VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sezimoústečtí se inspirovali Táborem

Tábor, Sezimovo Ústí – Svým pejskařům pomohou stojany se sáčky.

4.3.2011
SDÍLEJ:

Na Náchodském sídlišti v Táboře byly stojany se sáčky na psí výkaly instalovány jako první. Pejskaři si na ně zvykli. Foto: Alena Řezáčová

Po zimě jsou tématem číslo jedna stížnosti na pejskaře, kteří si po svých miláčcích neuklízí. Roztátý sníh nemilosrdně odkryl to, co všichni tušili. Psí exkrementy. Téměř na každém kroku.

V Táboře před dvěma roky poprvé nainstalovali stojany na sáčky pro pejskaře a zdá se, že si k nim majitelé psů cestu našli. „Mně vyhovují, já je využívám,“ potvrdila paní Eva, majitelka malého pudla.
Zkušenosti říkají, že se množství zapomenutých výkalů snížilo. Zejména na Pražském a Náchodském sídlišti, na sídlišti Nad Lužnicí, kolem parku u popraviště, v Holečkových sadech a na nábřeží Jordánu.

„Po městě je čtyřiasedmdesát stojanů na papírové sáčky. Osvědčily se. Veřejnost je používá, i když se občas stává, že někdo z něj vytrhne celý svazek. V současné době se ale zatím další rozšíření stojánků nepřipravuje. V letošním rozpočtu se s tímto nepočítá z důvodu finančních úspor,“ sdělil Jan Fišer, vedoucí táborského odboru životního prostředí.

I velitel městských strážníků Petr Svoboda míní, že situace se v tomto směru mírně zlepšila. Za loňský rok udělili strážníci patnáct pokut v rozmezí od pětistovky po tisícovku podle toho, zda se jednalo o nenapravitelného hříšníka.
„Majitelé psů ale nejsou hloupí. Když vidí strážníka, tak samozřejmě exkrementy uklidí,“ soudí Svoboda.
Ještě tento měsíc si technické služby koupí nové pomocníky: dva vysavače psích exkrementů. Připravují se i osvětové akce, ale více budou kontrolovat nepořádné pejskaře také strážníci.

A zatímco v Táboře si už řešení problému nastavili, ostatní města cestu k nápravě teprve hledají. „Nechali jsme se inspirovat Táborem, ale to byl jen jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli instalovat stojany se sáčky na psí exkrementy,“ říká místostarosta Sezimova Ústí Pavel Samec. Podstatné podle jeho dalších slov bylo, že se ve městě zvedly poplatky za psy. Zastupitelé se proto rozhodli inkasované peníze vložit do služby pro pejskaře. „V Táboře zaznamenali se stojany jistý úspěch, tak věřím, že i naši pejskaři počin města přivítají a budou stojany využívat. Už se nebudou moci vymlouvat, že platí za své čtyřnohé přátele městu peníze a to pro ně nic nedělá,“ domnívá se místostarosta.

Ve městě umístili stojany na deseti místech, konkrétně na třech v Sezimově Ústí I. a sedm jich bylo nainstalováno na Kovosvitu. Jsou v blízkosti odpadkových košů na nejvíce problematických místech. Například v parku u nádraží a před poštou, u vchodu do areálu letního kina, na Husově náměstí, před lávkou přes Lužnici a v dalších místech.

Na zřízení stojanů naváže propagační akce Základní a Mateřské školy 9. května, v dubnu se pak ve škole uskuteční Týden ekologie a kromě jiného bude zaměřen i na úklid města. Děti se tedy mimo jiné naučí, že po svých psech je třeba uklidit.
„Úklid psích exkrementů jistě patří k základům slušného chování a nové stojany by měly k takovému jednání pejskaře motivovat,“ dodal místostarosta Pavel Samec.

Alena Řezáčová

NA OKRAJ
Chvála pytlíkům a čest poctivcům
Kdo doma nemá psa, nemůže pejskařům přijít na jméno. Jejich miláček trousí smradlavé hromádky. No ano, každý živý tvor je „trousí“. Asi se shodneme, že tohle bychom měli psům prominout. Shodneme se asi i v tom, že natolik domestikovaní ještě nejsou, aby po vzoru páníčka vyskočili doma na toaletu a ještě po sobě spláchli. Takže zaneřáděné trávníky a chodníky padají na hlavu člověka, který si psa zvolil za parťáka. Už slyším ty poctivé, kterým není zatěžko ohnout záda a hromádku uklidit. Jenže nejsme všichni přes jeden kopírák a hromádky na chodník z nebe nepadají… Nedovedu odhadnout, kolik tun exkrementů za měsíc naši hafíci vyprodukují. Je jasné, že kdyby neuklízel vůbec nikdo, už dávno se brodíme po kolena ve výkalech. Sáčky ve stojáncích jsou bezvadné. Jen by součástí měly být i koše, aby pytlík nekončil v kontejneru a tedy na skládce. Jde přece jen o biodpad, který se má ekologicky likvidovat. Jinak naší přírodě moc nepomůžeme. Jen těm chodníkům.
Alena Šatrová
4.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 26 020 Kč

