Hlubinné úložiště : jedná se o důlní zařízení, kam se bude v budoucnu ukládat vyhořelé palivo z jaderných elektráren ve speciálních kontejnerech do minimálně půlkilometrové hloubky. V jižních Čechách se uvažuje o využití lokalit Lodhéřov na Jindřichohradecku, Nadějkov na Táborsku a vojenského prostoru v Boleticích na Českokrumlovsku. Jejich obyvatelé jsou však proti.

PRO ÚLOŽIŠTĚ

Vítězslav Duda, ředitel Správy úložišť jaderných odpadů
Na vytipování lokalit v jižních Čechách se vůbec nedívám tragicky. Domnívám se, že v budoucnu mohou na této stavbě najít obyvatelé i pozitiva a určitou perspektivu. Na světě běží jaderné reaktory řadu let a vyhořelé palivo se dá bezpečně skladovat. Předtím, než se uloží do hlubinných úložišť, musí se palivo minimálně padesát let skladovat. Proto tato zařízení nejsou budována okamžitě. Je třeba využít technologickou prodlevu, kdy v průběhu času klesá aktivita vyhořelého paliva a klesá i jeho tepelný výkon. Navíc můžeme palivo v budoucnu přepracovat a využít uran i plutonium.

Ta potřeba podle nás nastane, protože se zvyšuje poptávka po přírodním uranu a tím pádem i jeho cena. Česká republika si zvolila jaderný program a chce ho rozvíjet, proto by se měla věnovat i jeho finální podobě. Hlubinné úložiště je stavba, která připomíná důl. Na jeho povrchu jsou zabezpečovací objekty a v hloubce kolem pěti set metrů jsou úložné prostory, kam se dává palivo ve speciálních kontejnerech s dlouhodobou životností. Palivo se do nich uloží už v jaderných elektrárnách, takže v místě úložišť se s ním už manipulovat nebude.

Všechna opatření děláme v souladu se světovými řešeními. Příslušná legislativa je věcí parlamentu.

PROTI ÚLOŽIŠTI

Jiří Dvořák, starosta Lodhéřova na Jindřichohradecku

S problémem plánovaného budování hlubinného úložiště v naší lokalitě se potýkáme už od roku 2000. Domníváme se tedy, že informovanost našich občanů v této věci je dobrá. Jedná se o stavbu, která v nás budí oprávněné obavy. Nikde na světě takové zařízení dosud není a nejsou s ním tedy žádné zkušenosti. Vyhořelé jaderné palivo je surovina, která se dá snadno zneužít, protože se může využít pro výrobu jaderných zbraní.

Podle našeho názoru se přípravě celého projektu mělo věnovat mnohem více času. V naší lokalitě žije 35 tisíc obyvatel, kteří se proti tomu angažují. Vybudování úložiště by mělo výrazný vliv na další rozvoj obce, například po stránce turistického ruchu. V referendu, kterého se zúčastnilo přes 95% obyvatel, se pro vybudování úložiště postavil pouze jediný člověk.

Napřed se něco domluvilo, udělaly se příslušné zákony a až potom se začalo jednat s obcemi. Nechceme přistoupit na to, aby se jednalo „o nás bez nás“. Nikdo nám nemůže zaručit bezpečnost stavby. V geologickém podloží kolem Okrouhlé Radouně je uran a nedokážeme si představit, co se stane, když ho budou při budování dolu vyvážet ven. Domníváme se, že vybudování hlubinného úložiště kdekoliv v našem kraji by bylo pro jižní Čechy tou skutečně poslední ránou.

REDAKCE PROTI:

Postavit se kategoricky formou Proti/pro k jadernému úložišti je podobné jako by vás někdo požádal o názor na výfukové zplodiny z aut. Také nechcete, aby znečišťovaly vaše okolí, ale s usednutím do auta na to zapomenete. Mám přestat doma svítit? Babo, raď. Jaderná elektrárna zanechá odpad, bohužel, je to realita. Tento komunistický horký brambor (totalita rozhodla o stavbě Temelína), nejenže málokdo udrží dlouho v ruce, ale zatím ho není kam zakopat. Kam se bude vozit, jak daleko? Je to takový sirotek, ten odpad, a pro sirotky se hledá náhradní péče. Ať pověření péči připraví, ale děsivými věžemi řádně „zkrášlené“ jižní Čechy ať vynechají. Nedělejte do duše tohoto kraje další díru. Říkám to sobecky, nic víc. Luboš Dvořák