VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silný býk přitiskl pasáka tak silně ke zdi, že zemřel

Mladá Vožice - Historie mladovožických domů.

30.12.2010
SDÍLEJ:

Čís. nové 18, staré 249, josefinské 11.Foto: Václav Slabý

Nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky (1868 – 1967).. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které chce podle něj vydat knihu.

Čís. nové 18, staré 249, josefinské 11 (v panském dvoře)

Další řada budov náležela k poplužnímu dvoru vožickému, jehož prostranství uzavřeno bývalo třemi vraty či brankami. Jedna z nich byla mezi jihovýchodním rohem zámku a domem č. 20, kde dosud háky v pilířích zbyly, druhá byla mezi domkem zahradníkovým a rohem pivovaru, třetí pak ještě donedávna tvořila obloukovitou bránu pro povozy, vedle níž bývala malá branka pro pěší (později zazděná) na straně ku Hradu.
Vše je dnes již zbořeno. V krajní budově dvorské připomíná se panská šatlava. Čteme, že r. 1804 dělány jsou k šatlavě nové dveře, futra a schody na půdu. Také nový kanál u šatlavy vykopán a zklenut. R. 1821 opravován arrest a zvýšena příční zeď v policejní světnici, r. 1839 opatřena pro arest železná kamna.

R. 1865 oznamuje vrchní úřad magistrátu, že jistý soused vožický odsouzený pro urážku magistrátního přednosty trestán, 8 denní vězení řádně vystál a na to propuštěn byl. Příslušel pod právo zámecké.

Ještě r. 1851 připomíná se tu panská šatlava. Později změnou politických poměrů byla zrušena. Dále byla tu „ratejna“ tj. místnost obývaná šafářem a čeládkou dvorskou. Podle popisu z r. 1832 byla tu velká světnice se stropem z kulatého dříví a z cihelnou podlahou, 4 komory, klenutá kuchyně, síň, ze které vedly schody dřevěné na půdu, pod nimi byl vchod do klenutého sklepa.
Roku 1610 byl „šafářem Jeho milosti Pána“ Jiří Sychra. R. 1687 připomíná se zde vrchní šafář Jan Strnad s manželkou Annou. Ve zprávě z r. 1698 čteme, že bývalý šafář vožický Tobiáš byl prý ve válce zastřelen.

Dalšími šafáři byli tu, r. 1702 Václav Nejedlý, pasák Jiří Tomek, r. 1782 Jakub Kořínek, r. 1790 Vojtech Hladovec, r. 1819 panský šafář Matěj Krejčí, vdal dceru Marii Annu za Václava Stránského, řezníka. R. 1825 vládl tu vrchní šafář Pavel Krátký, r. 1860 Fr. Kohoutek, pasákem byl tu Vojtěch Hladovec, ženil se r. 1792 s Marií Bíbovou (Boudníkovou). R. 1848 zemřel Martin Šiška, bývalý panský pasák ve Vožici, roz. v Zaričí, 60 letý. V panském dvoře bydlil také havíř, jemuž činže r. 1765 odhadnuta na 4 zl. Později bydlili tu panští deputátníci Jindřich a Karel Janoušové, Brožek, Krch, Lamačka a jiní.
V josef. katastru z r. 1785 čteme: „panský dvůr, zahrádka při něm, druhá zahrádka“ u židovského dreverna panská vinopalna“.
Ze síně ratejny byl vchod ku kravínu, který byl kamenem dlážděn, opatřen dřevěnými žlaby, byla tu také kamenná kašna, do níž voda trubami byla vedena, na konci stájí byla dřevěnou stěnou oddělená pícní komora s cihelnou dlažbou. Ku kravínu přiléhala volská stáj a žírná stáj, obě klenuté a dřevem obložené. Za vinopalnou byla klenutá, dřevem obložená stáj pro hospodářské koně s kamennými pícními mušlemi a železnými koši na seno, vedle byla druhá klenutá konírna pro 4 koně, se kterou sousedila stáj pro vrchnostenské koně kočárové i jezdecké, počtem 8. Stěny chodby byly dřevem obloženy a z ulice byl vchod po schodech do klenutého sklepa pod stájemi.
R. 1750 dělal sklenář Frant. Klemetter okna do koňských stájí. Na poslední stáj přiléhala kolna pro vozy se dvěma vraty, vše bylo taškami kryto. Blíže vinopalny u koňských stájí bývala panská kovárna již před r. 1682.
Roku 1803 řádila mezi dobytkem v panském dvoře plicní nákaza. R. 1833 byl znova zklenut propadlý kanál ze dvora vožického k louce na voborách a práci tu provedl zedník Rambous.

