Ke kosovským dětem doletí plyšáci z Bechyně. Společnost na cestě budou dělat čtyřem stům vojáků kontingentu Armády České republiky.
Město uspořádalo humanitární akci ve prospěch vytipované školy v Kosovu, kam v lednu odletí na mírovou operaci KFOR z Bechyně 300 vojáků 15. ženijní brigády .
„Je už tradicí, že město, které vysílá své vojáky do mise, uspořádá i humanitární pomoc ve prospěch postiženého území. Domluvili jsme se se starostou Bechyně, že to tentokrát bude formou sbírky hraček a požádali jsme jej, aby nám s její organizací pomohl,“ informoval velitel kontingentu Robert Bielený.


Rovnou do školy
Pracovníci kontingentu mají za úkol v průběhu mise vytipovat potřebnou školu. „Kromě hraček, které mohou dobrovolníci nosit do konce listopadu do budovy bechyňského muzea, jsme se rozhodli, že z rozpočtu vyčleníme ještě částku deset tisíc na zakoupení školních pomůcek, kterých je v této oblasti nedostatek,“ uvedl tajemník bechyňské radnice František Stach.
Partnerem města se pro tuto akci stala i Základní škola Bechyně – Školní ulice. „Spojili jsme se s muzeem už na začátku roku. Ve třídách visí letáky, a přestože jsme s dětmi domluveni, že budeme hračky vybírat až týden před ukončením sbírky, nosí plyšáky do školy už teď,“ připustila učitelka prvního stupně Lenka Panková. Ty starší je nosí rovnou do muzea.
V průběhu prosince poputují hračky do logistického střediska v Pardubicích, kde skončí v přepravních kontejnerech. V lednu společně s vojáky mise poletí do Kosova. Tady si počkají, než se určí jejich konečný cíl.
„Předání bychom rádi uskutečnili zhruba v polovině mise, kdy po třech měsících dochází i k předávání medailí účastníkům kontingentu. Slavnostního ceremoniálu by se měl zúčastnit také starosta Jaroslav Matějka a ředitel školy, která na sbírce participovala,“ sdělil velitel.


Chodby se plní
Přestože hlavním sběrným dnem bude 1. říjen, na chodbách muzea už stojí čtyři pytle hraček. „Oficiálně začne sbírka až první den v říjnu. Lidé se ale o akci dozvěděli a už sem hračky nosí,“ poznamenala správkyně muzea Jana Janáčková.
Mezi dary se objevili i obrovští plyšoví medvědi. „Včera dokonce volala paní z Prahy, že se o sbírce dozvěděla na internetu a pošle nám nějaké věci poštou,“ upozornila Janáčková.
Dobrovolníci mohou nosit hračky do muzea v průběhu celého listopadu. Sbírka skončí s jeho posledním dnem.