Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škofja Loka? To jsou milí lidé a dávná historie

Tábor / Táborská partnerství EU - Jan Jelšík z Tábora má velmi vřelý vztah ke slovinskému městu Škofja Loka. Jednomu ze čtyř táborských partnerských měst ze zemí, jež jsou členem Evropské unie. Mezi další patří Kostnice, Wels a Dole.

22.5.2014
SDÍLEJ:

Škofja LokaFoto: Deník

Škofja Loka si s Táborem podala oficiálně ruku v roce 2006, přičemž první kontakty s ní navázal tehdejší starosta Plané nad Lužnicí František Chramosta, a to již čtyři roky před podpisem smlouvy o vzájemné spolupráci.

Výměnné návštěvy během roku mají většinou kulturní charakter. Slovinští partneři se například mohou pochlubit velmi populárními pašijovými hrami, neboť mají jediný dochovaný barokní pašijový scénář v Evropě a nejstarší zachovaný dramatický text ve slovinském jazyce.

Jan Jelšík objevil krásu města i země přes kanoistiku a řeky, které ho okouzlily, a také přes hory. Roli však hrála i osobní přátelství.

„Znám se s bývalým velvyslancem Slovinska u nás s Damijanem Prelovškem. Kdysi dávno mne překvapilo, že i on je kanoista. Jednou nás pozval na zahradu velvyslanectví a já mu tenkrát navrhl, aby nám poskytl výstavu fotografií, které představovaly práci pro prezidenta Masaryka od významného slovinského architekta Plečnika," říká kanoista, ale také bývalý vedoucí táborského odboru životního prostředí Jan Jelšík.

To však nebyl jeho jediný kontakt s touto středoevropskou zemí, která vznikla rozpadem Jugoslávie. Samostatnost získala v roce 1991 a do Evropské unie vstoupila spolu s Českou republikou prvního května 2004.

Z iniciativy Jana Jelšíka vzešel zvyk sázet lípy Slovinsko – českého přátelství, neboť lípa je ve Slovinsku také národním stromem. „V Táboře jsme vysadili první lípu před tehdejším okresním úřadem v roce 2001. Postupně jsem přišel na to, že je můžeme sázet po celé republice, a tak jen za dobu mise Damijana Prelovška jich v České republice roste minimálně dvacet. Sázeli jsme a zároveň vozili tu výstavu o Plečnikovi. Když Damijan jako velvyslanec skončil, pokračoval jsem v sázení lip sám, ale už jsem neměl k dispozici tu výstavu fotografií," říká s úsměvem.

Tím se mu ale otevřela nová cesta k poznání dalších slovinských umělců. Stali se jimi otec a syn Pokornovi z Fotoklubu Antona Ažbe ze Škofja Loki, kteří nyní vystavují ve Špejcharu v Želči.

Od té doby také lip o něco přibylo, po republice jich nyní roste 39 a dvě i ve Slovinsku.

Vznik partnerství

Také k Damijanu Prelovškovi se váže vznik partnerství mezi Táborem a Škofja Lokou. Jan Jelšík říká, že ho „spravil jeden telefon". „Zavolal do Škofja Loky starostovi Igoru Drakslerovi, a pak se pomalu začalo partnerství rodit."

Ze zkušenosti může Jan Jelšík říci, že Čech se ve Slovinsku může cítit jako doma. Jazyková bariéra je spíš jen malou hrázkou, lidé jsou vůči Čechům vstřícní a dokonce prý rozumí našemu humoru i mentalitě. Jak Jan Jelšík dodává, každý Slovinec velmi ocení, když se budete snažit mluvit jeho jazykem. Byť gramaticky nesprávně.

„Škofju Loku mohu jen doporučit, je to krásné historické město. Jen bohužel v blízkosti není žádný kemp s levnějším ubytováním," uzavírá Jan Jelšík povídání o partnerským městem.

Tábor umožňuje návštěvu 
a prezentaci i různým subjektům působícím ve městě. „Samostatně si návštěvu vyjednají, ale můžeme i poskytnout náš kontakt," radí za městský úřad Ivana Kramolišová s tím, že cestu za hranice může žadateli podpořit fond pro zahraniční spolupráci.

WelsWels

Hornorakouské město se 60 tisíci obyvateli leží třicet kilometrů od Lince a v Evropě je známé jako veletržní město.
Zaujme historickými památkami jako je Městské náměstí s 64 měšťanskými domy z nejrůznějších epoch, koňská dráha, zoologická zahrada
a také bývalý klášter Minoritů. Nabízí muzea, galerie, atraktivní pěší zónu k procházce i nakupování a trhy, na nichž můžete objevit pravé poklady. Lákavým zůstává Podzimní veletrh Wels s hospodářským odborným veletrhem Agraria a tradiční lidovou slavností.

DikeDole

S Táborem se podobá počtem obyvatel, kterých tady žije kolem 30 tisíc. Město leží ve východní části Francie asi 60 kilometrů od Dijonu.
Turisty nejnavštěvovanější jsou historické jádro města s pěší zónou, úzkými uličkami, podmanivými zákoutími, kláštery, kostely a vnitřními dvory historických domů. Zájem si stále udržuje rodný dům proslulého vědce Louise Pasteura a řada dalších muzeí a určitě se projděte přes most Ludvíka XVI.
Historické jádro města bylo prohlášeno chráněnou památkovou zónou.

KostniceKostnice

Univerzitní město Kostnice je největším městem u krásného Bodamského jezera, po němž se můžete projet lodí. Žije tady přes 80 tisíc obyvatel, kteří jsou pyšní na svou středověkou minulost i moderní kulturní přítomnost.
Na své si tady přijdou milovníci divadla i muzeí. Zajímavé je Sea Life centrum, které vás nechá nahlédnout do hlubin moří, jezer nebo řek a potoků, za zastávku stojí také Naturmuseum, neboli přírodní muzeum. Kostnice se prezentuje nejen koncilem nad Janem Husem, který tu má svůj dům, ale dnes také jako atraktivní město obchodu
a nakupování. V centru je řada historických památek.

Škofja LokaŠkofla Loka

Starobylému městu s řadou kulturních památek se pro jeho usazení do bujné zeleně říká galerie v přírodě. Nebo také barevná Loka, o což se zasloužily barevné fasády domů. Žije zde přes 10 tisíc lidí 
a do hlavního města Lublaně je to jen 25 kilometrů.
Navštívit byste měli hrad, neboli bývalé sídlo biskupů, kostel Capuchin, za jehož zdmi je ukrytý dramatický text pašijových her, kostel sv. Jakuba s dílem Jože Plečnika, nebo kamenný most ze 14. století.
Při procházce na vás čeká labyrint městských uliček, pěší a cyklistické trasy údolím Selška a Poljanska dolina a také Centrum lidových 
a uměleckých řemesel.

Autor: Alena Šatrová

22.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
9

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jiří Vávra a jeho dýně, která vážila 66,4 kilogramu.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Narodili se na Táborsku

Tábor - Přinášíme přehled miminek, která se narodila v táborské porodnici v době od 9. do 15. října.

Pro voličský průkaz už jen do 16 hodin

Tábor/ANKETA/ - Všechny obecní úřady, které disponují seznamy voličů, vám vydají voličský průkaz pro případ, že chcete volit mimo své trvalé bydliště.

Představujeme prvňáčky ze základních škol v Soběslavi

Táborsko - Každý týden vám představíme nové prvňáčky ze základních škol na Táborsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení