VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silný býk přitiskl pasáka tak silně ke zdi, že zemřel

Mladá Vožice - Historie mladovožických domů.

30.12.2010
SDÍLEJ:

Čís. nové 18, staré 249, josefinské 11.Foto: Václav Slabý

Nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky (1868 – 1967).. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které chce podle něj vydat knihu.

Čís. nové 18, staré 249, josefinské 11 (v panském dvoře)

Další řada budov náležela k poplužnímu dvoru vožickému, jehož prostranství uzavřeno bývalo třemi vraty či brankami. Jedna z nich byla mezi jihovýchodním rohem zámku a domem č. 20, kde dosud háky v pilířích zbyly, druhá byla mezi domkem zahradníkovým a rohem pivovaru, třetí pak ještě donedávna tvořila obloukovitou bránu pro povozy, vedle níž bývala malá branka pro pěší (později zazděná) na straně ku Hradu.
Vše je dnes již zbořeno. V krajní budově dvorské připomíná se panská šatlava. Čteme, že r. 1804 dělány jsou k šatlavě nové dveře, futra a schody na půdu. Také nový kanál u šatlavy vykopán a zklenut. R. 1821 opravován arrest a zvýšena příční zeď v policejní světnici, r. 1839 opatřena pro arest železná kamna.

R. 1865 oznamuje vrchní úřad magistrátu, že jistý soused vožický odsouzený pro urážku magistrátního přednosty trestán, 8 denní vězení řádně vystál a na to propuštěn byl. Příslušel pod právo zámecké.

Ještě r. 1851 připomíná se tu panská šatlava. Později změnou politických poměrů byla zrušena. Dále byla tu „ratejna“ tj. místnost obývaná šafářem a čeládkou dvorskou. Podle popisu z r. 1832 byla tu velká světnice se stropem z kulatého dříví a z cihelnou podlahou, 4 komory, klenutá kuchyně, síň, ze které vedly schody dřevěné na půdu, pod nimi byl vchod do klenutého sklepa.
Roku 1610 byl „šafářem Jeho milosti Pána“ Jiří Sychra. R. 1687 připomíná se zde vrchní šafář Jan Strnad s manželkou Annou. Ve zprávě z r. 1698 čteme, že bývalý šafář vožický Tobiáš byl prý ve válce zastřelen.

Dalšími šafáři byli tu, r. 1702 Václav Nejedlý, pasák Jiří Tomek, r. 1782 Jakub Kořínek, r. 1790 Vojtech Hladovec, r. 1819 panský šafář Matěj Krejčí, vdal dceru Marii Annu za Václava Stránského, řezníka. R. 1825 vládl tu vrchní šafář Pavel Krátký, r. 1860 Fr. Kohoutek, pasákem byl tu Vojtěch Hladovec, ženil se r. 1792 s Marií Bíbovou (Boudníkovou). R. 1848 zemřel Martin Šiška, bývalý panský pasák ve Vožici, roz. v Zaričí, 60 letý. V panském dvoře bydlil také havíř, jemuž činže r. 1765 odhadnuta na 4 zl. Později bydlili tu panští deputátníci Jindřich a Karel Janoušové, Brožek, Krch, Lamačka a jiní.
V josef. katastru z r. 1785 čteme: „panský dvůr, zahrádka při něm, druhá zahrádka“ u židovského dreverna panská vinopalna“.
Ze síně ratejny byl vchod ku kravínu, který byl kamenem dlážděn, opatřen dřevěnými žlaby, byla tu také kamenná kašna, do níž voda trubami byla vedena, na konci stájí byla dřevěnou stěnou oddělená pícní komora s cihelnou dlažbou. Ku kravínu přiléhala volská stáj a žírná stáj, obě klenuté a dřevem obložené. Za vinopalnou byla klenutá, dřevem obložená stáj pro hospodářské koně s kamennými pícními mušlemi a železnými koši na seno, vedle byla druhá klenutá konírna pro 4 koně, se kterou sousedila stáj pro vrchnostenské koně kočárové i jezdecké, počtem 8. Stěny chodby byly dřevem obloženy a z ulice byl vchod po schodech do klenutého sklepa pod stájemi.
R. 1750 dělal sklenář Frant. Klemetter okna do koňských stájí. Na poslední stáj přiléhala kolna pro vozy se dvěma vraty, vše bylo taškami kryto. Blíže vinopalny u koňských stájí bývala panská kovárna již před r. 1682.
Roku 1803 řádila mezi dobytkem v panském dvoře plicní nákaza. R. 1833 byl znova zklenut propadlý kanál ze dvora vožického k louce na voborách a práci tu provedl zedník Rambous.

V zámeckém archivu nalezl jsem četné výkazy rázu hospodářského, mezi nimi také rejstřík se jmény dojnic, která pro jejich zajímavost zde uvádím: R. 1790 byly tu krávy: Koupená, Milkova, Peruše, Veverka, Jahoda, Adamka, Plavka, Hnědá, Švejcara, Maličká, Židovka, Bezmina (bez jména), Hvězda, Pacovská, Punčoška, Černá, Boubelka, Koulenice, Bělohubá, Šedivá, Červenka, Vožická, Bandorka, Rohačka, Rašovská, Stračena, Kolářka, Nová, Lyska, Kačerka, Laňka, Husarka, Houserka, Lomenská.

Při dražbě hovězího a ovčího dobytka r. 1851 strženo 5 202 zl. 31 kr., stř. Řada dvorských budov byla 83 sáhy dlouhá o šířce 6 sáhů 1 stopy a všechna ta stavení byla provedena z kamene na vápno. R. 1839 postavena tu nová budova obytná a přeneseno na ni č. 8 ze zbořeného domku na voborách.
Čilý ruch a život hospodářský, který tu kdysi panoval, zašel a nová doba přikryla vše rouškou zapomenutí, takže zašlé doby zdají se již jen pouhým snem. Stáje pro dobytek zřízeny v budově postavené na místě bývalého ovčína. Ve stájích ve dvoře stávaly se dosti často nehody a neštěstí, zejména když chováni tu byli také býci plemenní. Asi v letech šedesátých silný černý býk tříletý přitiskl pasáka krmiče Janouše tak silně ke zdi, že poraněný za krátko zemřel.

Jindy opět volák Sochor byl poraněn do oka, takže na ně oslepl. Kolem r. 1870 právě o jarmarce utekl z chléva býk i se řetězem a hnal se do města. Před zámkem mívali ševci na bidlech rozvěšeny boty na prodej a tu zdivočelý býk počal strašně řádit mezi stánky, až ho konečně jakýsi voják zde meškající chytil a zadržel. Dostal prý za to 5 zl. odměny, ale ševci měli zboží rozházené a ve zlosti počali se hašteřiti, až prý to k soudu došlo.

Richard Hrdlička

30.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu12 200 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: tel., mailem. Aj nebo Nj, práce na pc.. Pracoviště: Stanislav fojtík, hotel restauracetrilobit, A. Jiráska, č.p. 333, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Patrik Zuber, +420 728 032 782.

Lidské zdroje - Lidské zdroje Psycholog23 160 Kč

Psychologové ve zdravotnictví (kromě klinických psychologů) Psycholog/žka ve zdravotnictví. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23160 kč, mzda max. 37710 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní místo na dobu 1 ROKU s možností prodloužení., VŠ - jednooborová psychologie. Akreditovaný kurz Psycholog ve zdravotnictví podmínkou. Psychoterapeutický výcvik výhodou., Platové podmínky: podle § 122 ods. 1 zákoníku práce, platová třída 11, po zařazení do specializačního oboru platová třída 12 (do 37.710Kč), podle délky odborné praxe, zvláštní příplatek ve výši 800Kč, osobní příplatek po zapracování., Zaměstnanecké výhody: 6 týdnů dovolené, v regionu nadstandartní platové podmínky, podpora dalšího vzdělávání, možnost ubytování, příspěvek na stravování a penzijní připojištění, možnost individuální úpravy pracovní doby, zvýhodněná RHB.. Pracoviště: Dětská psychiatrická nemocnice opařany, 391 61 Opařany. Informace: Tatjana Nagyová, +420 381 204 294.

2444 - Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech16 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Operátor call centra. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Stále se rozhodujete, jak podpořit svou domácnost jednoduchou prací? , - Rádi komunikujete s lidmi a pomáháte jim? Nemáte problém s prací na PC?, Zapojte se do našeho kamarádského kolektivu, kde je práce zábavou, je především o komunikaci s lidmi a o možnosti si individuálně řídit svůj časový plán. , A to, že dostanete placené volno za své splněné úkoly, je jen jedna z mála výhod práce u nás., Tato práce je vhodná jak pro osoby se zdravotním postižením, tak i pro maminky na mateřské, které se většinou hůře uplatňují na trhu práce. , , Náplň práce, , Naši specialisté vás pečlivě zaškolí a připraví na komunikaci se zákazníky po telefonu. Zároveň se naučíte zaznamenávat zjištěné informace do PC. , Nabídka, U nás všem nabízíme širokou škálu motivačních odměn a bonusů. , Mezi benefity patří například vyplácená jubilea, nabídka levnějšího volání, zdarma občerstvení na pracovišti, hry a soutěže o různé ceny + další aktivity a ohodnocení, které pozitivně ovlivňují náladu a život našich operátorů. Je toho od nás ještě víc…ale to se dozvíte, až se uvidíme. ?, Pracovat budete pouze na ranní směny od pondělí do pátku, víkendy a svátky jsou volné., , , Tak co, našli jsme Vás?, , Volejte na tel: 380 900 122, nebo nám zašlete životopis na email: nabory@atoda.cz. Pracoviště: Atoda tábor, s.r.o., Světlogorská, č.p. 2771, 390 05 Tábor 5. Informace: Nikola Mrabet Krajánková, +420 380 900 122.

539490 - Ostatní specialisté v oblasti techniky Technik15 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti techniky Technik chladících zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo vhodné i pro OZP s max 2.stupněm invalidity., Požadujeme praxi v oboru., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené., Kontakt: emailem (personalni@vspdata.cz). Pracoviště: Vsp data a.s., sezimovo ústí ii., Průmyslová, č.p. 1181, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ester Ledecká při sobotním závodě na snowboardu
AKTUALIZUJEME
4

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

OBRAZEM: Čtyři osobní automobily se srazily na E 55 u Kaplice

Kaplice - Před páteční 17. hodinou se srazily čtyři automobily na přeložce kolem Kaplice.

Jaroslav Zvěřina v Cadillacu o sexu vážně i nevážně

Tábor – Zajímavý, dlouhý a především lehce pikantní večer naservíruje v pátek návštěvníkům Bar Cadillac ve společenském centru Univerzita.

OBRAZEM: Na Dark Snow v Monínci se bude jezdit mezi osvětlenými brankami

Monínec - Večerní závod čeká na všechny, kteří se zúčastní páteční akce Dark Snow Monínec. Jedná se o jediný domácí sjezd pro veřejnost, kdy se takto jede za umělého osvětlení. Letos navíc s novinkou v podobě osvětlených branek.

Jelen Standa na smrt nemusí. Odstěhuje se do Lán

Šumava, Kvilda - Jelen Standa se stěhuje z Návštěvnického centra ve Kvildě do obory na zámku v Lánech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT