Ani hromadné propouštění, ani razantní snížení platů zatím táborským hasičům a policistům nehrozí. Přesto i sem dorazila opatření na úspory.
„Samozřejmě se může stát, že nás od policie propustí. Oficiální stanovisko nám zatím nikdo nesdělil,“ uvedl Jan Kříženecký, který jako důchodce sedí ve vrátnici táborského policejního ředitelství.

Jedním dechem bývalý policista dodává, že už rok zde nefunguje recepční a ústředna byla také přemístěna k němu na vrátnici. Takže slouží jako vrátnice, recepce a ústředna dohromady.

Na civilních zaměstnancích vlastně už policie v tomto směru ušetřila. „V současné době probíhá v rámci Jihočeského kraje, tedy včetně Územního odboru Tábor, analýza možností, jak ušetřit. Nebudou se ale propouštět další policisté,“ sdělila tisková mluvčí jihočeské policie Štěpánka Valentová.

V rámci konkrétních opatření jde podle ní policie cestou úspor ve všech oblastech, tedy například i sdružováním služebních cest služebními vozidly.
„Pro představu to znamená, že porady se budou plánovat pro několik složek policie společně, místo tří osobních vozidel se vypraví mikrobus. Připravují se objekty k odprodeji, například nevyužívané sklady, garáže, autodílny, ubytovny,“ vysvětluje mluvčí Valentová. I nadále se vedou jednání se všemi majiteli nemovitostí, kde jsou policejní oddělení v nájmu, o snížení plateb.

To se týká třeba Veselí nad Lužnicí, kde o snížení nájmu už mají jasno. Úklid či opravy vozidel se bude policie snažit řešit vlastními zaměstnanci. Nikoli najatou firmou.

Podobně jsou na tom i táborští hasiči. Také oni se budou muset o přádek více starat sami.
„Úklid na stanici v Táboře je řešen stejně jako u ostatních stanic. Výjezdoví hasiči si uklízejí pouze „své“ zázemí, což není žádnou novinkou. Ostatní úklid je zajišťován jako doposud externími uklízecími firmami s tím, že v rámci úspor jsme přistoupili pouze ke snížení četnosti úklidů,“ informovala mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů a dodala: „Uklízecí firma byla u nás dříve každý den, teď dvakrát týdně. V tuto dobu jí platíme asi čtyřicet procent dřívější částky,“ dodala.

Alena Řezáčová