Domeček se zahrádkou. To je stále velký sen mnoha rodin. Touha bydlet ve svém a uniknout ruchu centra města vede stále větší počet lidí ke stěhování do okolních vesnic nebo satelitů. Nejžádanější jsou ale mezi Táborskými lokality v dosahu městské hromadné dopravy.
„Bydlíme se dvěma dětmi v panelovém domě. Platíme nájem, který není zrovna zanedbatelný, a tak jsme si řekli, že budeme raději splácet hypotéku, ale na něčem vlastním,“ říká Radek Jandák z Tábora. Využili nabídku prarodičů, kteří vlastní chatku na pozemku v okrajové části Tábora na Horkách, a po demolici objektu by chtěli začít co nevidět stavět vlastní domek. „Je to bezesporu hlavně kvůli dětem. Budou mít před domem nebo na zahradě možnost kdykoli vyjít na čerstvý vzduch, aniž bychom se báli, že je něco přejede,“ vysvětluje Jandák. Horky jsou navíc v dosahu MHD, Jandákovi k tomu mají vlastní dvě auta, takže o dopravu mají postaráno.
Cestu z města do vlastního domečku považují rovněž za šanci pro své rodiče, které si k sobě budou moci brát třeba na zahrádku a nikoli mezi čtyři zdi paneláku.
Táborsko se může pochlubit vlastně jen dvěma satelity v tom pravém slova smyslu, a to Svatou Annou a novou zástavbou nad Horkami. „Satelitem nejčastěji rozumíme lokalitu, kterou developeři zastaví podobnou zástavbou a prodávají hotové nemovitosti,“ informuje realitní makléřka Štěpánka Šindelářová. Domy a parcely na těchto územích se prodávaly velmi dobře.
„Celkově se zvyšuje zájem o nemovitosti mimo město. Lidé ale dávají přednost okrajovým částem Tábora. Chtějí, aby se děti mohly autobusem bez problémů dostávat do školy nebo na kroužky,“ upozornila Šindelářová. Potvrdila, že Tábor má spíše tendenci postupně a plynule se rozrůstat, než zakládat úplně nové plochy k bydlení.
Také Chotoviny patří k velmi žádaným místům pro klidné a přitom dosažitelné bydlení. „Za posledních pět let jsme určitě zaznamenali zvýšený zájem o parcely na území celé obce. Nemohu říci přesně, jaký podíl z toho tvoří místní, ale určitě se sem stěhují i lidé třeba z Tábora,“ tvrdí matrikářka Chotovin Marie Knotková. V novém územním plánu je zaneseno hned několik nových lokalit určených k individuální zástavbě. Zájem o ně rozhodně neklesá. Ani dojíždění není problém. „Dnes je běžné, že má rodina jedno i dvě auta. To ani na vsi jinak nejde,“ míní Knotková.
Další výhodou je i fakt, že Chotoviny jsou přímo na sjezdu z nově otevřeného úseku dálnice. „Lidé stále častěji dojíždějí za prací do krajského nebo hlavního města. Po dokončení dálnice bude cesta z Chotovin do Prahy nebo Budějovic jednoduchá a rychlá,“ dodala matrikářka.
„Dvakrát týdně jezdím do Prahy do práce. Nový úsek dálnice to už teď hodně zrychlil. O stěhování někam mimo město už uvažuji dlouho, Chotoviny by v tomhle ohledu byly výhodné,“ uvažuje Miroslav Sedláček z Tábora.