Sedí před panelákem v Minské ulici největšího táborského sídliště Nad Lužnicí a povídají si. Pokud nechtějí špacírovat mezi supermarkety, moc jiných možností zatím nemají. Než by se na kus řeči scházely doma, vyhřívají se raději na sluníčku. Existence seniorského hřiště, které má Tábor v plánu, bývalé spolužačky (68) Miluši Makovcovou a Marii Bezemkovou překvapila a vcelku i nadchla.

„Klidně bychom si tělo protáhly, abychom neseděly jen na lavičkách. Dřív jsme alespoň hodně jezdily na kole, ale dnes už se jen procházíme po chodnících, “ říká paní Miluše a její kamarádka Marie dodává: „Něco jako hřiště pro seniory tady chybí. Určitě se najde dost těch, kteří by si zacvičit šli, a ještě bychom se mohli s někým seznámit,“ vítá iniciativu radnice.

Celkem jsme na sídlišti se stejnou otázkou oslovili dvanáct seniorů, šest žen a šest mužů. Vyšel z toho docela zajímavý výsledek: zatímco ženy se pohybu v kolektivu nebrání a všechny už nyní plánují, že by na hřiště chodily, muži byli odmítavější. Pouze jeden z nich pohyb na plácku radikálně nezamítl a prý se nechá překvapit a rozhodne se až uvidí, jak bude hřiště vypadat.

„Na hřiště chodit nebudu a považuju to za naprosto zbytečně vyhozené peníze. Myslím, že ten nápad ani neuspěje, protože když si chce někdo sednout na lavičku, tak je tady má, a když se chce projít, tak se projde. Pokud si bude chtít protáhnout tělo, má možnost na Komoře. Hřiště pro seniory bude akcí pro akci,“ domnívá se za mužskou polovičku Jan Filip (62).

Podobný pohled na investování peněz do hřiště pro seniory má i zastupitelský klub KSČM. Otevřeným dopisem se domáhají zastavení některých plánovaných investic.

„Jde nám o přehodnocení výstavby cyklostezky pod jordánskou hrází, jejíchž 800 metrů přijde na osm milionů, a hřiště pro seniory na dva a půl milionu korun. Využitelnost obou považujeme za minimálně spornou. Navrhli jsme proto věnovat tyto peníze na jízdné v MHD pro děti do 15 let zdarma, “ uvádí šéf komunistů Ladislav Šedivý.

Sídliště Nad Lužnicí je ale oblastí, na kterou se současné vedení města hodně soustředí a směřuje sem nejrůznější aktivity, aby lokalita ožila.
„Z toho důvodu sem hřiště směřujeme, ale také se nám nabídly vhodné prostory v zahradě bývalé školy ve Světlogorské ulici,“ říká místostarostka Olga Bastlová.

Hřiště s plochou 60 x 100 metrů nabídne seniorům 10 zastavení: hřiště na petanque, altán, pergolu a několik speciálních cvičebních prvků.
Radní si uložili sehnat na vybudování hřiště dotaci, pokud nevyjde, zařadí realizaci do rozpočtu příštího roku.