Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šedou tepnu si nechali 
na květen

Tábor - K hlasování o podobě táborské Budějovické ulice se zastupitelé stále nedostali

16.4.2014
SDÍLEJ:

Dnešní podoba Budějovické uliceFoto: Alena Šatrová

Ještě se o Budějovické ani nejednalo, a už jsme vyhráli. Mnul si v pondělí ruce zastupitel Miloš Tuháček ze sdružení Jinak!, když z programu jednání vypadlo hlasování o rekonstrukci hlavní dopravní tepny v Táboře.

Patří k oponentům plánované podoby a uspořádání ulice a chce o ní nejen dál mluvit, ale také v ní škrtat a měnit. „Když to teď schválíme jak to je, už s tím nikdy nic neuděláme," říkal již pár dnů před pondělním jednání s odkazem na posudek dopravního odborníka Tomáše Otepky.
K dílu projektanta Pavla Douši má Tomáš Otepka určité výhrady. Vychází přitom ze znalostí, které získal z doby místostarosty Martina Jirovského, se kterým na proměně Budějovické i Křižíkova náměstí společně pracovali a a společně vyháněli dopravu z města. S některými záměry ale narazili. Například cyklostezku po Budějovické ulici jim Táborští vypískali.

„Musely pak nastat i některé další změny, například, že nám Jihočeský kraj neschválil preferenční pruh pro autobusy. Bude ale připravený pro budoucí použití. Ten dnešní návrh dělá z Budějovické bezpečnou ulici s určitým množstvím zeleně a s vyšším počtem parkovacích míst než dosud," doplňuje vedoucí odboru investic Karel Hotový.

Starosta Jiří Fišer chtěl zastupitelům předložit kromě posudku Tomáše Otepky i vyjádření Pavla Douši. To jim však nesl až na jednání. „František Dědič proto navrhl stažení. Sice jsem nesouhlasil, ale většina mě přehlasovala," upřesňuje starosta.

U jednoho stoluKvůli přeměně Budějovické ulice svolá starosta k jednomu stolu zastupitele, Tomáše Otepku i Pavla Doušu na 6. května. Pracovní konzultace a prezentace má všem pomoci pro hlasování na zastupitelstvu 19. května.  

V souvislosti s Budějovickou ulicí je zajímavé zalistovat starými novinami z roku 2007, v nichž se to plánovanou rekonstrukcí Budějovické ulice jen hemžilo. Dočteme se, že v anketě mezi lidmi jednoznačně cyklostezka propadla, a proto nebude, nebo že vize se stromy a širokými chodníky, jak ji prezentoval Martin Jirovský, občany vůbec nenadchla. Občané tehdy říkali, že budou šťastní, když na ulici zaparkují a rychle jí projedou.

V hotelu Kapital se tehdy dlouho diskutovalo třeba i o tom, že z Budějovické se nikdy nestane městský bulvár, ale zůstane dopravně zatíženou ulicí, jíž se ponese prach.

Počet parkovacích míst oproti současnému stavu bude vyšší, neklesne tedy na 15, o nich tehdy mluvil Tomáš Otepka. Zvýší se i počet jízdních pruhů, přibudou ostrůvky na přechodech. Ačkoli v ulici zaparkuje více řidičů, majitel obchodu pro kutili Antonín Folk se obává likvidace jeho prodejny. „My o parkování před prodejnou přijdeme a zastavit bude možné až o několik domů dál. To je pro nás likvidační," vysvětluje.

Zatímco Karel Hotový se obává, že kvůli jedné prodejně koncepci zcela změnit nebude možné, starosta Jiří Fišer zase toho, že se s projektem vrací o několik let zpátky.

„Měl jsem za to, že už jsme námitkám vyhověli a mohlo se pokračovat, ale vracíme se o šest let zpátky. Přitom tato varianta je už stavebně povolená a je také nejvyšší čas již vypsat soutěž na zakázku," reaguje na požadavek kolegů zastupitelů znovu o zpracovaném projektu diskutovat.

Svůj pohled na dílo projektanta má i ředitel jihočeských záchranářů Marek Slabý. Připouští, že pro ně je přívětivá snad jen dálnice, ale na „nové" Budějovické svízel nevidí.

„Nemám pocit, že dochází k omezení průjezdu a navíc my se prodereme všude," ujišťuje pacienty a dodává, že zvládají i Křižíkovo náměstí.

Nejen stromy přibudou rušné tepně Tábora

Nová podoba Budějovické ulice v Táboře. 1. Prostor od Křižíkova náměstí k finančnímu úřadu, na snímcích vpravo dole odbočka do Krátké ulice, vlevo nahoře výjezd do Bílkovy ulice. Tady má být zvýšený počet jízdních pruhů, ovšem u Havlíčkovy ani Purkyňovy nikoli. Tomáš Otepka upozorňuje, že to vyvolá řadu komplikací v provozu. Jízdní pruhy až na výjimky budou užší, to samé platí u chodníků.

Nová podoba Budějovické ulice2. Jižní stranu Budějovické ulice budou lemovat stromy, pod nimi je počítáno s posezením pro chodce. Snímky zachycují pohled na Budějovickou ulici od křižovatky s Havlíčkovou ulicí. Preferenční pruh ani cyklostezka po ulici nepovedou.


Nová podoba Budějovické ulice v Táboře. 3. Tento záběr zachycuje světelnou křižovatku a přechod pro chodce v místně křížení s Havlíčkovou ulici. Proti prodejně oděvů pokračuje záliv pro parkování. Počet míst se proti současnému stavu zvýší o třetinu, bude kolem 80 míst. Zastávky se přestěhují mimo obydlené domy, přibude místo pro přecházení u bývalých WC
Autor: Alena Šatrová

16.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
11

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Poslední rozloučení na Táborsku

Táborsko - Přinášíme přehled pohřbů na čtvrtek a pátek od pohřební služby Melich.

Odjel rovnou na dvou motorkách

Ratibořice - Z jedné stodoly zmizely hned dvě motorky naráz.

Zastupitelé rozhodnou o přesunu hvězdárny

Tábor - Radní doporučí zastupitelům, aby je podpořili v přesunu zařazení hvězdárny.

Soběslavská školka předložila nejlepší projekt

Soběslav - Soběslavská školka z Nerudovy ulice se zapojila do aktivity eTwinning.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení