Do knihovny chodí pravidelně a večer nebo cestu vlakem si bez knihy ani nedovede představit. Daniela Bartošáková přečte za měsíc v průměru kolem šesti knížek. „Dřív jsem si do knihovny chodila hlavně pro povinnou školní četbu, dnes jsem ráda, že už mám čas na knížky, které mě skutečně baví. Zajímá mě válečná literatura, ale i ta česká současná. Na dovolenou zase spíše volím romány,“ vypráví Bartošáková, podle níž má knihovna své kouzlo. Chystá se do ní i v následujících dnech. „Týden knihoven si nenechávám ujít, většinou si nějaký program vyberu,“ upozorňuje na akci, která se koná v knihovnách po celé republice letos už popatnácté.

V centru zájmu jsou podle ředitelky Městské knihovny Tábor Aleny Otrubové uživatelé, ale i veřejnost.
„Chceme v knihovnách přivítat i nečtenáře. Programu se mohou zúčastnit všichni, nejen registrovaní uživatelé. Cílem je podpora knih a čtenářství,“ uvádí.

Bezplatná registrace
Do této skupiny spadá Lucie Müllerová, kterou knihovny nelákají. „V žádné knihovně přihlášená nejsem, ani nevím nic o této akci. Nenaláká mě ani bezplatná registrace. Číst mě prostě moc nebaví. Někdy si od někoho knížku půjčím, ale stejně přečtu jen tak dvacet stránek. Všechny knížky, které by mě třeba zajímaly, stejně zfilmují, takže já si na to ráda počkám. Vím, že většinou všichni říkají, že knížka je lepší, ale mně to nevadí,“ zdůvodnila Müllerová s tím, že čte spíše jen časopisy.

Do Týdne knihoven se pravidelně zapojují pracoviště z celého okresu. Tradičně nabízejí přihlašování nových čtenářů zdarma, amnestii dlužníků nebo si některé na celý týden naplánují burzu vyřazených knih. Některé knihovny si pro své čtenáře připravily novinky.

„V úterý zahajujeme ve studovně prezenční půjčování čtečky elektronických knih. Čtenáři si ji budou moci půjčit ve studovně, ale do konce měsíce chceme zpřístupnit i čtečku, kterou si budou půjčovat domů,“ prozradila Otrubová. Kromě toho připravili v pobočce na Pražském sídlišti anketu o tom, jak si kdo představuje knihovnu za sto let, nebo prověrku znalostí dětí o knihovně ze sídliště Nad Lužnicí.

Přímo v budově městské knihovny v centru Tábora uvede dnes hudební publicista Jiří Černý pořad Hippies a jejich hudba. Začíná v 19 hodin v A–klubu.
Ve středu od dvou hodin odpoledne je knihovna otevřená dětem, které se utkají o řád zlaté vařečky v programu Jak se vaří v knihovně. Od půl sedmé představí v oddělení pro dospělé Miloň Čepelka z Divadla Járy Cimrmana a táborský rodák Josef Pepson Snětivý své nové knihy Svědectví inspektora Toufara, Samolásky a soulásky a Tři vánoční dárky.

Sobota bude také patřit dětem. Od deseti hodin mohou přijít na čtení pohádek z Vietnamu v češtině a vietnamštině a poslechnout si vyprávění o zajímavostech a tradicích Vietnamu.

Stonožka v Plané
Nově zrekonstruovaná knihovna čeká na čtenáře v Plané nad Lužnicí. Dětské oddělení a oddělení pro dospělé čtenáře jsou po čtrnácti letech opět pohromadě ve druhém poschodí budovy městského úřadu. Ruku k dotažení díla přiloží ve čtvrtek i děti. Pod akcí Knihovnická stonožka se totiž skrývá stěhování knih ze starých prostor do nových.

Přiveď svoji babičku, svého dědečka aneb Senioři čtou dětem a děti zase jim je název programu, který dnes pro zájemce připravila knihovna v Chotovinách. Na pátek si tady přichystali lampiónový průvod, v němž půjdou postavičky Václava Čtvrtka.

Internet pro seniory
Program zaměřený na seniory připravili také v Jistebnici nebo v Sezimově Ústí. Knihovníci je seznámí se základy používání internetu a s vyhledáváním v elektronickém katalogu knihovny.

Setkání s nejstaršími čtenáři se konalo včera v knihovně v Soběslavi, kde na zájemce ještě čekají dvě zajímavé besedy.
Sběratel šicích strojů a autor knihy 90 let značky Lada Jiří Vetýška promluví o svém koníčku a také o lidech kolem šicích strojů zítra od 17 hodin. V pátek od 19 hodin pak na svůj pobyt v USA zavzpomíná Naďa Bártová. Se zájemci se navíc podělí o své zkušenosti s předškolní výchovou dětí v mezinárodní Montessori škole.