První zmínky o obci nedaleko Soběslavi nám kronikáři zanechali z roku 1265 u jména Vítka z rodu pánů Růže. Od té doby ale uplynulo již 750 let, což byl důvod, proč v neděli právě ve Skalici ožil zpěvem a tancem sál kulturního domu.

„Oslavy jsme plánovali čtrnáct dní. Oslovili jsme folklórní sdružení, pozvali kapelu Valdaufinka, která u nás už jednou hrála při srazu rodáků. Přijeli i proto, že mají Skalici rádi," usmíval se starosta Petr Cícha. I když je starostou teprve půl roku, má k obci blízký vztah, protože se narodil v Třebišti, neboli osadě Skalice. „Můj hlavní plán je udržet Skalici krásnou a postupně ji dál zvelebovat tak, jako to dělali naši předci. Žádné rychlé a ukvapené změny," nastínil starosta své záměry do budoucna.

„V nejbližší době bychom chtěli opravit budovu školy, která dostane novou fasádu, a také doplnit nějaké hrací prvky na dětské hřiště," naznačil úkoly zastupitelstva.

Starosta dobrovolných hasičů Luboš Kotrba oceňuje, že se jim podařilo odvrátit těžbu bentonitu. „Jsme rádi, že jsme tomu zamezili, že nám tu nikdo nenadělá žádnou paseku. Je tu totiž krásná příroda, v obci máme pěknou náves, takže by byla škoda ten vesnický ráz poničit," vysvětluje Luboš Kotrba.

Ani zdejšímu kulturnímu vyžití podle manželů Klusových není co vytknout. „Je tu spoustu sdružení, do kterých se může zapojit každý bez rozdílu. Myslivci pro chlapy, spolek maminek se stará o nejmenší, hasiči jsou snad v každé obci a ze sportovců máme například cyklisty," popisuje aktivity Lenka Klusová, která se do obce přistěhovala i se svým manželem Lukášem. Ten chválí především mezilidské vztahy. „Žije se nám tady výborně. Téměř všichni se navzájem znají a pomáhají si. Je to jako všude. S někým vycházíte lépe, s někým hůř, ale víceméně se vždy dohodnete."

Dětský soubor Ráček při programu připomenul lidové písně a hudba dechové kapely Valdaufinka vybídla k tanci i Jiřího Kotouna. „Ve Skalici je vždycky krásně. Já sice bydlím vedle v Klenovicích, ale jinak sem jezdím na všechny možné akce a vždy je tu veselo," smál se aktivní tanečník.

Po dechovce přišlo dlouho očekávané vystoupení mažoretek z Malšic. Do sálu nakráčely ženy v barevných sukýnkách a svým zpěvem a tanečními kreacemi zaručeně pobavily a potěšily všechny přítomné v sále.

Autor: Veronika Gigalová