Zatímco na Českobudějovicku už mají ozimý ječmen zemědělci pod střechou a na Českokrumlovsku jeho sklizeň dokončují, tak na Mladovožicku se do polí s kombajny teprve chystají.

V ZOD Borovany na Českobudějovicku sklidili letos ozimý ječmen zhruba o deset dnů dříve než jindy. Podle předsedy představenstva družstva Jana Kouby, bylo plodinou oseto přes 120 hektarů. Výnosy ale nepříznivě ovlivnilo počasí. „Pro nás jsou výnosy o dvacet procent pod průměrem,“ konstatoval Jan Kouba. „Je to způsobeno počasím. Od zasetí do sklizně,“ pojmenoval Jan Kouba důvod nižší sklizně a doplnil, že porosty se s vlivem nepříznivého počasí potýkaly od podzimu. Už dříve upozornil pro Deník, že například ozimé ječmeny zasáhly i jarní mrazy. Ozimý ječmen byl těsně před květem, když přišly mrazy a následně se pak špatně vyvinula část zrn, takže byly klasy „zubaté“.

Svátek předběhli o dva týdny

V dalším zemědělském podniku na Českobudějovicku, v Zemědělské společnosti Dubné s sídlem v Žabovřeskách, mají ozimý ječmen už také v bezpečí. O mnoho dříve, než obvykle. „Většinou začínáme kolem svátku Cyrila a Metoděje. Teď jsme měli už minulý týden sklizeno. Dvacátého června se začalo a za tři, čtyři dny bylo hotovo,“ uvedl předseda představenstva Jiří Spěváček a doplnil, že ozimý ječmen měli v Dubném na 220 hektarech.

Výnos 5,9 tuny z hektaru označil Jiří Spěváček za slušný výsledek. „Jsme spokojení. Zrno má i dobrou objemovou hmotnost,“ zmínil Jiří Spěváček a k výnosům u ozimého ječmene připojil, že vloni byly 5,4 a předtím 7,5 tuny z hektaru. Po neděli by mohly být na řadě jako další plodina velmi ranné pšenice. V úterý počítaly, že dokončí také druhé seče na lukách. První seč nebyla podle Jiřího Spěváčka nic moc, ale druhá seč už byla mnohem lepší.

Pod Kletí zbývalo sedm hektarů

Oproti Českobudějovicku ale například na Českokrumlovsku kvůli vyšší nadmořské výšce v úterý teprve dosíkali ozimý ječmen v Zemědělském družstvu Podkleťan Křemže. „Chybí nám sedm hektarů,“ uvedl v úterý po poledni za rostlinnou výrobu Podkleťanu Jan Konopa a po 14. hodině potvrdil Deníku, že sklizeň začala, když obilí oschlo, i na poslední ploše u Stupné. „Sečeme a dnes budeme mít sklizeno. Odhad výnosu je šedesát metráků po hektaru. To je průměr,“ řekl Jan Konopa a doplnil, že i tady jsou zhruba o dva týdny se sklizní napřed a ozimé ječmeny měli oseté na výměře přes 50 hektarů.

V ještě vyšších polohách kraje ale sklizeň obilovin teprve začne. Například v Zemědělském družstvu Pojbuky na Mladovožicku zatím ozimý ječmen pár dnů potřebuje. „Sklizeň bychom mohli začít koncem příštího týdne,“ odhadl předseda představenstva ZD Pojbuky Vojtěch Hrůša. Ozimý ječmen tady pěstují asi na 30 hektarech.