Senátory za ODS, Pavla Eyberta z Chýnova nevyjímaje, kritizuje kolega Mejstřík. Vyčítá jim, že ve středu ubránili komunisty, když nepodpořili novelu zakazující propagaci obou ideologií včetně jejich symbolů.
Nějak podobně zřejmě uvažoval Martin Mejstřík, když se mu v Senátu novelu nepodařilo prosadit. Na zamítnutí se hlasováním podepsali nejen komunisté, ale i někteří senátoři z ČSSD a ODS. Na listině však figuruje pouze 19 jmen občanských demokratů. Těm Mejstřík sype na hlavu hlavní vinu. Vedle Eyberta se stejně „prohřešil“ například Tomáš Jirsa nebo Tomáš Töpfer.
„Na začátku 90. let ODS poukazovala na to, že ke zrušení KSČM měl jedinečnou příležitost Václav Havel. Osmnáct let po převratu vládnoucí ODS zahodila příležitost tuto chybu napravit,“ píše ve své zprávě Mejstřík. Komunisté se tak nemusejí přejmenovávat a „mazat komunistickou propagandu z podkladů pro svůj nadcházející sjezd“, dodává v rozesílaném textu.
Podle svých slov se Pavel Eybert řídil názorem stranického kolegy Jaromíra Volného, který je členem ústavně právního výboru Senátu.
„Na základě analýzy předloženého zákona došli ve výboru k závěru, že je právně, věcně i jazykově špatně napsaný. Nejsem právník, abych to správně posoudil, ale panu Volnému důvěřuji. Jednak právo umí a jednak za socialismu měl s komunisty spory a byl kvůli tomu i vězněn,“ vysvětlil včera senátor Eybert, proč novelu nepodpořil.
Ochraňovat komunisty s jejich ideologií rozhodně nemíní, jen čeká na kvalitní předlohu nového zákona. „Nemám problém se vymezovat proti komunistům; podpořil jsem i návrh na vyznamenání Mašínových a podporuji i jiné aktivity v tomto smyslu, protože ideologický základ, ať již původní KSČ, nebo dnešní KSČM, je mi velice nesympatický,“ dodal Eybert a přiznal, že s Mejstříkem se dlouhodobě názorově neshodují.
„Zastydlé názory bývalého svazáka Mejstříka a bývalého komunisty Štětiny mne vůbec nezajímají a nechávají v klidu. KSČM má stanovy, které odpovídají ústavě a náš rámec ústavnosti kromě těchto dvou pánů nikdo nezpochybňuje,“ vzkazuje předseda táborských komunistů Ladislav Šedivý.
To předseda místní pobočky konfederace politických vězňů Miroslav Růžička by se vymáhání zákona rád dočkal. „Chci, aby komunisté zmizeli ze společnosti a skončila benevolence vůči komunismu,“ říká.