole se podařilo získat prostřednictvím ministerstva financí dotaci ve výši dvě stě tisíc korun na projekt nazvaný Srovnávání sociálních podmínek žáků základních škol. Děti se zaměřily nejen na hostitelskou rodinu, ale také na školu a její vybavenost. Vzájemně porovnávaly i vyučovací předměty,“ upřesnila náplň týdenního pobytu školáků ředitelka chýnovské školy Marie Hánová.

Projekt je podpořen z Programu švýcarsko-české spolupráce v rámci Fondu Partnerství. Hánová dodala, že chýnovské děti pojedou do Švýcarska v první polovině června, aby práci na projektech dokončily.

„Měla jsem děsný strach, že se nedomluvím. Zjistila jsem ale, že se mi vybavují i slovíčka, o kterých jsem vůbec netušila, že je znám. Bydlí u nás Céline, je mladší než já, ale docela to klape. Budu se asi bát i před odjezdem do Švýcarska, nerada se totiž seznamuju,“ svěřila se Eliška Srbková z Hartvíkova.

Na nové zážitky se naopak před cestou těšila čtrnáctiletá Sarah Burger. „V zahraničí už jsem byla několikrát, v Čechách ale nikdy a moc se mi tu líbí.“

Martina Havlůjová

17.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení