Akce Sázíme stromy spolupořádaná obcí Vlastiboř přilákala asi třicet účastníků, z nichž největší část tvořili rodiny s dětmi a členové místního mysliveckého spolku Hájek. Podle dobrovolníků, kteří se s nadšením a vervou chopili lopat a hrábí, je to věc, která má smysl. Výsledkem jejich společné práce se stane znovuzrozený kousek krajiny, který zůstane v péči obce. Ta se zavázala k pravidelné péči. O obnovu krajiny se staraly malé i větší děti. „Akce se mi moc líbí, ještě to není hotové, ale už nyní z toho mám velkou radost,“ komentovala Anna Smitková.

Stromy prý nesází poprvé. „Je to dobrá věc, sázet pro přírodu a budoucnost. Měli jsme o tom přednášku ve škole v Kunžaku u Jindřichova Hradce. Už jsem jednou sázela, šlo u budoucí park,“ prozradila s úsměvem jedenáctiletá dívka.

Návrat stromů vítá

Potěšen ze společného díla byl i místní myslivec František Voborský. „Kdysi tady stromy rostly, ale musely ustoupit letišti, přistával tu tzv. čmelák. Pamatuji si tu krásné velké lípy vedle kapličky,“ zavzpomínal.

Lipová alej v táborských Klokotech by se měla na jaře příštího roku dočkat odborného ošetření arboristy.
Klokotská alej se dočká ozdravné kúry. Ošetřeno má být na jaře 59 lip

Kdysi kolem drobné sakrální stavby z roku 1882 s vyhlídkou do širokého okolí prý kráčívali poutníci do nedalekých Nedvědic. „Považuji to za dobrý počin, že se sem opět vysadí nějaké stromy. Mám jako myslivec vztah k přírodě a těší mě akce podobného druhu,“ podotkl. „Těšila by mě ale i obnova původní cesty, těmito místy se chodilo pěšky do kostela, jezdilo se tudy i koňmo pohřbívat. To si ještě pamatuji, zažil jsem to zamlada,“ dodal Voborský.

Sází se napříč krajem

Jak sdělila koordinátorka vlastibořské akce z organizace Sázíme stromy Hana Jarčevská, místní akční lidé do země umístili na 26 různých listnatých stromů. „Sedm bylo dlouhověkých dubů a lip, ostatní jsou ovocné,“ upřesnila. Akce pořádají sezonně na jaře a na podzim. „Jde o výsadby v březnu až dubnu a v říjnu až listopadu, záleží to hodně na čase místního koordinátora, v jižních Čechách jsme aktuálně dva,“ podotkla Jarčevská, která působí na Soběslavsku a v České Kanadě. Její kolega má pak na starosti Budějovicko a Třeboňsko.

Marcel Kupka s rodinou už třetím rokem rozsvěcí kapličky a boží muka na Soběslavsku, letos by rád zapojil širší veřejnost.
Dušičky jinak. Nadšenec spustil vlastní projekt Rozsviťme spolu Soběslavsko

Letos se podle ní v kraji konalo asi osm podobných akcí, dobrovolníci, obce i firmy se mohou hlásit přes webové stránky sazimestromy.cz. „Jsme nezisková organizace, sháníme finance a nabízíme pak obcím stromy jako dar, ta se pak zavazuje k zálivce a každoroční péči o ně. Obec také dodává v případě potřeby dobrovolníky a společnými silami se potom podílíme na výsadbě, využívají nás také firmy na tzv. teambuildingy,“ vysvětlila Hana Jarčevská.

Zakládají nové či obnovují původní výsadby

Alej u Vlastiboře je jen jedním z mnoha projektů po celé republice, které organizace Sázíme stromy realizuje. Od roku 2014 se jim podařilo vysadit 24 599 stromů a 18 474 keřů s pomoci více než 20 tisíc dobrovolníků. Tímto způsobem dosazují existující stromořadí, zakládají nové lokality a obnovují historické aleje. Přesně takové projekty posilují spojení s přírodou a ukazují, že i jednotlivci mohou pozitivně ovlivnit životní prostředí.

Jaká je úspěšnost výsadby?

V roce 2022 provedli koordinátoři Sázíme stromy kontrolu jeden rok a dva roky starých výsadeb. Potěšilo je, že 85 % z nich prospívá. Jen 15 % z nich mělo závažné nedostatky. Nedostatky dále řeší s obcemi a společně hledají způsoby náhradních výsadeb či pomoci. Následná péče je totiž pro úspěšnost sázení zásadní. Mladý strom má bez podpory v prvních letech svého života jen malou šanci přežít. A kvůli extrémně suchému počasí, potřebují stromy pravidelnou péči a především zálivku.

„U Vlastiboře na vyhlídkovém místě, kde je při dobré viditelnosti krásný pohled na Novohradské hory, Šumavu i Kleť, jsme vysadili nový ovocný sad, u stromořadí kolem cesty jsme pak dosadili chybějící stromy. K lesu by pak měla vést také cesta, takže tu výhledově vzniknou takové vycházkové okruhy a třeba i lavičky, protože sem chodí místní školka,“ uvedla koordinátorka. Příští týden v sobotu se koná další výsadba pod záštitou Sázíme stromy v Komárově na Táborsku. Sázet se bude i v pátek 10. listopadu zaniklé stromořadí v obci Úsilné na Budějovicku. 

Třešeň od slavného dárce

Kdo je Pavel Bouška?

V žebříčku magazínu Forbes se dlouhodobě drží mezi stovkou jmen nejbohatších Čechů. Loni obsadil 39. místo s hodnotou majetku 10,5 miliardy, vlastní automobil Porsche Macan Turbo a patří mezi nejcivilnější české miliardáře. Zabývá se výrobou krmiv pro kočky a psy známých značek Brit a Carnilove. Více zde.

Miliardář Pavel Bouška v červnové aukci Nadace Partnerství vydražil třešeň umístěnou na vyhlídkovém místě u kapličky ve Vlastiboři.Miliardář Pavel Bouška v červnové aukci Nadace Partnerství vydražil třešeň umístěnou na vyhlídkovém místě u kapličky ve Vlastiboři.Zdroj: archiv Nadace Partnerství

Nadace Partnerství pořádala letos v červnu aukci stromů určených k výsadbě na krásných vyhlídkových místech. Třešeň, která poroste naproti vlastibořské kapličce, zafinancoval jeden z nejznámějších Českých miliardářů, podnikatel Pavel Bouška. Je označena dřevěným sloupkem se štítkem s poděkováním a nápisem: „Nejlepší místo na světě je tam, kde je srdce doma.“