VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci si v Chýnově vytvořili vlastní televizi. Za kamerou jsou jako doma

Chýnov - V chýnovské základce funguje dva roky kroužek mladých reportérů. Jejich práci můžete zhlédnout na internetu

8.4.2014
SDÍLEJ:

V PRACOVNÍM NASAZENÍ. Volný čas na tvoření reportáží Chýnov TV si našel Jáchym Kubů, Matěj Kadlec, Kristýna Kostrounová a Natálie Kalašová (zleva). Foto: Lucie Janečková

Kamera, klapka, jedeme… Tak to s nadsázkou každý měsíc vypadá na Základní škole v Chýnově, když se čtyřka žáků pustí do natáčení půlhodinové televizní reportáže z nejbližšího okolí.

Když před dvěma lety začal kroužek fungovat, musel učitel Milan Rada prověřit, zda zájemci projdou kamerovými zkouškami.

„Musel jsem zjistit, jak se budou tvářit před kamerou a jestli před ní budou dobře vystupovat. Někdo třeba až moc zavíral oči. Kromě vizáže záleží také na dobré výslovnosti," vysvětlil Milan Rada, který při natáčení zaujímá čestné místo za kamerou.

A to, že svou práci všichni berou vážně, dokládá, že je lze potkat téměř na všech důležitých akcích, které se na Chýnovsku konají.

„S kamerou se snažíme být například na plesech, různých setkáních, ale i výstavách či vernisážích v knihovně. Nechybíme ani na vyjížďkách místního cykloklubu. Kromě kulturních akcí natáčíme i práce před školou, třeba jak nám tu nedávno káceli strom," vysvětluje Jáchym Kubů, třeťák, kterému Milan Rada zatím jako jedinému svěří do ruky malou kameru.

Co obnáší novinařina, si na vlastní kůži vyzkoušel, když navštívil výstavu v chýnovské knihovně. Reportáž si musel nejen sám natočit, ale zjistit si také všechny důležité informace.

Jednou za měsíc

Školáci se snaží být s informacemi stále aktuální. I když jejich Chýnov TV vysílá jednou za měsíc, přes týden nelení. Než nasbírají materiál na všechny reportáže a než je zpracují tak, aby se daly vysílat, zabere jim to i více než dvacet hodin.

„V březnu se nám povedlo být i u požáru v Poříně. Přestože černou kroniku moc často netočíme, tohle byla výjimka. Víceméně náhodou jsem potkal hasiče, jak zrovna jeli na místo, kde hořela střecha autodílny, tak jsem vyrazil s nimi," popisuje Milan Rada příspěvek, který diváci mohou zhlédnout v březnových zprávách. Dozví se zde mimo jiné také o Moravském večeru, lyžařském zájezdu do Rakouska, školní pěvecké soutěži i o aktuálním stavu železničního mostu na Močítkách.

Ještě než ve třídě padne první

klapka, musí si čtveřice pečlivě přečíst texty k jednotlivým reportážím, které jim Milan Rada donese před natáčením. „Stíháme to nastudovat o přestávkách. V březnu jsme si mezi sebe rozdělili třináct textů. Největší pozor si musíme dávat na výslovnost. Občas se

nám stane, že se zakoktáme, spolkneme konec slova a tak, a to nás pak pan učitel nechá opakovat do té doby, než to řekneme správně," vysvětluje Matěj Kadlec, který své texty zvládl přečíst před zelenou klíčovou oponou a kamerou s přehledem.

Aby jejich počínání nabralo opravdové vážnosti, kromě kamery mají k dispozici stůl, desky se psaným textem, ale hlavně připínací bezdrátový mikrofon, o který se mladí reportéři střídají.

Sledují i na Zélandu

A že Kristýna, Matěj, Natálie i Jáchym odvádějí dobrou práci, ukazují výsledky sledovanosti školní televize. „Reportáž na internetu sleduje za první měsíc třeba tři sta lidí. Únorovou vidělo o stovku více. Dokonce nám hlásili Chýnováci, že si nás pustili i na Novém Zélandu, kde byli na dovolené," pochlubil se Milan Rada, který se kromě sběru materiálu podílí také na sestříhání reportáží.

Otázka: Co vás na kroužku nejvíce baví?

Matěj KadlecMatěj Kadlec, 5.B
Nejvíce mám rád práci s lidmi, se kterými točíme reportáže a na druhou stranu i práci s kamarády, se kterými mluvíme texty na kameru. Líbí se mi, že všechno děláme společně, takže se všichni naučíme nejen číst texty a správně vyslovovat, ale i zachycovat důležité okamžiky.

Kristýna KostrounováKristýna Kostrounová, 3.A
Mě baví číst zprávy. Je pravda, že je občas musíme číst dokola, než to zní pěkně, ale to mi vůbec nevadí. Kdyby se mi to povedlo, chtěla bych jednou být reportérkou v televizi. Sbírám teď první zkušenosti. Zatím jen čtu předepsaný text, v budoucnu si ho ale budeme muset napsat i sami.

Natálie KalašováNatálie Kalašová, 3.A
Ta práce mě baví celkově. Nejvíc asi mluvení do kamery. To se člověk musí soustředit na text a musí se i umět tvářit. Občas mi to dělá trochu potíž. Když mám přečíst těžší slovo, zapomenu se tvářit, pak se zadrhnu a jedeme znovu. Dokázala bych si představit, že bych pracovala v televizi.

Jáchym KubůJáchym 
Kubů, 3.A
Kroužek mě zaujal, tak jsem se do něj přihlásil. Pan učitel mi občas svěří i kameru, takže se i prakticky podílím na tvorbě našich zpráv. Už jsem natočil vernisáž i různé události, které se děly kolem základní školy. Spíš mě baví ta práce, kterou děláme v terénu než čtení před kamerou.

Autor: Lucie Janečková

8.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhou prosincovou neděli si lidé po celém světě připomínají památku  zemřelých dětí. Za svoje malé, ale i dospělé děti přišli zapálit svíčku jejich rodiče i sourozenci.
28

Smutek po dítěti nikdy nezmizí

Ilustrační foto.
10

ANKETA: Hledáme nejhezčí vánoční strom na Táborsku

Areál Monínec otevře hlavní sjezdovku již v pátek večer

Monínec - Areál Monínec spustí provoz hlavní sjezdovky již tento pátek v 18 hodin.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

OBRAZEM: Šumavské počasí fotoaparátem Romana Szpuka

Vimpersko - V neděli 10. prosince k večeru se na Vimperk sypal sníh, v noci sněžení ustalo, začalo divoce foukat, pak se objevil déšť, a tak jsem se vypravil ráno 11. prosince na Boubín, abych zjistil, kolik sněhu přibylo.

Kusy meteoritu se zatím nenašly

České Budějovice – Už je to přes deset dnů, co na území českobudějovického sídliště Máj a Zavadilky, dopadly části takzvaného bolidu čili jasného meteoru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT