VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šatlava i se strážníkem se přestěhovala k Chocholkovi

Mladá Vožice -Historie mladovožických domů.

5.5.2011
SDÍLEJ:

Bývalý radní dům. O jeho vzniku se bohužel nedochovaly spolehlivé zprávy.Foto: Václav Slabý

Nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky (1868 – 1967).. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které chce podle něj vydat knihu.

Čís. nové 22, staré 60, josefinské (bývalý radní dům). Pokračování z minulého týdne.

Dne 28. ledna oznámil vrchní Löbl magistrátu rozhodnutí vrchnosti, že „nenalezla odůvodněnou příčinu, aby zamýšlené stavbě radnice překážela, magistrát má jen ohledně plošné výměry, které k tomu třeba bude, a která k vožickému kostelu náleží, u politického a duchovního úřadu potřebné zaříditi.“

Magistrát poděkoval za to dne 7. února a doložil, že vrchnost přispěje tím k ozdobě města i bezpečnému umístění veřejných pokladen a zároveň prosí, aby stavební materiál jako při stavbě chudobince účtován byl levněji.
K zamýšlené této úpravě radnice však nedošlo a stará naše věž uchráněna byla od jakékoliv změny. Karel hr. z Küenburgu právě v roce 1832 zemřel a při projednávání pozůstalosti nastaly různé průtahy a obtíže, které i na splnění nároku obce měly vliv.
Na důrazné naléhání vyšších úřadů došlo konečně roku 1834 k objednání dvou veřejných pokladen (jedné sirotčí a zároveň depositní, druhé obecní) a k jejich bezpečnému umístění.

Obecní representanti Fr. Stibor a Vojt. Adalbertmann prohlásili: „Jelikož navrhovaná úprava staré solnice (přízemí měst. věže) k umístění pokladen spojena by byla se značným nákladem, považujeme za výhodnější pro obec, pakli že zde v radní síni nalézající se otvor ve zdi (po bývalých dveřích?) se trochu zvětší a železnými dveřmi uzavře.“

K opatření pokladen a železných dveří vypsána byla dražba. Místní zámečníci M. Bohuslav, J. Bubník a J. Mládek prohlásili, že za udanou cenu 45 zl. a 50 zl. pokladny zhotoviti nemohou. K zhotovení dveří nabídl se M. Bohuslav za 24 zl. 15 kr. a za zámek 6 zl. (Lví hlavu na dvéře opatřil v Praze magistr. rada Stein za 1 zl.) Obecní representanti navrhli, aby kasy objednány byly v Praze. Pokladnu za 50 zl. stř. dodal pražský zámečník Fr. Wagner a za 40 zl. koupelna, druhá pokladna od železářského obchodu firmy Jan Jiří Hölzel syn. Nápisy na ně vyhotovil malíř J. Deport za 3 zl. Privilegia uložena byla v plechové krabici nad pokladnami. (Ony železné dvéře jsou teď v přízemí radnice č. 80.)

V témže roce 1834 došlo také k zavedení pořádku v registratuře, která od r. 1792 (regulování magistrátu) nebyla řádně vedena. Uspořádání registratury vykonal bývalý ředitel vrchního úřadu v Načeradci Václav Geiszler bydlící ve Vožici za honorář 60 zl. Pro archiv opatřena nová skříň a stará opravena. Na obou skříních namaloval Deport městské znaky. Tehdy byla nově svázána silně poškozená stará pamětní a trhová kniha z r. 1600 a obtížnou tu práci dovedně vykonal knihař Bedřich Bretter v Táboře za 4 zl. Vrchní úřad byl s uspořádáním registratury spokojen a vyplacení peněz r. 1835 schválil.
Nevím, jak se mohlo státi, že uspořádaná registratura byla v pozdější době vyhozena na nezamčenou půdu radnice a zde ponechána přes 70 let ležeti na pospas povětrnosti a jiným škůdcům. Podařilo se mi zachrániti z ní aspoň větší část. Magistrát upustil od přestavby radnice a zakoupil pro stavbu dům č. 193 od Filipa Buriana a potom novou radnici postavil zde. Než byla vystavěna, úřadovalo se dále v městské věži.

Roku 1834 opravena byla chatrná šatlava. R. 1836 prohlížel kraj. ingenieur Dominik Ponitz kancelář v radnici a vyšetřoval také, kolik paliva se spotřebuje. Na dietách a cestovném účtoval si 3 zl. 47 kr. Dle guberniálního nařízení ze dne 5. června 1840 měla býti věž z bezpečnostních důvodů odstraněna. Krajský stavební dozorce Brožek podal stavební elaborát o demolování staré zvonice a vystavění nové bezprostředně u kostela. Později však, když shlédáno, že „věž nejméně ještě 12 let potrvá, aniž by sesutí obávati se bylo,“ ponechána na pokoji. Odstraněna tehdy hřbitovní zeď.
Vrchní úřad vožický r. 1842 oznámil krajskému úřadu, že obydlí strážníkovo při věži přistavěné, musí býti zrušeno a budova radnice opravena, magistrát pak upozornil na nebezpečný stav místností v městské věži. Na to nařízeno kraj. ing. Ponitzovi a koncept. praktikantu Doubkovi, aby místnosti ty prohlédli.

Potom byl přístavek (obydlí strážníkovo a šatlava) zbořen, schody po pravé straně umístěné odstraněny a zřízeny tam, kde se dosud spatřují. Místnosti pro strážníka a šatlavu najaty v domě Karla Chocholky č. 79. (Pokračování za týden)

RICHARD HRDLIČKA

5.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Parlamentní volby v Temelíně.

Jihočeské osobnosti nehýří po volbách optimismem

Dvě třetiny osobností regionů nejsou spokojeny s výsledky voleb

/INFOGRAFIKA/ Volby nedopadly zrovna podle našich představ. A navíc nebude snadné na jejich půdorysu sestavit stabilní vládu, tvrdí osobnosti z českých, moravských a slezských krajů, které oslovily regionální redakce Deníku.

Půlstoletí českého fiktivního génia přibližuje výstava

Husinec /VIDEO/ - Výstavu, která provede celým životem génia, tedy Járy Cimrmana, hostí Městský úřad v Husinci.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Hledaného muže našli na Sídlišti nad Lužnicí

Tábor - Strážníci v neděli pomohli policistům v pátrání po ozbrojeném muži, jenž trpí psychickou poruchou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT