VESELÍ NAD LUŽNICÍ -Vůz značky Toyota Hiace, který ve Veselí nad Lužnicí sloužil do roku 2006 jako sanitka, prodává město jednomu ze dvou zájemců za 30 000 korun. Okolní nemocnice o automobil neprojevily zájem, a proto se po prodeji změní v dodávku. Otázkou zůstává, zda byly vyčerpány všechny možnosti využít vůz k tomu, k čemu byl stvořen.
„Když jsme ji před deseti lety pořizovali, byla to bomba. Stála bezmála sedm set tisíc a měla speciálně upravenou plošinu pro předávání pacienta s rychlou záchrankou,“ vzpomíná zastupitel a bývalý starosta města Petr Hynek (ODS). Netajil se lítostí, jaký osud sanitku nyní potkal.
„Dnes už není moderní, ale v nemocnicích jezdí i starší auta a tahle toyota byla ve velmi dobrém technickém stavu. Navíc měla nízké provozní náklady,“ posteskl si Hynek. Dodal, že místo ve zdravotnictví by pořád měla.
„Pořizovací cena se už vrátila,“ tvrdí současný starosta Jaroslav Novák (ČSSD).
Nejprve sanitu Veselští provozovali napůl s nemocnicí a od doby, co se zrušily výjezdy k pacientům, ji nemocnici pronajímali. „Nemyslím si, že když ji prodáváme pod odhadní cenou, jsme špatní hospodáři,“ míní Novák.
„Nejde ani tak o cenu. Kdybychom ji za tu samou částku přenechali zdravotnickému zařízení, mohla ještě léta sloužit. Přestavět ji na dodávku považuji trochu za mrhání,“ oponoval Hynek.

Na začátku roku s Veselím nemocnice rozvázala smlouvu o pronájmu.
„V rámci optimalizace jejich provozu prý nesmějí využívat jiných než vlastních vozidel. Tady byla tedy cesta zavřená,“ tvrdí starosta Veselí Jaromír Novák.
Ani další jednání nepřinesla úspěch, a na úřední desce se tak objevil záměr prodeje sanity. S ní ovšem civilista po veřejných komunikacích jezdit nesmí. Proto bude nutné auto papírově převést na užitkový vůz. Další peníze spolkne i fyzická přestavba. „Bylo nám jasné, že nový majitel bude muset poměrně investovat, a proto jsme akceptovali jeho nabídku, tedy třicet tisíc korun,“ řekl dále.
Sanitku si Veselí nad Lužnicí pořídilo nedlouho po zřízení městského zdravotnického zařízení zajišťujícího pohotovost. Řidič Jaroslav Stropek, který o ni po celou dobu pečoval, jezdil jak pro nemocnici, tak pro město.
„Dostal jsem ji už v době, kdy všichni ostatní ještě jezdili dvanáctsettrojkou. Nedal jsem na ni dopustit,“ tvrdí Stropek. Je přesvědčen, že by ještě nějakou dobu sloužit mohla. „Motoricky je na tom auto dobře. Karoserie už ale koroduje. Úpravy by byly nutné,“ dodal. Ačkoli se mu zpočátku po sanitce, kterou obsluhoval deset let, stýskalo, už by ji za volkswagena, kterým jezdí pro táborskou nemocnici nyní, zpátky nevyměnil. ⋌ (nik)