Především v části baťovských domů a v ulici Sokolovská v lokalitě Německo žijí ještě dnes lidé, kteří se sami chtějí starat o veřejnou zeleň. A město jim jde na ruku.

„Městský úřad podporuje zachování živých plotů lemujících ulice. Živé ploty jsou desítky let významným charakteristickým znakem uspořádání obou lokalit,“ uvedl Petr Klíma, vedoucí odboru životního prostředí. Právě v tuto dobu totiž nabízí sezimoústecký městský úřad svým občanům zdarma sazenice na obnovu živých plotů. Jedná se o sazenice keřů ptačího zobu obecného. Zájemci podají jednoduchou žádost, na jejímž základě vydá město souhlas, v němž stanoví podmínky pro výsadbu a následnou péči.

„Tato nabídka funguje již druhým rokem a osvědčila se,“ tvrdí ředitel správy města Jaroslav Kupsa. O zeleň se správa stará tak, že vysadí keře sama, nebo je doveze lidem, kteří si o ně požádají.

„Některé keře a stromky město nakoupí, další druhy si vypěstujeme sami. Keříčky si pak občané osadí a starají se o ně, například ploty stříhají. A nebo to nakonec nechají na nás. Pak živé ploty dvakrát do roka sestříhají pracovníci správy města,“ informoval dále ředitel Kupsa.

Rovněž výměnu za nové keře zajišťuje správa města, která má tuto činnost ve své kompetenci. Zároveň také kontroluje, zda se o vysazené keříky noví majitelé opravdu starají. Většinou prý ano, ale někdy zástřih plotů musí podle Kupsy zajistit město.

Formulář žádosti o sadbu živých plotů si občané z uvedených lokalit mohou stáhnou z webových stránek města nebo jim ho na přání pracovníci odboru životního prostředí zašlou.

Alena Řezáčová