Podle místostarosty Radoslava Kacerovské jde o další krok týkající se modernizace odpadového hospodářství v Táboře. „Jde o jednu z priorit, bez sběrných dvorů se neobejdeme a bohužel jejich služby bývají někdy zneužívány,“ podotkl s tím, že tam občas končí odpad i od firem a lidí, co ve městě vůbec nebydlí. To by se dít nemělo, protože sběrné dvory jsou výhradně pro občany Tábora, tedy fyzické osoby nepodnikající,“ upřesnil.

Tomu má zamezit právě elektronická evidence. „Je to jedno z nejlepších řešení, zároveň tak omezíme i množství odkládaného odpadu. Pečlivě jsme to se zaměstnanci odboru životního prostředí po konzultaci s odbornou firmou Apconsulting zvážili,“ dodal místostarosta.

Na sběrných dvorech lze obecně zavádět několik druhů evidenčních systémů, první na plastové karty vystavované na jméno občana radní zamítli jako nevhodný. „I zde může docházet ke zneužití, protože kartička je přenosná, navíc je to nekomfortní, protože člověk nemusí mít kartičku vždy u sebe,“ míní.

Další možností je provázanost na osobní doklad. „Každý mívá občanku při sobě, jde o prostředek, který zajistí konkrétní identifikaci občana, a navíc mnoho lidí už ji má i elektronicky v mobilu,“ dodal Radoslav Kacerovský.

Nádoby na separované odpady v Táboře. Ilustrační foto.
Revoluce v odpadovém hospodářství. Tábor chce zapojit malé a střední podnikatele

Nakonec vybrali dodavatele BD Sensors, který zajistí technologii včetně software. „Tato firma splnila naše požadavky. Navštívili jsme ji v Buchlovicích, kde sídlí a prohlédli jsme si i sběrný dvůr v Uherském Brodě, který systém v praxi využívá. Osobně jsem si to vyzkoušel a přišlo mi to uživatelsky jednoduché a pro obsluhu intuitivní,“ popsal.

Prakticky to bude vypadat asi tak, že občan, který přiveze odpad na jeden ze čtyř táborských sběrných dvorů, v Klokotech, Sídlišti nad Lužnicí, na Chýnovské či Bydlinského ulici, předloží občanský průkaz, obsluha ho pak přiloží ke čtečce, která si sama údaje zaznamená. Do počítače se uloží jméno, příjmení a adresa, obsluha pak doplní pouze přibližné množství odevzdaného odpadu v kilogramech. Vše má zabrat jen několik desítek vteřin.

Na kus řeči s radnicí v táborské knihovně se debatovalo i o obecním systému odpadového hospodářství v Táboře.
Svoz odpadu v Táboře by mohl stát i dvojnásobek. Třídění se vyplatí

Nákup evidenčního systému už schválili radní, předpokládaná doba dodání je 30 dní. „Potom nás čeká zkoušení, implementace a zaškolování zaměstnanců,“ naznačil Kacerovský. Hlavní výhodou je shromažďování dat, které lze následně vyhodnocovat. „V Uherském Brodě díky tomu kleslo množství odpadu o třicet procent od zavedení. Jsem optimista, očekávám roční úsporu kolem deseti procent, což je asi milion korun,“ uzavřel místostarosta s tím, že návratnost investice očekává do jednoho roku od zavedení.

Nákup a implementace evidenčního systému (tedy hardware, software, čtečky a tablety) vyjde město na 747 tisíc korun.