Již kronika Václava Hájka z Libočan (zemřel 1553) vypráví mimo jiné také o malebné vsi ležící nyní na rozhraní táborského a benešovského okresu, jejímž zakladatelem byl zřejmě praotec rodu Lotosů z Hoštic a Lazice. Dokonce tady stával původní kostel z roku 937, což by znamenalo, že byl pouze o dvaačtyřicet let mladší než nejstarší kostelní stavby u nás. Toto tvrzení však nelze potvrdit a další záznamy jeho výstavbě ukazují spíše až na 14. století.

Řeč je o obci Hoštice u Nemyšle. Vzkvétající ves se mohla pyšnit také obecní školou, do níž chodilo přes sto dětí z celého okolí.
„Škola původně stávala ve statku číslo 17 a vyučovalo se v ní v letech 1743 až 1834," vypráví spisovatel a sběratel pověstí Jaroslav Wimmer.

Podle jeho slov byla na místě bývalé pastoušky vystavěná nová škola. „K jejímu rozšíření došlo v roce 1896," dodává Jaroslav Wimmer.

Slouží hasičům

close Bývalá škola v Hošticích u Nemyšle. zoom_in Dvoupodlažní budova je z větší části prázdná a pouze přízemí prošlo před šesti lety rekonstrukcí. Místnímu spolku dobrovolných hasičů slouží nyní jako klubovna.

Ovšem první patro, kde dříve bylo několik tříd se sklápěcími dřevěnými lavicemi a stupínky, je v žalostném stavu. Pouze oklepané zdi naznačují, že osud školy nebyl dřívějšímu vedení obce lhostejný. Zřejmě ale kvůli nedostatku peněz v rozpočtu se s její záchranou více nepostoupilo. Prázdné třídy nyní připomínají spíše skladiště a vytrhaná dřevěná podlaha už dávno neslouží svému účelu.

Mezi lety 1951 – 1956 zdejší obecní školu navštěvovala i sedmašedesátiletá Bohumila Jandová, která v Hošticích stále žije. „Je to již více než dvacet let, co se za posledními žáky zavřely dveře školy. Byly tady čtyři třídy a pátá v budově fary, kde dříve ještě nikdo nebydlel," začala své vyprávění Bohumila Jandová. „Tady bylo dětí. Chodily sem i ze dvou kilometrů vzdálených Mitrovic. V té době ještě spadaly pod Tábor. Také jsem měla spolužáky z Nemyšle. Na druhý stupeň se pak dojíždělo do Chotovin, Mladé Vožice nebo pěšky do Úlehle a odtud do Miličína. Z Nemyšle jezdil autobus," konstatovala.

„Ještě dnes si vzpomenu na pana řídícího Zímu. V přízemí měl učitelský byt. Když šel do důchodu, nastoupil po něm pan řídící Kolář z Oldřichova. Ve škole působil dokud nezemřel. Vím, že tady chvíli učil také pan Brada," vzpomíná žena, jež si užívá zaslouženého důchodu a hlavní náplní volného času jsou její vnoučata.

„Řídící Kolář sem přišel, když jsem byla v páté třídě, takže v roce 1956. Se spolužáky jsme měli dobré vztahy. Drželi jsme všichni při sobě a navzájem si pomáhali," pokračuje a dodává: „Vzpomínám, že vedení obce Nemyšl, pod které Hoštice spadají, shánělo budovu, kde by mohl sídlit úřad. Prostory školy by k tomu úplně vybízely. Nechtěli ale z Nemyšle pryč. Po válce byla škola také hodně zpustošená. Až když přišel pan Kolář, začala se trochu dávat dohromady. Vyměnily se okna a opravilo se, co šlo," usoudila.

Domov zavřel brány

S koncem dětského domova v Nemyšli, který sídlil ve zdejším empírovém zámku, přišel i konec hoštické školy. „Dětí ubývalo a nakonec se nevyplatilo školu držet. Zanikla v roce 1989 nebo o rok dříve. Mrzí mě, v jakém je stavu. Je to škoda," povzdechla si Bohumila Jandová s tím, že tehdejší vedení obce chtělo ze školy udělat rozjezdové byty pro mladé rodiny s dětmi.
Starostka Nemyšle Petra Konopiská Táborskému deníku sdělila, že o budoucnosti budovy nemá obec konkrétní představy. „Kdyby přišel soukromník s nějakým záměrem, tak bychom se tomu nebránili. Obec vlastní prostředky na rekonstrukci nemá. V minulosti byly úvahy o tom, že by se zde zřídily byty pro seniory nebo mladé rodiny, ale k projektu již nedošlo. Nepodařilo se sehnat peníze," nastínila Petra Konopiská.

V současné době obec pracuje na přístavbě obecního úřadu. Ten by měl nově vzniknout nad potravinami v Nemyšli. „Prodejna je již opravená a doufám, že přístavba bude do konce roku hotová. Akce vyjde na tři miliony, takže na rekonstrukci školy v Hošticích se peníze už bohužel nenajdou," uzavřela starostka.