Technická novela silničního zákona upravuje diskutabilní body, začala platit včera

Velkou měrou se na změně rozporuplných zákonů zasloužili především policisté každodenně působící v terénu. „Jsme na to zvyklí. Nové zákony přicházející v platnost se postupně vlastní praxí dolaďují a doplňují, diskutabilní body se upravují,“ nastínil postup při zavádění nových zákonů mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek.

Největší změny

Pokud cyklista nebo řidič zraní při nehodě pouze sám sebe, nebude mu hrozit pokuta. Za nedovolené stání na místech pro invalidy nebudou úřady odebírat řidičské oprávnění, pokutě se ovšem řidič nevyhne. Obdobně se ruší dvojí trest za vjezd do pěší zóny.
„Určitě tuto novelu vítáme, jisté body jsme také připomínkovali. Největším přínosem bude bod novely, která umožňuje pokutovat řidiče za zakrytí, poškození nebo výměnu státní poznávací značky. To se týká hlavně motorkářů, kteří pro nás znamenají skutečný problém. Kvůli jejich rychlosti a obratnosti jednostopého vozidla je téměř nemožné je zastavit, identifikace motorkáře pomocí kamer je kvůli helmě velice ztížená. Snad nám je novela pomůže trochu zklidnit, především ty skutečné rebely,“ doplnil Doubek.

Konečně náprava

Jedním z dalších bodů je například ustanovení, kdy nebude moci poštovní vůz zastavit kdekoliv, jako tomu bylo do včerejšího dne. „Policisté jsou také lidi a pokud vidí, že někde na chvíli poštovní vůz zastaví z důvodu vyložení zásilky, nejdeme ho samozřejmě hned pokutovat,“ doplnil Doubek.
„Divím se, že politiky napadlo až v roce 2007 pokutovat motorkáře za ohnutou SPZ. Určitě polovina z nich to dělá automaticky a moc dobře si jsou vědomi, že jim v podstatě nehrozí dopadení a ani trest,“ poznamenal Lubomír Kotaška z Tábora. „Také je dobře, že za stání na místě pro invalidy nebudou úřady odebírat řidičské oprávnění. Podle mě to byla pouze unáhlenost rozhodnutí,“ dodal Ondřej Soukup z Veselí nad Lužnicí.