Stud a ostych. To jsou podle plánského starosty Jiřího Šimánka dva faktory, které lidem brání, aby na zřízení parku pro seniory hleděli jako na užitečnou věc, kterou je třeba vnímat coby běžnou záležitost současné doby. Tedy stejně jako na dětská hřiště. „Na Západě je to normální záležitost, u nás ale ne a brání tomu právě stud a ostych lidí,“ míní starosta.

Jeho město se ovšem k této problematice postavilo čelem. S návrhem na senior park ve městě přišel právě starosta a ředitelka domu s pečovatelskou službou Tereza Jindrová. Celé září se lidé mohli k záležitosti vyjádřit v anketě. Konečný výsledek zněl ANO, lidé jsou pro vybudování parku pro starší občany.

„Shodli jsme se, že je nezbytné ptát se přímo těch, o které se jedná, aby měli možnost se k věci vyjádřit a případně navrhnout, co jiného by si přáli nebo potřebovali. A je jen škoda, že jich nebylo ještě víc,“ lituje Jindrová.
Městu se totiž vrátilo jen 21 odpovědí. Většina z nich byla od lidí starší 60 let, celkem 17 z nich odpovědělo, že by hřiště pro seniory nyní nebo v budoucnu využívalo. Pouze čtyři s využitím nepočítají.

Nejvíce by se lidem hřiště líbilo v parku u řeky za budovou pečovatelského domu nebo v parku na ostrově. Navrhovali také park za rybníkem, na Strkově, na Bartoňově louce nebo za sběrným dvorem. „V Plané na to vhodné prostory máme, tyto návrhy jsou určitě reálné,“ uvedl Šimánek. O ceně zatím nechtěl spekulovat. Záleží prý na výběru prvků, které by na hřište osadili.
V anketě si lidé přáli posilovací stroje, kuželky, pétanque, šipky. Líbily by jim se také altán, houpací lavičky, šachy, ohniště nebo minigolf.
Plánští si zřízení parku dají na základě ankety do svých planů na příští rok. „Určitě něco podobného vybudujeme, budeme to řešit příští rok. V žádném případě park nezavrhujeme,“ tvrdí Šimánek.

Například navrhovaný altán ale mohou všichni využívat už od konce října. Bude totiž součástí nového dětského hřiště, které má být na konci měsíce dokončené.

"Prostory pak mohou samozřejmě využívat nejen maminky s dětmi, ale i senioři,“ sdělil starosta.
Přestože ano senior hřišti v Plané bylo celkem jasné, důchodkyně Růžena Dvorská si nic takové nedovede představit. „Víte, já si myslím, že když chtějí být důchodci aktivní, tak prostě jsou, nějaký zájem si najdou. A pokud nechtějí a jen sedí u televize, tak ani žádné hřiště je k ničemu nedonutí. A na lavičku si mohu sednou kdekoli v parku, proto se nemusí budovat drahé hřiště,“ míní seniorka.

Tábor narazil

S podobným plánem přišel nedávno i Tábor.
Na sídlišti Nad Lužnicí chce postavit hřiště s plochou 60 x 100 metrů s deseti zastávkami: hřiště na pétanque, altán, pergola a několik speciálních cvičebních prvků. Smělé plány ovšem narazily na kritiku kvůli ceně. Park by přišel na dva miliony korun.
Zastupitelský klub KSČM dokonce napsal radním otevřený dopis. „Zdá se nám neuvěřitelné, že v době, kdy radnice hledá v rozpočtu poslední rezervy, schvalují radní jeden zbytný výdaj v řádu milionů korun za druhým. V posledním období jde například o hřiště pro seniory na sídlišti Nad Lužnicí. To s přírodní tělocvičnou a hřištěm na pétangue (kdo z táborských seniorů hraje pétangue? Tábor není Francie…). Výstavbu podobného sportoviště nejenže neobhajují pozitivní zkušenosti z jiných měst, ale o jeho budoucím využití seniory lze také oprávněně pochybovat.“
Hřiště pro seniory je v České republice novým pojmen, pod kterým si lze představit venkovní cvičební stroje, kde si senioři mohou protáhnout tělo s cílem udržet motorické schopnosti. Vícegenerační hřiště si lze představit coby posilovnu pod širým nebem.