V zámeckém archivu nalezl jsem četné výkazy rázu hospodářského, mezi nimi také rejstřík se jmény dojnic, která pro jejich zajímavost zde uvádím: R. 1790 byly tu krávy: Koupená, Milkova, Peruše, Veverka, Jahoda, Adamka, Plavka, Hnědá, Švejcara, Maličká, Židovka, Bezmina (bez jména), Hvězda, Pacovská, Punčoška, Černá, Boubelka, Koulenice, Bělohubá, Šedivá, Červenka, Vožická, Bandorka, Rohačka, Rašovská, Stračena, Kolářka, Nová, Lyska, Kačerka, Laňka, Husarka, Houserka, Lomenská.

Při dražbě hovězího a ovčího dobytka r. 1851 strženo 5 202 zl. 31 kr., stř. Řada dvorských budov byla 83 sáhy dlouhá o šířce 6 sáhů 1 stopy a všechna ta stavení byla provedena z kamene na vápno. R. 1839 postavena tu nová budova obytná a přeneseno na ni č. 8 ze zbořeného domku na voborách.
Čilý ruch a život hospodářský, který tu kdysi panoval, zašel a nová doba přikryla vše rouškou zapomenutí, takže zašlé doby zdají se již jen pouhým snem. Stáje pro dobytek zřízeny v budově postavené na místě bývalého ovčína. Ve stájích ve dvoře stávaly se dosti často nehody a neštěstí, zejména když chováni tu byli také býci plemenní. Asi v letech šedesátých silný černý býk tříletý přitiskl pasáka krmiče Janouše tak silně ke zdi, že poraněný za krátko zemřel.

Jindy opět volák Sochor byl poraněn do oka, takže na ně oslepl. Kolem r. 1870 právě o jarmarce utekl z chléva býk i se řetězem a hnal se do města. Před zámkem mívali ševci na bidlech rozvěšeny boty na prodej a tu zdivočelý býk počal strašně řádit mezi stánky, až ho konečně jakýsi voják zde meškající chytil a zadržel. Dostal prý za to 5 zl. odměny, ale ševci měli zboží rozházené a ve zlosti počali se hašteřiti, až prý to k soudu došlo.

Richard Hrdlička

30.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 11 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka indické kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pož.: znalost indické kuchyně. Pracoviště: Indická restaurace "tandoor" tábor, Žižkovo nám., č.p. 8, 390 01 Tábor 1. Informace: Jitendra Rayamajki, +420 773 986 965. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 23 000 Kč Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení dělník - tónovač. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: výroba a tónování nátěrových hmot, výstupní kontrola, Požadujeme: manuální zručnost, fyzickou zdatnost, pracovitost, pečlivost, samostatnost, sleva na firemní výrobky, odměny, příspěvek na dojíždění, kontakt e-mailem, místo výkonu práce bude cca od 11/2019 v Českých Budějovicích. Pracoviště: Viton s. r. o. ves. nad lužnicí, Třída Čs. armády, č.p. 167, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Simona Šelmátová, +420 381 581 022. Obchod - Obchod Obchodní zástupce 15 000 Kč Obchodní zástupci zprostředkovatel obchodu a služeb, obchodní zástupce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP B, znalost ruského a ukrajinského jazyka, náplň práce: zprostředkování obchodu a služeb, časté pracovní cesty na Ukrajinu, mzda + pohyblivá složka mzdy, kontakt e-mailem. Pracoviště: Olha naumenko, Kpt. Jaroše, č.p. 2384, 390 03 Tábor 3. Informace: Naumenko Olha, . Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 18 000 Kč Úředníci ve skladech skladník - expedice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Balení výrobků a nakládání palet, základní znalost práce na PC , Řidičský průkaz na VZV , Zodpovědnost, důslednost, Praxe na obdobné pozici vítána , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, možnost dalšího vzdělávání., Kontakt telefonicky, emailem.. Pracoviště: Motor jikov strojírenská a.s.- soběslav, Zátkova, č.p. 495, 392 01 Soběslav. Informace: Olga Martinů, +420 724 728 887.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Stavba dálnice. Ilustrační foto.

O stavbu dálnice D4 se utkají čtyři konsorcia

Chanuka a Vánoce

Tábor – Co mají společného Chanuka a Vánoce

Příběhy starých domů a osudy jejich obyvatel

Písek ‑ Město má poměrně velké množství zachovalých měšťanských domů a dalších zajímavých staveb. Jejich historii se už několik let věnuje novinářka Zlata Měchurová.

Trabantem kolem světa

Sezimovo Ústí – Úterý 13. listopadu zpestří návštěvníkům Spektra cestovatel Dan Přibáň.

Češi jsou národem chatařů. Chalupu vlastní pětina lidí

Malebná roubenka s kůlovým plotem a košatými muškáty v oknech. Ideálně na kraji lesa plného hub či u rybníka. To je stále sen drtivé většiny současných Čechů. Dokládají to i poslední data společnosti RE/MAX Europe: chatu nebo chalupu k odpočinku podle nich vlastní dokonce pětina Čechů. To je pátý nejvyšší počet v Evropě. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT