Na jedné straně zima a chumelenice, na straně druhé nadšené děti běhající s kasičkou po náměstí a prosící každého o nějakou tu korunu. Tak v pátek po celé odpoledne vypadala v Jistebnici charitativní sbírka pro táborský Jordán Hospic. Místní skauti ji pořádali už podruhé.

"Loni, když vlastně hospic vznikal, tak jsme ho chtěli podpořit a udělali jsme sbírku, kdy jsem vybrali kolem šesti tisíc korun. Letos ji opakujeme a doufáme, že se z toho stane pěkná tradice. Líbí se mi i ten kontrast, že vlastně malé děti vybírají peníze pro starší, respektive umírající lidi, " uvedla organizátorka a skautská vedoucí Lucie Nováková. Neúnavně každému z dětí vysvětlovala, jak má lidi o peníze žádat, že se musí nejdříve pozdravit a pak také vysvětlit, na co se sbírka pořádá.

I když lidé třeba nevěděli, co je vůbec hospic Jordán za zařízení, sbírka pro ně byla důvěryhodná už z důvodu, že ji pořádají místní skauti. Vesměs se shodli na tom, že právě předvánoční čas je přiměl k tomu do sbírky přispět a udělat dobrou věc. V kasičkách dětí s enakonec sešlo 7 463 korun.

Lidé přispívali podle svého uvážení a na oplátku si mohli vybrat nějakou věc, kterou skauti na svých pravidelných schůzkách v klubovnách vyrobili. Takže si každý mohl vybrat, zda si za svůj příspěvek odnese těžítko, anděla, perníček, ozdobu na stromeček nebo třeba přáníčko.

Dříve se také skauti každoročně pouštěli do sbírky Postavme školu v Africe, letos od ní ale kvůli nedostatku času museli odpustit.