Po zimě jsou tématem číslo jedna stížnosti na pejskaře, kteří si po svých miláčcích neuklízí. Roztátý sníh nemilosrdně odkryl to, co všichni tušili. Psí exkrementy. Téměř na každém kroku.

V Táboře před dvěma roky poprvé nainstalovali stojany na sáčky pro pejskaře a zdá se, že si k nim majitelé psů cestu našli. „Mně vyhovují, já je využívám,“ potvrdila paní Eva, majitelka malého pudla.
Zkušenosti říkají, že se množství zapomenutých výkalů snížilo. Zejména na Pražském a Náchodském sídlišti, na sídlišti Nad Lužnicí, kolem parku u popraviště, v Holečkových sadech a na nábřeží Jordánu.

„Po městě je čtyřiasedmdesát stojanů na papírové sáčky. Osvědčily se. Veřejnost je používá, i když se občas stává, že někdo z něj vytrhne celý svazek. V současné době se ale zatím další rozšíření stojánků nepřipravuje. V letošním rozpočtu se s tímto nepočítá z důvodu finančních úspor,“ sdělil Jan Fišer, vedoucí táborského odboru životního prostředí.

I velitel městských strážníků Petr Svoboda míní, že situace se v tomto směru mírně zlepšila. Za loňský rok udělili strážníci patnáct pokut v rozmezí od pětistovky po tisícovku podle toho, zda se jednalo o nenapravitelného hříšníka.
„Majitelé psů ale nejsou hloupí. Když vidí strážníka, tak samozřejmě exkrementy uklidí,“ soudí Svoboda.
Ještě tento měsíc si technické služby koupí nové pomocníky: dva vysavače psích exkrementů. Připravují se i osvětové akce, ale více budou kontrolovat nepořádné pejskaře také strážníci.

A zatímco v Táboře si už řešení problému nastavili, ostatní města cestu k nápravě teprve hledají. „Nechali jsme se inspirovat Táborem, ale to byl jen jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli instalovat stojany se sáčky na psí exkrementy,“ říká místostarosta Sezimova Ústí Pavel Samec. Podstatné podle jeho dalších slov bylo, že se ve městě zvedly poplatky za psy. Zastupitelé se proto rozhodli inkasované peníze vložit do služby pro pejskaře. „V Táboře zaznamenali se stojany jistý úspěch, tak věřím, že i naši pejskaři počin města přivítají a budou stojany využívat. Už se nebudou moci vymlouvat, že platí za své čtyřnohé přátele městu peníze a to pro ně nic nedělá,“ domnívá se místostarosta.

Ve městě umístili stojany na deseti místech, konkrétně na třech v Sezimově Ústí I. a sedm jich bylo nainstalováno na Kovosvitu. Jsou v blízkosti odpadkových košů na nejvíce problematických místech. Například v parku u nádraží a před poštou, u vchodu do areálu letního kina, na Husově náměstí, před lávkou přes Lužnici a v dalších místech.

Na zřízení stojanů naváže propagační akce Základní a Mateřské školy 9. května, v dubnu se pak ve škole uskuteční Týden ekologie a kromě jiného bude zaměřen i na úklid města. Děti se tedy mimo jiné naučí, že po svých psech je třeba uklidit.
„Úklid psích exkrementů jistě patří k základům slušného chování a nové stojany by měly k takovému jednání pejskaře motivovat,“ dodal místostarosta Pavel Samec.

Alena Řezáčová

NA OKRAJ
Chvála pytlíkům a čest poctivcům
Kdo doma nemá psa, nemůže pejskařům přijít na jméno. Jejich miláček trousí smradlavé hromádky. No ano, každý živý tvor je „trousí“. Asi se shodneme, že tohle bychom měli psům prominout. Shodneme se asi i v tom, že natolik domestikovaní ještě nejsou, aby po vzoru páníčka vyskočili doma na toaletu a ještě po sobě spláchli. Takže zaneřáděné trávníky a chodníky padají na hlavu člověka, který si psa zvolil za parťáka. Už slyším ty poctivé, kterým není zatěžko ohnout záda a hromádku uklidit. Jenže nejsme všichni přes jeden kopírák a hromádky na chodník z nebe nepadají… Nedovedu odhadnout, kolik tun exkrementů za měsíc naši hafíci vyprodukují. Je jasné, že kdyby neuklízel vůbec nikdo, už dávno se brodíme po kolena ve výkalech. Sáčky ve stojáncích jsou bezvadné. Jen by součástí měly být i koše, aby pytlík nekončil v kontejneru a tedy na skládce. Jde přece jen o biodpad, který se má ekologicky likvidovat. Jinak naší přírodě moc nepomůžeme. Jen těm chodníkům.
Alena Šatrová