Vyhráno ještě úplně nemají, ale již nyní obyvatelé malé vesnice na Soběslavsku zažívají radost.

Ministerstvo životního prostředí totiž těžařské firmě Keramost zamítlo žádost o průzkum lokality, kde by se podle firmy mohly ukrývat velké zásoby bentonitu, horniny, která se používá například pro výrobu kočkolitu.

„Firma má ještě čas na odvolání, a tak jsme zatím s velkými radovánkami opatrní. Pokud by se skutečně odvolala, čekalo by nás další jednání a odůvodňování, proč jsme zásadně nejen proti vlastní těžbě, ale i proti průzkumným vrtům," vyjádřila se Jiřina Lukešová, předsedkyně sdružení NEBE, které místní lidé založili.

Na začátku dubna jsme psali, že těžařská firma požádala o povolení provedení vrtů v okolí Skalice, které by napověděly, jak perspektivní ložiska bentolitu se pod povrchem ukrývají. Těží se i v sousedním Maršově. Místní se začali bouřit a obec žádost firmy odmítla. Podpořily ji nejen sousední obce jako Želeč, Hlavatce či Roudná, ale teď i ministerstvo.

Obchodní ředitel firmy Keramost Zdeněk Vyskočil zatím obsah rozhodnutí ministerstva nezná. „Takže nevím, jaký bude náš další postup. Musíme si přečíst důvody a potom uvidíme," uvedl včera.

To Skaličtí mají zprávu z ministerstva asi týden. „Kdyby tímto vše skončilo, byli bychom úplně nejspokojenější. Naše společné úsilí bylo veliké, tak doufám, že nám to vyjde," netajil radost z prvního vítězného bodu ani místostarosta obce Jiří Brt.

Lidé z okolí Skalice poslali ministru petici s 998 protestními podpisy. Nebojují jen o klid za svými domy, ale také o budoucí rozvoj vesnice a přírodu. V okolí roste například ohrožená orchidej prstnatec májový.