VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silný býk přitiskl pasáka tak silně ke zdi, že zemřel

Mladá Vožice - Historie mladovožických domů.

30.12.2010
SDÍLEJ:

Čís. nové 18, staré 249, josefinské 11.Foto: Václav Slabý

Nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky (1868 – 1967).. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které chce podle něj vydat knihu.

Čís. nové 18, staré 249, josefinské 11 (v panském dvoře)

Další řada budov náležela k poplužnímu dvoru vožickému, jehož prostranství uzavřeno bývalo třemi vraty či brankami. Jedna z nich byla mezi jihovýchodním rohem zámku a domem č. 20, kde dosud háky v pilířích zbyly, druhá byla mezi domkem zahradníkovým a rohem pivovaru, třetí pak ještě donedávna tvořila obloukovitou bránu pro povozy, vedle níž bývala malá branka pro pěší (později zazděná) na straně ku Hradu.
Vše je dnes již zbořeno. V krajní budově dvorské připomíná se panská šatlava. Čteme, že r. 1804 dělány jsou k šatlavě nové dveře, futra a schody na půdu. Také nový kanál u šatlavy vykopán a zklenut. R. 1821 opravován arrest a zvýšena příční zeď v policejní světnici, r. 1839 opatřena pro arest železná kamna.

R. 1865 oznamuje vrchní úřad magistrátu, že jistý soused vožický odsouzený pro urážku magistrátního přednosty trestán, 8 denní vězení řádně vystál a na to propuštěn byl. Příslušel pod právo zámecké.

Ještě r. 1851 připomíná se tu panská šatlava. Později změnou politických poměrů byla zrušena. Dále byla tu „ratejna“ tj. místnost obývaná šafářem a čeládkou dvorskou. Podle popisu z r. 1832 byla tu velká světnice se stropem z kulatého dříví a z cihelnou podlahou, 4 komory, klenutá kuchyně, síň, ze které vedly schody dřevěné na půdu, pod nimi byl vchod do klenutého sklepa.
Roku 1610 byl „šafářem Jeho milosti Pána“ Jiří Sychra. R. 1687 připomíná se zde vrchní šafář Jan Strnad s manželkou Annou. Ve zprávě z r. 1698 čteme, že bývalý šafář vožický Tobiáš byl prý ve válce zastřelen.

Dalšími šafáři byli tu, r. 1702 Václav Nejedlý, pasák Jiří Tomek, r. 1782 Jakub Kořínek, r. 1790 Vojtech Hladovec, r. 1819 panský šafář Matěj Krejčí, vdal dceru Marii Annu za Václava Stránského, řezníka. R. 1825 vládl tu vrchní šafář Pavel Krátký, r. 1860 Fr. Kohoutek, pasákem byl tu Vojtěch Hladovec, ženil se r. 1792 s Marií Bíbovou (Boudníkovou). R. 1848 zemřel Martin Šiška, bývalý panský pasák ve Vožici, roz. v Zaričí, 60 letý. V panském dvoře bydlil také havíř, jemuž činže r. 1765 odhadnuta na 4 zl. Později bydlili tu panští deputátníci Jindřich a Karel Janoušové, Brožek, Krch, Lamačka a jiní.
V josef. katastru z r. 1785 čteme: „panský dvůr, zahrádka při něm, druhá zahrádka“ u židovského dreverna panská vinopalna“.
Ze síně ratejny byl vchod ku kravínu, který byl kamenem dlážděn, opatřen dřevěnými žlaby, byla tu také kamenná kašna, do níž voda trubami byla vedena, na konci stájí byla dřevěnou stěnou oddělená pícní komora s cihelnou dlažbou. Ku kravínu přiléhala volská stáj a žírná stáj, obě klenuté a dřevem obložené. Za vinopalnou byla klenutá, dřevem obložená stáj pro hospodářské koně s kamennými pícními mušlemi a železnými koši na seno, vedle byla druhá klenutá konírna pro 4 koně, se kterou sousedila stáj pro vrchnostenské koně kočárové i jezdecké, počtem 8. Stěny chodby byly dřevem obloženy a z ulice byl vchod po schodech do klenutého sklepa pod stájemi.
R. 1750 dělal sklenář Frant. Klemetter okna do koňských stájí. Na poslední stáj přiléhala kolna pro vozy se dvěma vraty, vše bylo taškami kryto. Blíže vinopalny u koňských stájí bývala panská kovárna již před r. 1682.
Roku 1803 řádila mezi dobytkem v panském dvoře plicní nákaza. R. 1833 byl znova zklenut propadlý kanál ze dvora vožického k louce na voborách a práci tu provedl zedník Rambous.

