Šaty od Versaceho v hodnotě dvou set tisíc? Která z žen by po nich netoužila? Předloňská vicemiss Tereza Budková si je letos vysoutěžila. Těšit se z nich ale nebude dlouho. Chce je totiž věnovat na charitu.

„Oslovila mě organizátorka úplně nové slovenské soutěže Face of the year, zda se nechci zúčastnit. Tak jsem do toho šla,“ říká bývalá studentka táborského Gymnázia Pierra de Coubertina, která se v roce 2009 stala Českou Vicemiss.
Soutěže se zúčastnilo pět Slovenek a stejný počet krásek z Čech. Všechny společně nejdřív vyrazily na Krétu na soustředění. „Kromě focení do katalogů jsme po celý týden pečlivě nacvičovaly choreografii na finále, které se konalo ve Slovenském národním divadle v Bratislavě,“ popsala pobyt v letovisku dnes jednadvacetiletá modelka ze Sezimova Ústí.

A pak se to stalo. Poslední den se na místě konala soutěž Face of Aldemar. „Aldemar je síť hotelů, z nichž v jednom jsme byly ubytované. Vyhrála jsem a za to jsem dostala šaty od Versaceho. Řekli mi, že mají hodnotu osmi tisíc eur.“
Tereza si však tento skvost vysoké krejčoviny nechce nechat pro sebe. Stejně jako v předchozích letech, myslí na potřebné.

Aspoň jednou
„Určitě si je chci nafotit, abych na ně měla nějakou památku a pak bych si je ráda alespoň jednou vzala na nějakou akci. Poté je zkusím vydražit a peníze bych chtěla dát na charitu,“ prozrazuje svoje plány Tereza.

Jaká organizace z Táborska bude ta šťastná, ještě modelka neví. Největším favoritem je zatím táborský útulek pro psy. „Nejdřív se chci podrobně seznámit s jejich problematikou. Navštívit je, zmapovat situaci. Zatím jsem se ale k tomu ještě neodhodlala. Bojím se totiž, že jakmile uvidím všechny ty pejsky v klecích, budu brečet. Moje mamka je stejná. Plánuje, že až dostavíme barák, vezmeme si pejska z útulku, ale já vím, že když tam dojde, vezme si aspoň tři,“ směje se Tereza.

Charitativní akci ve prospěch některé z organizací chce Tereza Budková uspořádat možná ještě letos na podzim, nebo zjara příštího roku. Účast už jí přislíbily její kolegyně jako Hana Věrná, Jitka Válková či Aneta Vignerová. „Rozhodně bych chtěla mít na akci více známých tváří, abych přilákala lidi. Pro holky je to také dobré, když se jejich jména nepřetřásávají jen v bulváru, ale spojí se s něčím užitečným. Věřím, že jejich honorář bude symbolický, nebo to udělají úplně zadarmo,“ naznačila Tereza.

Akci chce předloňská vicemiss uspořádat pravděpodobně formou módní show s doprovodným programem. Uvažuje také o nafocení kalendáře, jehož prodej by výtěžek ještě posílil.

Tereza už dříve věnovala počítač táborské Kaňce, pro stejné občanské sdružení také pomáhala dražit keramické klobouky, které vyrobily děti z jejich vlastní školy.

Kromě toho, že na Krétě vyhrála luxusní šaty z Versaceho dílny, soustředění určitě Tereze prospělo, protože v celkové soutěži Face of the Year nakonec skončila na třetím místě. Stejně však jako při České Miss 2009, bodovala Tereza Budková především u lidí. Předloni se totiž kromě vicemiss stala Českou Miss posluchačů Frekvence 1 a v témže roce si ji za svou jedničku zvolili také čtenáři Blesku a Internet portálu Seznam.cz. „Naše fotky byly uveřejněné v časopise Glanz a také na webovém protále Feminiti. Na základně hlasování jejich čtenářů jsem se stala tváří Glanzu i Face of Feminity. Za to jsem dostala dva týdenní pobyty v Tatrách, což je velmi příjemné,“ podotkla Tereza Budková. Deníku prozradila, že jeden si užije sama a na druhý pošle někoho ze svých blízkých.

Otevřené dveře
Nová slovenská soutěž může české vicemiss pomoci otevřít další dveře ve světě modelingu. Soutěžící, které se umístily na prvních třech místech, čeká cesta na Bali a dívky už také nafotily kalendář pro Victoria Secret.

„Jen je škoda, že to vysílala pouze slovenská Fashion TV. Soutěž měla skvělou úroveň, bylo to opravdu moc pěkně udělané,“ vzpomíná na událost letošního léta.

A co Terezu v nejbližší budoucnosti čeká? „Na podzim už mám něco nasmlouvaného. Dobré je, že už se mi začínají lidé ozývat i sami a všechno už nemusím shánět přes agenturu.“

Tereza přerušila studium na Karlově univerzitě. Obor, který si zvolila, nesplňoval její očekávání. Teď čeká, zda některé jiné školy, o které by měla zájem, vypíší druhé kolo. Jako náhradní plán vidí studium na jazykovce. „Klidně se můžu rok věnovat jazykům a práci. Vysokou školu ale určitě chci. Jen je jedno, zda ji budu dělat teď nebo až za rok. Mám spoustu času.“