Exzémy či problémy s dýcháním. To jsou jen dva důvody, proč lidé zajdou do solné jeskyně.

Sílu ozdravných účinků nyní testuje Anastasija Jariková z Tábora se svými dvěma dcerami. Trpí exzémy.
Relaxaci a písečnou pláž už táborští nemusejí hledat u moře. Několikahodinovou cestu jim nahradí místní solné jeskyně. Někteří lidé jsou ale k alternativě skeptičtí.

„Nevěřím tomu. Myslím, že sůl nemůže takhle dobře působit na lidský organismus, jelikož nemá žádné oslňující účinky ani v polívce ani na chlebu. O solné jeskyni vím, já tam nebyla a asi bych to nezkoušela, je to určitě drahé,“ míní Veronika Beránková.

V Táboře jsou dvě s celotýdenním provozem. Na tři čtvrtě hodiny si v nich lehnete nebo sednete a relaxujete. Písečná podlaha a hračky zabaví malé návštěvníky.

Solná jeskyně je uměle vytvořená místnost připomínající klasickou jeskyni. Je intimně osvětlená, stěny pokrývají cihly sole a v jeskyni hraje hudba. Ze stropu visí krápníky a speciální systém topení a klimatizace napomáhá vypařování, které ionizuje vzduch a nasycuje ho minerály. Jejich koncentrace je vyšší než u moře.

Pro lepší imunitu

Některé pojišťovny lidem proplácí permanentky a školky mohou jeskyni zvolit jako doplněk či náhradu plavání.

Někteří lidé ji využívají kvůli kožním, dýchacím či psychickým problémům nebo také pro posílení imunity.

„Je to naše devátá, tedy předposlední návštěva. Ale za několik měsíců kúru zopakujeme. Uvidíme, jak budou děti na podzim nemocné,“ řekla Anastasija Jariková z Tábora, která si s malými dcerami Lindou a Lurdes koupila do jeskyně permanentku na deset návštěv. Důvodem byly ekzémy dcer a ona sama měla problémy s dýcháním.

„Rozhodli jsme se to zkusit. Klasický lékař také pomáhá, ale je fajn zkusit i alternativní léčbu. Jeskyně je dobrá i na posílení imunity, tak teď počkáme, jaký výsledek návštěva bude mít. Když to nepomůže, byla to aspoň dobrá relaxace a holky si mohly nerušeně hrát,“ vysvětluje Jarikova. Myslí, že díky soli v organizmu budou děti odolnější. Alternativní léčbě věří. „Lidé jsou k takovým věcem skeptičtí, i když už taky experimentují. Solné jeskyně jsou nové, ale to je se vším. V jiných zemích už jsou také a lidé k nim nachází cestu,“ dodala Jariková, která do Tábora přišla z Ruska.

„Ani jednou jsem tam nebyla, vím o účincích jen z letáků, takže se k tomu nemohu konkrétněji vyjadřovat. Myslím, že účinnější bude jeskyně na dýchací cesty a na kožní problémy může být jen jako podpůrná léčba. Těžko říct,“ sdělila táborská kožní lékařka Jana Bucková.

Kardiaci? V pohodě

V případě, že mají lidé problémy se zvýšenou funkcí štítné žlázy, nádorovým onemocněním, klaustrofobií, tuberkulózou, musejí návštěvu jeskyně konzultovat s lékařem.

Pacienti s kardiovaskulárními problémy se soli v jeskyni obávat nemusejí.

„Blahodárně jeskyně bude působit na dýchací cesty. Aby soli negativně působily na krevní tlak a kardiovaskulární systém, museli by je lidé lízat. Tolik soli nenadýchají. Vše je však individuální a každý si musí najít své. Někdo proto může být se solnými jeskyněmi spokojený, jiný k nim bude skeptický,“ vysvětlil primář interny nemocnice Vladimír Jirka.