V zámeckém archivu nalezl jsem četné výkazy rázu hospodářského, mezi nimi také rejstřík se jmény dojnic, která pro jejich zajímavost zde uvádím: R. 1790 byly tu krávy: Koupená, Milkova, Peruše, Veverka, Jahoda, Adamka, Plavka, Hnědá, Švejcara, Maličká, Židovka, Bezmina (bez jména), Hvězda, Pacovská, Punčoška, Černá, Boubelka, Koulenice, Bělohubá, Šedivá, Červenka, Vožická, Bandorka, Rohačka, Rašovská, Stračena, Kolářka, Nová, Lyska, Kačerka, Laňka, Husarka, Houserka, Lomenská.

Při dražbě hovězího a ovčího dobytka r. 1851 strženo 5 202 zl. 31 kr., stř. Řada dvorských budov byla 83 sáhy dlouhá o šířce 6 sáhů 1 stopy a všechna ta stavení byla provedena z kamene na vápno. R. 1839 postavena tu nová budova obytná a přeneseno na ni č. 8 ze zbořeného domku na voborách.
Čilý ruch a život hospodářský, který tu kdysi panoval, zašel a nová doba přikryla vše rouškou zapomenutí, takže zašlé doby zdají se již jen pouhým snem. Stáje pro dobytek zřízeny v budově postavené na místě bývalého ovčína. Ve stájích ve dvoře stávaly se dosti často nehody a neštěstí, zejména když chováni tu byli také býci plemenní. Asi v letech šedesátých silný černý býk tříletý přitiskl pasáka krmiče Janouše tak silně ke zdi, že poraněný za krátko zemřel.

Jindy opět volák Sochor byl poraněn do oka, takže na ně oslepl. Kolem r. 1870 právě o jarmarce utekl z chléva býk i se řetězem a hnal se do města. Před zámkem mívali ševci na bidlech rozvěšeny boty na prodej a tu zdivočelý býk počal strašně řádit mezi stánky, až ho konečně jakýsi voják zde meškající chytil a zadržel. Dostal prý za to 5 zl. odměny, ale ševci měli zboží rozházené a ve zlosti počali se hašteřiti, až prý to k soudu došlo.

Richard Hrdlička

30.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 27 000 Kč

Stavební technici projektanti, konstruktéři Projekční technik - doprava. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odbornost SOŠ stavebního směru, technické lyceum, znalost ACAD nezbytná., Zaměstnanecké výhody: flexibilní pracovní doba, kariérní růst, home office, Kontakt emailem: jirovsky7@seznam.cz. Pracoviště: Atelier m.a.a.t., s.r o., Převrátilská, č.p. 330, 390 01 Tábor 1. Informace: Martin Jirovský, +420 725 032 534.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Svářeči svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sváření nerezových materiálů pro profesionální výrobu gastro zařízení - fritézy, pizza pece, sporáky atd, Příspěvek na stravování, nadstandardní zdravotní péče, bonus za docházku, kontakt tel: 8:00 - 15:00 nebo e-mail. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 23 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativa - nákup. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: komunikace se zákazníky, zpracování objednávek, nákup materiálu, příprava podkladů pro výdej materiálu, drobná administrativa. Pracoviště: Aknel group a.s., Strkovská, č.p. 1, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Jakub Jirovský, +420 605 400 775.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 35 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti finančního a investičního poradenství obchodník (hypotéky, investice, pojištění). Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme kolegu s praxí ze stavební spořitelny nebo pojišťovny pro zajištění financování nemovitostí a kompletní pojistné a investiční projekty. , Dotovaný leasing Škoda Octavia, příspěvek 10 000 Kč na licenci od ČNB. , Zdroj klientů je podporován naší sesterskou realitní kanceláří Fincentrum reality, která nám dodává klienty na obsloužení. Nástup možný ihned. , Zázemí kanceláří, odborných a osobních asistentek k dispozici pro usnadnění práce., Strukturovaný životopis zasílejte na mail martin.franc@fincentrum.com nebo volat 602184597.. Pracoviště: Martin franc - fincentrum, a.s., nám. F. Křižíka, č.p. 348, 390 01 Tábor 1. Informace: Martin Franc, +420 602 184 597.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Země živitelce bude jako každý rok připraven program i pro ty nejmenší.

Události, které tento týden čekají Jihočechy

Ilustrační snímek

Staví moderní zdravotnické středisko

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

V kempu Karvánky létali závodníci vzduchem

Soběslav – Kemp Karvánky mezi Soběslaví a Veselím nad Lužnicí obsadili tuto sobotu závodníci na wakeboardech.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

AKTUALIZOVÁNO

U Třeboně vjelo auto pod vlak

Třeboň – Naštěstí jen se zraněním vyvázl z nedělní nehody na železničním přejezdu v lokalitě zvané sídliště Gigant severně od Třeboně řidič Volkswagenu Tiguan.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT