V současné době už je shromažďování příspěvků téměř u konce a v kasičce mají pořadatelé sbírky více než 200 tisíc korun. Sboru nyní chybí už jen zhruba 13 tisíc korun, a je jisté, že se věž jeho kostela po dlouhých letech znovu rozezní.

Historie kostela Církve československé husitské sahá do roku 1924, kdy byl v den šestého výročí založení republiky otevřen. Na zvon si však musel počkat dalších šest let, protože na něj nebyly finanční prostředky. Dostal jméno Jan Hus a v Chotovinách zněl do roku 1942, kdy byl nacisty přetaven na zbraně. Od té doby kostelu zvon chybí.

Sbor Církve československé husitské přišel s nápadem vrátit zvon do věže před čtyřmi roky. K této úvaze místního faráře Oldřicha Horka inspiroval zvonař Michal Votruba.

Iniciativa dojde naplnění 9. září tohoto roku, kdy bude zvon o průměru 68 cm a váze 160 kg do kostelní věže zavěšen. Ponese jména dvou velikánů českých dějin Jana Husa a Jana Žižky. Díky jménu Jana Žižky bude zvon v československém husitském kostele unikátní; stane se jediným na světě, který bude právě po husitském vojevůdci pojmenován.
„U příležitosti jeho rozeznění a vysvěcení plánujeme celodenní slavnost,“ informuje farář Církve československé husitské Oldřich Horek. „Celá akce bude proložena hudebním doprovodným programem a návštěvníci se mohou zúčastnit i bohoslužeb konaných při této příležitosti,“ dodal.

Sbírka na zvon ovšem nekončí. Částky v jakékoliv výši je možné nadále zasílat na transparentní účet nebo je vložit do účelové putovní pokladničky, která je většinou ve sboru. Lidé mohou přispět i koupí pohlednic v limitované edici.

Jména těch, kteří věnovali částku vyšší než 7777 Kč, se stanou součástí nového zvonu, samozřejmě budou-li o to stát. Všichni neanonymní dárci budou navíc zapsáni do Pamětní knihy zvonu, jejíž vydání se po ukončení sbírky chystá.

Kristýna Chalupská