Již žádný koutek, ale skutečná oficiální zoologická zahrada. Tento statut platí pro Zoologickou zahradu Tábor – Větrovy od 23. července.

Tábor tak pro turistický ruch získává další lákadlo a důvod k návštěvě husitského města. A zatímco nyní zvířata ze svých ohrad pozorují přerod z původního zookoutku na skutečnou zoologickou zahradu a stavbu penzionu, návštěvníci si po otevření budou moci dopřát opačný pohled.
Dobrodužná noc, to je jedna z akcí, které tady budou fungovat. Návštěvník bude usínat v místním penzionu a přitom vnímat vzdálené hlasy šelem. Nebo se přímo vydá na noční procházku zahradou, která celou noc zůstane tajemně osvětlená.

Majitel zařízení Libor Hrubý vyšel cestou po vzoru Dvora Králové, který rovněž přímo v areálu zoo nabízí ubytování a noční setkání se svými svěřenci.
„O safari projížďky v noci je veliký zájem, mají totiž atmosféru, kterou s denní projížďkou není možné srovnávat. Hlavně pro děti jsou velikým dobrodružstvím, protože v noci dostává safari s nasvícenými zvířaty punc divočiny,“ vyzdvihla přínosy nočních návštěv mluvčí ZOO Dvůr Králové Jana Myslivečková.

Jízda zahradou
Táborská zahrada však nezůstává pouze u této atraktivity. „Další zajímavostí je, že tady budeme mít koněspřežku, kterou potáhne koňské dvojspřeží. Tedy žádné vláčky, jak bývá zvykem, ale koněspřežka, která kdysi spojovala České Budějovice s Vídní,“ nechává nahlédnout do celkového projektu Hrubý.

A ještě další inspiraci našel u kolegů ve Dvoře Králové. Pokud si budete chtít na vlastní kůži vyzkoušet práci ošetřovatele, už nebudete muset ujet stovky kilometrů, ale zůstat na Táborsku.

„Zájemce dostane firemní oblečení a celý den bude pracovat s naším ošetřovatelem. Dostane se tak například i k šelmám, pochopitelně ale bude pod stálým dohledem zkušeného zoologa,“ ujišťuje majitel zahrady.

Na ploše o rozloze více než 20 hektarů v současné době vzniká také hektarový zahloubený výběh pro medvědy. Sledování obrovských šelem v největší jihočeské zahradě tak nebudou rušit drátěné ohrady. S medvědy tu budou prostor sdílet i vlci.

Poprvé se do zahrady, která se na Větrovech rodí od roku 2006 a prvními obyvateli byly v tu dobu ovce a kozy, můžete přijít podívat na sklonku prázdnin, tedy až 27. srpna v deset hodin. To už na Větrovech bude k vidění více než šedesát druhů zvířat.

S nástupem nového statutu za návštěvu zahrady přichází ke slovu vstupné. Dospělí zaplatí 90 korun, děti do výšky postavy 150 centimetrů čtyřicet. Slevy mohou uplatnit senioři starší 70 let, studenti s kartou ISIC, držitelé průkazů ZP/ZTP. Pokud přijdete na návštěvu se psem, vydáte za něj dvacet korun.

Zpoplatněna bude také koněspřežka, pro dospělého znamená výdaj další padesátikoruny, pro dítě do 150 cm dvacetikoruny. Za parkování zaplatíte padesát korun.