Na kraji obce už dva roky zeje prázdnotou sýpka bývalého ZZN. Majetek společnosti Tagrea zatím chátrá a v současnosti na ní stále plápolá bílá plachta „Na prodej“.

„Budova, respektive budovy, jsou již asi druhým rokem nevyužívané. Dřívější sklady obilí už dnes nejsou potřeba a objekt nabízíme k prodeji. Jediný, kdo objekt hlavní budovy částečně využívá, jsou mobilní operátoři, kteří mají na střeše antény,“ říká technický ředitel zemědělské společnosti Tagrea Jaroslav Krejčí. Budoucí využití by viděl opět ve skladování.

Hlavně ne prach

Dostupnost nákupního skladu o 204 metrech čtverečních je vynikající. Stojí přímo u silnice a za budovou je i železnice. Její prodej má na starost realitní kancelář, která se k prodeji odmítla vyjádřit.

Nad možném využití objektu sila zapřemýšlel i starosta Sudoměřic Stanislav Houdek. „Co by z něj mohlo být, nevím. Skladovací hala by se dala využít jakkoli, s hlavní budovou to je asi horší, protože tamní dřevěné podlahy jsou dost specifické. Asi by to mělo sloužit opět nějakému podnikání,“ míní.

Vedení obce nad nevyužitou budovou zatím moc nepřemýšlelo. Problém s budoucím využitím ale vidí i v lokalitě – budova je na kraji Sudoměřic a je těsně sevřená železnicí a silnicí.

„Co s objektem bude, nás dost zajímá. Snad tam nebude nic prašného či hlučného, to by se nám příliš nelíbilo. Doufám, že nám budoucí majitel dá vědět, co se stavbou zamýšlí,“ podotkl starosta Houdek s tím, že o ni nejspíš moc zájem není, když už je dva roky na prodej.

Železobetonový sklad na obilí pochází z roku 1926, kdy Hospodářské družstvo z Bechyně založilo v Sudoměřicích filiálku.

Objekt byl postaven poblíž nádraží a byla k němu přivedená nákladní kolej. V 70. letech pak k hlavní budově o dvou patrech a půdě přibyl hangár jako sklad na posklizňové úpravy a sušárna obilí. Přes Hospodářské družstvo, ZZN a další změny názvů se následně stala majitelem objektu společnost Tagrea.

David Peltán