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel matematiky a výpočetní techniky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na vzdělání: učitelství pro střední školy nebo odpovídající vysokoškolské vzdělání v oboru IT a matematiky doplněné studiem pedagogiky. Výuka matematiky a výpočetní techniky v maturitních oborech přírodovědné lyceum, ekologie a ŽP, analýza potravin, technologie potravin., Zaměstnanecké výhody: příspěvky na obědy, rekreaci., Kontakt: telefonicky (v pracovních dnech 7:00-14:00), emailem.. Pracoviště: Střední odborná škola ekologická a potravinářská, veselí nad lužnicí, blatské sídliště 600/i, Blatské sídliště, č.p. 600, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Ladislav Honsa, +420 381 500 511.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 100 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocná pracovní síla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Čištění a balení výrobků, vhodné pro ženy. Kontakt: mailem.. Pracoviště: Pavel šteker-provoz, Vožická, č.p. 620, 390 02 Tábor 2. Informace: Pavel Šteker, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 000 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče Terénní pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: Aktivní vyhledávání a poskytování služeb uživatelům nelegálních drog, alkoholu a patologickým hráčům v Táboře a okolí. Výměnný program, sociální služby, poradenství, vedení dokumentace., Požadujeme:, - vzdělání: VŠ/VOŠ (sociální pracovník dle zákona 108/2006 Sb., adiktolog, všeobecná sestra) nebo středoškolské+kvalifikační kurz Pracovník v sociálních službách v min.rozsahu 150 hodin., - schopnost komunikace s uživateli drog, - základní orientace v drogové problematice, - praxe v oboru vítána, , Profesní CV a motivační dopis zasílejte do 31.7.2018 na: auritus@iol.cz., Se zasláním CV a motivačního dopisu uchazeč o zaměstnání souhlasí s tím, že organizace je oprávněna jeho osobní údaje zpracovávat po dobu nezbytnou k provedení výběrového řízení., Kontakt: emailem (zaslání profesního CV+motivačního dopisu do 31.7.2018).. Pracoviště: Auritus - centrum pro lidi ohrožené drogou, Klokotská, č.p. 114, 390 01 Tábor 1. Informace: Blanka Kačírková, +420 381 255 999.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 22 000 Kč

Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkušební doba: 3 měsíce., Hlavní pracovní náplň: účtování faktur, vedení účetnictví, investiční majetek, materiálové účetnictví, finanční účetnictví, zúčtovací vztahy, dodavatelské a odběratelské faktury, kapitálové úč., práce na měsíční a roční uzávěrce, odborné účetní a ekonomické práce, podílí se na oběhu účetních dokladů, aktualizace denní databáze udržování kmenových dat a zaúčtováním příslušných dokladů, účtování JCD a zahraničních faktur., Požadujeme: SŠ vzdělání ekonomické (VŠ ekonomická výhodou). Kvalifikaci lze prokázat i osvědčením o zkoušce z profesní kvalifikace dle Národní soustavy kvalifikací. Požadovaná praxe v oboru 5 let, podvojné účetnictví podmínkou. PC znalosti - základní, ŘP sk.B., Další specifikace: znalost účtování ve výrobním podniku se sklady a várobou, základní znalost daňových zákonů (daň z příjmu, DPH, silniční daň), flexibilita, zodpovědnost a samostatnost, znalost systému AXAPTA výhodou, místo bydliště Soběslav a přilehlé okolí výhodou., Nabízíme: práci se špičkovým výpočetním systémem, dobré platové podmínky včetně systému odměn, možnost dalšího vzdělávání a zvyšování kvalifikace., Zaměstnancké benefity: 5 týdnů dovolené, odměny za pracovní věrnost firmě, příspěvek na penzijní připojištění, sociální výpomoc v mimořádných životních situacích, příspěvek na závodní stravování, benefitní poukázky., Kontaktní osoba: Olga Martinů (724 728 887), Blanka novotná (602 355 341, 389 016 222, bnovotna@mjgroup.cz). Pracoviště: Investix a.s., sob., Zátkova, č.p. 495, 392 01 Soběslav. Informace: Olga Martinů, +420 724 728 887.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZDENĚK STROMŠÍK z Vítkovic může být spokojený.

Sprinter Zdeněk Stromšík pokořil v Táboře český rekord

Na plavbu ze Soběslavi do Plané nad Lužnicí se vydala třicítka vodáků v kostýmech.
30

OBRAZEM: Lužnici ovládli vodáci v kostýmech

V chotovinské mateřské škole je kvůli rekonstrukci i o prázdninách živo

Chotoviny – Navzdory poklidnému průběhu prázdnin je v chotovinské mateřské škole hodně živo. Stojí za tím avizovaná rekonstrukce jejích dvou nejstarších tříd.

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT