Přes léto využíval Josef Vinš hlavně sezonní nabídky. Na zimu se pak zaregistruje na úřad práce. A nebude sám. Zaměstnání na plný úvazek sehnat ale nemůže, i když by rád. „Dělám ve stavebnictví, teď si na příležitosti nemohu stěžovat, ale jak přijde zima, bude konec,“ odhaduje své šance.

Tábor se už třetí měsíc drží na nejhorším místě ze všech jihočeských okresů. Má nejvíce nezaměstnaných. V září přitom úřad evidoval nejméně uchazečů od začátku roku, bez práce bylo 4497 lidí.

Jak se bude situace vyvíjet, naznačila analytička kontaktního pracoviště ÚP v Táboře Dagmar Kulvaitová. „Nezaměstnanost v regionu přes léto klesala právě díky sezonním pracem. Nyní očekáváme, že se k nám přijdou tito lidé přihlásit a počet lidí bez práce stoupne.“
Práce, které právě letní měsíce nabízejí, jsou vysvětlením, proč byl v září podíl žen na nezaměstnanosti největší od začátku roku, a to 54 procenta, přestože ještě v březnu to bylo o šest méně.

„V sezoně je práce pro muže, například ve stavebnictví nebo zemědělství, uplatnění tak nacházejí spíše oni a jejich relativní počet se snižoval. Myslím, že nyní se ženy a muži zase přiblíží,“ míní Kulvaitová.

V září se také zvedl počet absolventů a mladistvých, kteří zatím zaměstnání nesehnali. Jejich podíl na celkové nezaměstnanosti se zvedl o 1,1 procenta. Práci jich hledá 663, míst pro ně bylo v září jen 56.

K poslednímu září nahlásili zaměstnavatelé 326 volných pozic, na jednu z nich připadne 14,3 uchazeče. Nejvíce nabídek bylo v září pro zpracovatele masa a ryb a pro zedníky. Minimum práce je pro prodavače. Ke konci září jich přitom úřad evidoval 433.

O práci se nejvíce hlásí lidé s výučním listem, hned po nich je skupina se základním vzděláním. Věková struktura je relativně vyrovnaná, vedou uchazeči mezi 20 a 24 lety a 55 a 59 lety. Nejvíc nezaměstnaných má Mezná, bez práce je tam každý třetí člověk.